Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

W książce małe jest wielkie

2018-04-11 15:31:14 (ost. akt: 2018-04-11 15:34:07)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

2 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci i jednocześnie rocznica urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten uroczyście obchodziła biblioteka ełckiej "Czwórki".

W 2018 roku gospodarzem święta była Łotwa. Wraz z obchodami wystosowano list do najmłodszych pod tytułem ,,W książce małe jest wielkie”. Nawiązując do tego święta nauczyciele bibliotekarze, pani Bożena Merchelska i pani Marzanna Wielgat, odczytywały czytelnikom ,,Czwórki" jego fragmenty (,,Książka dla dzieci jest cudowną siłą, która wyraża pragnienie i zdolność do bycia małej istoty. Pokazuje jej siłę i odwagę, aby żyć"), pytały o cechy książki dla dzieci i dlaczego warto je czytać.
,,Trójwymiarowe, krótkie, relaksujące, interesujące, mądre, kolorowe, zrozumiałe"...- tak między innymi uczniowie określili książki przeznaczone dla nich i podali wiele zalet związanych z ich czytaniem.

W okresie 4-6 kwietnia 2018 roku w bibliotece można było również obejrzeć wystawę ilustracji pochodzących z książek Andersena (udostępnionych przez Duńskie Centrum Literatury dla Dzieci) i wykonanych przez Jana Marcina Szancera – wybitnego polskiego grafika. Prowadzące spotkania twórczość ,,króla ilustratorów", ,,malarza dziecięcych marzeń", ,,kreatora baśniowych światów" przybliżyły przybyłym uczniom i nauczycielom w oparciu o prezentację biografii artysty oraz wystawę książek, w których znalazły się prace J. M. Szancera. Rysownik pozostawił po sobie ponad 240 zilustrowanych książek, a wśród nich takie arcydzieła jak „Pinokio, „Miś Paddington", „Przygody Tomka Sawyera”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi", ,,Akademia Pana Kleksa", wiersze J. Brzechwy, J. Tuwima, dzieła A. Mickiewicza, H. Sienkiewicza, czy niezapomniane ilustracje do baśni H. Ch. Andersena, które znamy i podziwiamy.

B. Merchelska


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages