Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Ełczanie grzeszą parkowaniem. Ale lubimy też wypić w plenerze

2018-04-12 12:00:00 (ost. akt: 2018-04-12 13:19:24)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w Ełku i okolicach widnieje ponad 600 zgłoszeń mieszkańców. Jak się okazuje, naszym grzechem głównym jest złe parkowanie. Chociaż nie stronimy też od picia alkoholu "w plenerze".

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, które zostało uruchomione przez policję we wszystkich województwach kilka lat temu. Pozwala mieszkańcom na wskazanie miejsc, w których zagrożone są bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej policji i tam kliknąć baner z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także policjanci. Na mapie zaznacza się obszar i wskazuje, jakie zagrożenie na nim występuje. Do wyboru jest 25 kategorii obejmujących m.in. miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, używane lub sprzedawane są środki odurzające, czy przekraczana jest dozwolona prędkość na drodze. Każda informacja przekazywana jest policjantom, którzy sprawdzają zasadność zgłoszeń. Dzięki bieżącej aktualizacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec może sprawdzić, czy jego zgłoszenie zostało już sprawdzone, czy jest jeszcze w trakcie weryfikacji.

Sprawdziliśmy, czy ełczanie chętnie korzystają z policyjnego narzędzia. Okazuje się, że tak. Chociaż do zgłaszania tych najpoważniejszych przewinień oczywiście służy numer alarmowy, to te mniej groźne, a bardziej irytujące problemy są zdecydowanie widoczne na ełckiej mapie.

Jeśli ograniczymy zasięg mapy do Ełku i jego najbliższych okolic, zobaczymy ponad 600 zgłoszeń dokonanych przez mieszkańców. Nietrudno się domyślić, że naszym największym problemem jest nieprawidłowe parkowanie samochodów. Ponad 400 zgłoszeń dotyczy właśnie źle zaparkowanych aut.

Gdzie jest ich najwięcej? Oczywiście w centrum miasta. Zapalnym punktem jest np. parking przy Roosevelta, przy tzw. dużym kościele. Samochody często parkują na zakazie wjazdu, tuż pod drzwiami świątyni. Kierowcom zdarza się też parkować tak, że zajmują miejsca dwóm samochodom, czy też stawać niemal na środku brukowanej ulicy. Wiele zgłoszeń pochodzi też od mieszkańców bloków nieopodal Bramy Mazur. Bo klientom galerii wcale nie przeszkadza, że parking jest przeznaczony dla mieszkańców. W końcu za podziemny po pół godziny trzeba zapłacić.

Co ciekawe, prawie 30 zgłoszeń dotyczy nieprawidłowego parkowania zaraz obok ełckiej komendy policji. Chodzi o podwórko między policją a sklepem Rydzewski. I jak wskazuje nam czerwony kolor na mapie, niemal wszystkie te zgłoszenia zostały sprawdzone i potwierdzone. Potencjalnie zakończone też mandatem. Jak widać, kierowcy są odważni, bo potrafią łamać przepisy ruchu drogowego kilkadziesiąt metrów od drzwi komendy...

Co oprócz złego parkowania zgłaszają policji ełczanie? Przede wszystkim spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach. Najwięcej takich przypadków było w okolicach ulicy Gdańskiej, w podwórkach na Słowackiego, Sikorskiego, ale też na Pięknej oraz na Zatorzu.

Trzecią najczęściej występującą kategorią zgłoszeń jest przekraczanie przez kierowców dozwolonej prędkości. Według mapy najczęściej zbyt szybko jeździmy ełcką promenadą, na Kochanowskiego, na niektórych odcinkach Wojska Polskiego, oraz na ulicach strefy. Ale prawdziwe rekordy bijemy w Nowej Wsi Ełckiej — i trudno się dziwić mieszkańcom, że zgłaszają policjantom konieczność kontroli prędkości w tamtym miejscu. Bo przyznajmy szczerze, komu nie zdarzyło się "depnąć" w pedał w tej miejscowości?

Wśród rzadziej spotykanych zgłoszeń wymienić warto grupowanie się młodzieży zagrożonej demoralizacją (ul. Wawelska, Piłsudskiego, Chopina, Kajki), czy nawet używanie środków odurzających (ul. Sikorskiego). Z kolei dzikie wysypiska śmieci występują już poza terenem miasta, na przykład nieopodal Woszczel, Siedlisk, czy Chrzanowa i Szelig.

mro

http://m.wm.pl/2018/04/orig/zrzut-ekranu-2018-04-12-o-12-51-31-31-458516.jpg


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mrcee #2483661 | 176.221.*.* 13 kwi 2018 11:41

  Odczepcie się od pijących. Sami na AA chodzicie to nie znaczy że nam piwa będziecie zabraniać wypić, ludzie nie plujcie sobie w brody bo to świadczy tylko o was...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Berliniak #2483348 | 89.228.*.* 12 kwi 2018 21:25

  Czy ja wiem czy tacy odważni Ci kierowcy łamiący przepisy kilkadziesiąt metrów od komendy, kiedyś człowiek tam stracił życie tak dobrze patrolowała i szybko reagowała ta świetna policja. Ale w sumie w wypisywaniu mandatów sobie radzą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Fidel Castro #2483346 | 84.40.*.* 12 kwi 2018 21:19

  Ełk, moje ukochane miasto rodzinne - zdewastowane przez grupę rządzącą i adorującą . Gdzie surrealizm społeczny i polityczny miesza się kumoterstwem i kolesiostwem Tu nikt nawet nie komentuje , bo ......i nie ma co . Przykre i tragiczne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kolomolo #2483113 | 37.47.*.* 12 kwi 2018 17:04

  Niebezpieczne miejsce to hotel na Chopina 10

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages