Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Ełczanie i żołnierze wspominali saperów

2018-04-16 12:44:10 (ost. akt: 2018-04-16 12:49:58)

Cały czas saperzy przeprowadzają akcje oczyszczania terenów, tylko w zeszłym roku 39 patroli rozminowania oraz dwie grupy nurków – minerow odpowiedziały na blisko 9 tysięcy zgłoszeń, podjeły i zniszczyły ponad 600 tys. niewybuchów i niewypałów. Przedmioty te wydobywane były zarówno z ziemi jak i spod wody.

Pomimo że nie ma w Ełku saperów od 2001 roku, to nadal kultywowana jest tradycja byłego OSSW inż. poprzez Koło Stowarzyszenia Saperów Polskich.

Chlubą ełckich saperów jest rondo „ Saperów „ Tablica Upamiętniająca funkcjonowanie Ośrodka na murach jednego z budynków oraz pomnik poświęcony saperom poległym w czasie rozminowania Ziemi Mazurskiej.

- Każdego roku uroczyście obchodzimy "Dzień Sapera" to dla nas szczególny dzień, kiedy możemy się spotkać i wspomnieć chwile związane z mundurem - mówi płk dypl. Zdzisław Stola, prezes Koła SSP.

Tak jak co roku, tak i dziś władze miasta, emerytowani wojskowi i pracownicy dawnej ełckiej jednostki spotkali się przy obelisku upamiętniającym saperów rozminowujących Ziemię Mazurską, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Żołnierze Wojsk Inżynieryjnych, bo o nich mowa, 16 kwietnia obchodzą swoje święto. Dzień ten upamiętnia ogromną daninę krwi, którą saperzy złożyli Ojczyźnie podczas forsowania Odry i Nysy Łużyckiej.

Tradycje Wojsk Inżynieryjnych są jednak dużo starsze. Saperzy istotną rolę odgrywali w okresie wojen napoleońskich, I i II wojny światowej i odgrywają ją aż po dzień dzisiejszy. Nie tylko w czasie wojny, ale również w czasie pokoju.

Dla tego jednego rodzaju wojsk, wykonywanie zadań bojowych nie kończy się bowiem wraz z ostatnim wystrzałem wojennym. Mimo upływu lat od zakończenia II wojny światowej wciąż trwa usuwanie jej pozostałości.

Nadal saperzy przeprowadzają akcje oczyszczania terenów, tylko w zeszłym roku 39 patroli rozminowania oraz dwie grupy nurków – minerów odpowiedziały na blisko 9 tysięcy zgłoszeń, podjęły i zniszczyły ponad 600 tys. niewybuchów i niewypałów. Przedmioty te wydobywane były zarówno z ziemi jak i spod wody.

Ale działanie wojsk Inżynieryjnych to nie tylko niewypały i niewybuchy. Na bazie jednostek inżynieryjnych funkcjonuje 10 Wojskowych Jednostek Odbudowy rozmieszczonych w rejonach największych zagrożeń ( Nisko, Brzeg, Dęblin, Głogów, Kazuń, Inowrocław, Szczecin ) i wyposażone są oraz przygotowane do udzielenia pomocy społeczeństwu w zakresie odbudowy dróg i mostów, usuwania skutków katastrof budowlanych, niszczenia zatorów lodowych, uzdatniania wody, ewakuacji ludzi i mienia, zasilania w energię elektryczną itp.

Oprócz zadań realizowanych w kraju, godnie od 1953 roku saperzy spełniają swoje powinności również w misjach pomocy humanitarnej, operacjach sojuszniczych NATO i Unii Europejskiej oraz misjach pokojowych ONZ.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages