Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Rozbiórki nie będzie. Hala bokserka czeka na remont

2018-04-20 10:00:00 (ost. akt: 2018-04-20 10:37:52)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

Kilka dni temu w internecie pojawiła się informacja o pomyśle rozbiórki hali przy ulicy Armii Krajowej, użytkowanej przez lata przez ełckich bokserów. Na szczęście do tego nie dojdzie. Ale na szybki jej remont tez nie mamy co liczyć.

Historia hali przy ulicy Armii Krajowej w Ełku kojarzona jest prze wielu ełczan głównie z bokserami. Do 18 września 2013 roku była ona zarządzana i administrowana przez Miejski Klub Bokserski "Mazur". Wtedy to przenieśli się do pomieszczeń przy nowej hali sportowej przy ulicy Małeckich. Głównym powodem przeprowadzki był stan techniczny budynku. Od tego czasu budynek nie jest użytkowany.

Pod koniec ubiegłego tygodnia na portalu elk.dlawas.info pojawiła się informacja o planach rozbiórki hali. Na szczęście do tego nie dojdzie. Jak później wyjaśniali przedstawiciele ełckiego ratusza, nieporozumienie wynikło z "nieścisłej" wypowiedzi jednego z urzędników. Mimo to powrócił temat przyszłości tego budynku. Dotychczas pojawiało się już kilka propozycji na jego zagospodarowanie.

Nie ma mowy o rozebraniu tej hali, natomiast należy przeprowadzić daleko idące prace modernizacyjne. Budynek poddamy rewitalizacji. Będziemy szukali ciekawej funkcji społecznej dla tego miejsca. Rozglądamy się za środkami na ten cel — mówi Artur Urbański, zastępca prezydenta Ełku.

Obszerne stanowisko na ten temat zamieścił również w mediach społecznościowych prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

— Podobnie jak wcześniej poddano m.in. rewitalizacji budynki obecnej Szkoły Artystycznej przy Armii Krajowej lub dawnego szpitala miejskiego na Mickiewicza w celu nadania im nowych funkcji, tak i chciałbym, by było w tym miejscu. W ramach rewitalizacji, renowacji, modernizacji rozwinięto i nadano wspomnianym przeze mnie budynkom nowe funkcje. Dzisiaj te obiekty doskonale wpisują się w zabudowę historyczną miasta. I myślę, że podobnie będzie i z budynkiem po byłej hali - wyjaśnia Tomasz Andrukiewicz. — W ramach rewitalizacji nie jest wykluczone, że - jeśli wyrazi na to zgodę konserwator zabytków - część budynku, nie nosząca znamion zabytku, będzie rozebrana, odtworzona i rozbudowana. Autentyczne walory zabytku ma wyłącznie front budynku z wieżyczką oraz kilka metrów budynku. Pozostała część, to marnie dobudowane elementy po II wojnie światowej.

Jak wspomina prezydent, przy renowacji, modernizacji i rozbudowie Szkoły Artystycznej też wyburzone zostały wszystkie stropy, wyburzono część tylnych ścian, wykonano nowe stropy i nadbudowę piętra. Budynek szpitala miejskiego przy ul. Mickiewicza, a w zasadzie jego front, też był pod ochroną konserwatorską. Dziś w zrewitalizowanym budynku poszpitalnym znajduje się park handlowy, który wpisuje się w historyczną pierzeję ulicy. Podobnie działo się z kamienicą pozarządową przy ul. Małeckich 3.

— W podobny sposób chcemy podejść do hali — dodaje prezydent Andrukiewicz. — Z ekspertyzy dotyczącej renowacji hali wynikało, że jej koszt to 6 mln zł. Stąd zrodził się pomysł na rewitalizację. Dlaczego aż tak kwota? Bo to zabytek. A jak wiadomo, wszystkie obiekty znajdujące się w ewidencji lub rejestrze zabytków, w przypadku ich renowacji, adaptacji, rewitalizacji pochłaniają ogromne pieniądze.

Budynek nie jest użytkowany i stąd stało się konieczne jego zabezpieczenie, by nie stwarzał zagrożenia dla toczenia. Dlatego w ostatnich dniach pojawiło się drewniane ogrodzenie części budynku.

tom
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kB #2489469 | 89.228.*.* 22 kwi 2018 22:57

  To może przypomnimy ile kasy poszło kolejny raz na "zabytki" związków wyznaniowych?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Art #2489217 | 83.9.*.* 22 kwi 2018 15:31

  Za 6mln mozna wybudować piękna nowa hale nie musi to być hala na 5000 osób.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages