Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Na nowej plaży wykąpiesz się już w czerwcu

2018-05-01 11:00:00 (ost. akt: 2018-05-01 11:42:32)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

Na ostatniej sesji ełccy radni uchwalili wykaz kąpielisk. W tym roku ełczanie i turyści na terenie miasta bezpiecznie będą mogli kąpać się na dwóch plażach - starej przy ul. Parkowej i dopiero powstającej przy ul. Kolbego.

Zgodnie z przepisami radni muszą uchwalić tak zwany wykaz kąpielisk. W tym sezonie bezpiecznie można zażywać kąpieli w Jeziorze Ełckim przy ulicach Parkowej i Kolbego. Na pierwszym z nich długość linii brzegowej wynosi około 70 metrów, a przewidywana maksymalna liczba osób korzystających dziennie z kąpieliska to 400 osób. Urzędnicy szacują, że podobna liczba ełczan i turystów będzie korzystała z powstającego właśnie drugiego kąpieliska. Tam długość linii brzegowej ma wynosić około 50 metrów. A co dokładnie znajdzie się na nowej plaży?

Na razie teren ten - na cyplu w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 5 jest jeszcze placem budowy. W ramach pierwszego etapu inwestycji powstaje nowa piaszczysta i trawiasta plaża. Do tego pojawią się dwie zadaszone drewniane altany z ławkami, powstaną trzy boiska do piłki siatkowej o nawierzchni piaszczystej, a także dwa boiska do koszykówki o nawierzchni z kostki betonowej. Cały teren zostanie też zagospodarowany. Chodzi zarówno o nowe nasadzenia drzew i krzewów oraz wykonanie trawników dywanowych, jak i ułożenie ścieżek pieszych i rowerowych, dróg dojazdowych i miejsc postojowych. Nad wodą powstaną miejsca do połowu ryb, a na jeziorze zostanie wybudowany pomost wraz z wieżą widokową. Z myślą o kapiących się przygotowane zostaną podesty natryskowe.

Ełcka plaża powstaje w ramach projektu Rozwój turystyki opartej o dziedzictwo naturalne i kulturalne transgranicznych miast Ełku i Kowna. Głównym działaniem w projekcie po stronie Ełku jest zagospodarowanie terenu brzegu Jeziora Ełckiego, natomiast po stronie Kowna budowa amfiteatru. Przetarg na realizacje pierwszego etapu ełckiej inwestycji wygrało konsorcjum firm z Ełku i Gołdapi. Łączna wartość inwestycji to ponad 3,4 mln zł, a przewidywany termin zakończenia prac to koniec maja 2018 r.

W tej chwili trwają prace w ramach drugiego etapu inwestycji. W związku z tym powstaje budynek zaplecza sanitarno-szatniowego, deszczochron w formie zadaszonej altany parkowej, pomost pływający i stały oraz plaża piaszczysta. Już niedługo przy nowej plaży pojawią się również m.in. parking dla samochodów osobowych, rowerów, miejsca postojowe dla karawaningu. Cały teren zostanie oświetlony i pojawią się na nim takie elementy małej architektury jak ławki, stojaki na rowery, tablice informacyjne czy poidełko. Łączny koszt inwestycji to ponad 4,7 mln zł, a przewidywany termin zakończenia prac to połowa czerwca 2018 r.

Oznacza to że w całości z nowej plaży powinniśmy skorzystać być może już pod koniec czerwca. Sezon kąpielowy według uchwały Rady Miasta rozpocznie się 23 czerwca, a zakończy 31 sierpnia.

tom
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Fidel Castro #2495622 | 78.10.*.* 3 maj 2018 17:46

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. ilość minusów ,podpowiada mi iż " uderzyłem w czuły punkt"

 2. Twój podpis #2495235 | 176.221.*.* 2 maj 2018 15:26

  drugi akapit: ..."przewidywany termin zakończenia prac to koniec maja 2018 r."... trzeci akapit: ..."przewidywany termin zakończenia prac to połowa czerwca 2018 r.:... czwarty akapit: ..."powinniśmy skorzystać być może już pod koniec czerwca"... WTF?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. cenzura - piękny euk #2495143 | 89.229.*.* 2 maj 2018 11:37

  A komentarz że to jeziorko jest brudne usunięto

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. serio? #2494927 | 89.228.*.* 1 maj 2018 22:44

  Na ostatniej sesji ełccy radni uchwalili wykaz kąpielisk. W tym roku ełczanie i turyści na terenie miasta bezpiecznie będą mogli kąpać się na dwóch plażach .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages