Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Śmierć zbiera żniwo na drogach

2018-05-11 09:00:00 (ost. akt: 2018-05-11 09:04:50)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Od początku roku spada liczba wypadków drogowych, spada liczba rannych w nich osób, spada liczba kolizji drogowych. Niestety, liczba ofiar śmiertelnych rośnie. Od początku roku do końca kwietnia na drogach Warmii i Mazur zginęły już 42 osoby.

Warmińsko-mazurskie drogi mimo ciągłych inwestycji są wciąż niebezpieczne. Niestety pierwsze miesiące tego roku są wyjątkowo tragiczne.

— Od stycznia do kwietnia 2018 roku na drogach naszego regionu doszło do 327 wypadków drogowych. To o ponad 30 mniej niż w analogicznym okresie 2017 roku. W tych wypadkach 381 osób zostało rannych - to 43 mniej niż w ubiegłym roku. Spadek odnotowano także w kategorii kolizji drogowych: w ciągu czterech miesięcy 2018 roku odnotowano 4811 takich zdarzeń. To blisko 200 kolizji mniej niż w 2017 roku. Niestety od początku roku do końca kwietnia na warmińsko-mazurskich drogach zginęły już 42 osoby. To o 22 ofiary śmiertelne więcej niż w tym samym czasie w 2017 roku — informują warmińsko-mazurscy policjanci.

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest wciąż główną przyczyną niebezpiecznych zdarzeń na drogach naszego regionu. Od początku roku do końca kwietnia doszło do 105 wypadków, których przyczyną było właśnie niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

— Pamiętajmy, bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do panujących na drodze warunków - natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni i innych uwarunkowań. Każdy kierowca musi mieć świadomość, że prowadząc auto odpowiada za swoje życie ale także za życie wszystkich innych - pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważna jest koncentracja, trzeźwość oraz nieprzecenianie swoich umiejętności prowadzenia pojazdu — apelują policjanci.

Kampanie promujące bezpieczeństwo na drodze prowadzą nie tylko policjanci, ale i samorządy. Bo śmiertelne wypadki na drodze dotykają nie tylko podróżujących samochodami, ale na przykład i pieszych przechodzących przez przejście.

Na zlecenie ełckiego ratusza powstał film pod hasłem "Zginęła na przejściu zapatrzona w telefon".

— Zakończyły się już prace nad drugim filmem, który w sposób bezpośredni pokazuje, jakie mogą być konsekwencje nieodpowiedzialnego i nierozważnego korzystania z telefonów komórkowych m.in. podczas jazdy samochodem czy też w trakcie przechodzenia przez ulicę bez zachowania bezpiecznych postaw — informują przedstawiciele ełckiego ratusza.

Bohaterką jest dziewczyna spacerująca po mieście z telefonem komórkowym w ręku. Idąc wpatrzona w telefon w pewnym momencie wpada na rowerzystę prawidłowo jadącego ścieżką rowerową po ełckiej promenadzie. To kończy się szczęśliwie. Niestety dziewczyna nie wyciąga wniosków z tej sytuacji i dalej towarzyszem jej spaceru jest telefon komórkowy. Wówczas pojawia się drugi bohater filmu - kierowca, który podczas jazdy również używa swojej komórki. Do nieszczęśliwego spotkania bohaterów filmu dochodzi na przejściu dla pieszych. Ona wchodzi na pasy ze wzrokiem skupionym na telefonie. On z kolei wjeżdża na pasy również wpatrzony w telefon. Skutki tego spotkania są łatwe do przewidzenia. Ona ginie na pasach, on kończy w areszcie.

Film dostępny jest poniżej:


tom
źr: KWP Olsztyn

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages