Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

WOT rekrutuje. W Ełku powstaje batalion lekkiej piechoty

2018-05-10 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-10 12:16:26)

Autor zdjęcia: DWOT

WOJSKO\\\Trwa nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej. W Ełku ma powstać batalion lekkiej piechoty. Rekrutacja trwa, dowództwo 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady WOT ponownie zachęca mieszkańców do zgłaszania się do formacji.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.

Szczególną rolę WOT ma odgrywać przy wschodniej granicy państwa. Dlatego brygady powstały już m.in. w województwach podlaskim, podkarpackim, czy lubelskim. Jest też brygada warmińsko-mazurska. Wojska Obrony Terytorialnej rekrutują w Ełku i miastach sąsiednich już od dłuższego czasu, teraz jednak dowództwo WOT chce zająć się naborem na szerszą skalę.

— Rozpoczął się nabór do batalionu lekkiej piechoty w Ełku. Ochotnicy z powiatu ełckiego, oleckiego i piskiego, którzy chcieliby wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej mogą zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ełku. Wojska Obrony Terytorialnej umożliwiają najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy — mówi Monika Jabłońska, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. — WOT to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczenie życiowym i zawodowym.

Jak zostać Terytorialsem? Kandydat do WOT musi posiadać obywatelstwo polskie, mieć ukończone 18 lat, być zdrowy psychicznie i fizycznie. Nie może być karany oraz nie może pełnić innego rodzaju służby wojskowej. Wniosek o powołanie do TSW można pobrać ze strony internetowej www.terytorialsi.mil.pl.

Ochotnicy z powiatu ełckiego, oleckiego i piskiego, którzy chcieliby wstąpić do WOT mogą zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ełku, gdzie uzyskają informacje 
o warunkach służby w WOT, zasadach naboru czy też niezbędnych wymaganiach jakie musi spełnić kandydat do WOT.

Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową 
w Wojskach Obrony Terytorialnej został wdrożyły trzyletni system szkolenia polegający na tzw. "szesnastkach".

— System ten jest skonstruowany w taki sposób aby umożliwić pogodzenie życia osobistego 
i zawodowego ze służbą wojskową. Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze. Szkolenia podstawowe są skierowane do osób, które wcześniej nie były w wojsku, trwają one 16 dni. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego 
i efektywnego posługiwania się bronią. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa — informuje Monika Jabłońska. — Szkolenia wyrównawcze są skierowane do rezerwistów rozpoczynających Terytorialną Służbę Wojskową. Jego celem jest wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych.

Warmińsko-Mazurska Brygada WOT nosi imię kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec”. Została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

mro

źr: MON
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szwej #2699111 | 176.221.*.* 17 mar 2019 14:36

  Artykuł / propaganda z 14.02.2019 r. https://radio5.com.pl/do-elku-wraca- wojsko/ Artykuł z 13.03.2019 r. https://radio5.com.pl/przyszlosc-wot -ow-pod-znakiem-zapytania/ LUDZIE, KTO KOGO ROBI W CH...A?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. szwej #2505620 | 176.221.*.* 21 maj 2018 18:47

  Taaa, rekrutują? A gdzie będą stacjonować? Są już budynki (infrastruktura) dla żołnierzy? A może rozbiją namioty? Z tego co wiem to w Ełku jest problem - z resztą jak zawsze POD GÓRĘ i POD WIATR. NIE MA BUDYNKÓW! NIE MA KADRY! NIE MA NICZEGO! ... KAMIENI KUPA!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jamci #2499415 | 5.172.*.* 11 maj 2018 10:50

  Piechota lekka? Znaczy wyposażona w chińskie trampki?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Ir. #2499263 | 176.221.*.* 11 maj 2018 07:49

   Biedni młodzi chłopcy - będą robić za mięso armatnie ! SAMOBJCY

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Wołodyjowski #2499010 | 31.0.*.* 10 maj 2018 17:37

   Poczekam, jak będą tworzyć szwadron lekkiej kawalerii. Na kotach. A mina tego jegomościa w mundurze na zdjęciu najlepiej komentuje całą tę Antoniową hucpę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages