Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Wieczory z poezją i sztuką w Prostkach

2018-05-10 09:44:44 (ost. akt: 2018-05-10 09:46:48)

W dniu 28 kwietnia odbył się pierwszy z cyklu „Wieczorków z poezją i sztuką ludową”, którego gościem była Jadwiga Solińska.

Artystka na stałe zamieszkuje w Wąsoszu, swojej rodzinnej wsi, do której wróciła z zesłania z Sybiru z matką i siostrą w 1946 r. Ukochana babcia Paulina została w kazachstańskich stepach. Zmarła nie doczekawszy się powrotu do ojczyzny. Poetka w swoich utworach wraca pamięcią do życia na Sybirze, do dziś pozostały żywe wspomnienia z tych bardzo ciężkich dni, miesięcy i lat.

Długich sześciu lat, w głodzie, chłodzie i poniżeniu, które w pamięci 10-cio letniego dziecka pozostawiło ślad na kolejne lata życia. Pani Jadwiga podczas spotkania wielokrotnie powtarzała, że dzięki miłości i wiary do Boga, jej życie nabierało sensu w tych trudnych czasach.


Z przywiezionych prac Pani Jadzi, przygotowaliśmy wystawę, aby uczestnicy wieczorku mogli obejrzeć rękodzieło ludowe, już dziś w większości zapomniane. Dorobek artystyczny jest ogromny, pokazaliśmy tylko skrawek rękodzieła, przepiękne wycinanki, palmy wykonane z traw i kwiatów, które własnoręcznie zbiera. W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak powstają palmy i kolorowe wycinanki. Wysłuchali na żywo recytowanych wierszy i opowieści z życia.
 Wystawę prac artystki ludowej i poetki, obejrzały wczoraj tj. 7 maja dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego w Prostkach. Pełne zachwytu oglądały kolorowe wycinanki, słomiane koniki i cudowne anioły. Zapowiedziały, ze będą próbować swoich sił w robieniu wycinanek.

W imieniu Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki”, serdecznie dziękuję Pani Jadwidze Solińskiej za poświecenie nam swojego cennego czasu i podzielenie się dorobkiem artystycznym, Panu Józefowi Zenonowi Budzińskiemu za poprowadzenie wieczoru i pomoc przy organizacji wydarzenia. Był to wyjątkowy wieczór, pełen doznań i niesamowitych wrażeń. Dziękujemy za wsparcie i użyczenie Domu Spotkań z Kulturą, Wójtowi Gminy Prostki, panu Mirosławowi Orłowskiemu. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Prostkach, za pomoc w przygotowaniu wystawy i za słodki poczęstunek, jak również za pełniony dyżur w dniu 7 maja, w Domu Spotkań z Kulturą, i wprowadzenie dzieci w świat kolorowych wycinanek i palm.

Przed nami kolejny wieczór z poezją już 17 maja 2018r o godz. 18:00 na który serdecznie zapraszamy.

SIS "Nasze Prostki"

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages