Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

RPO Adam Bodnar spotkał się z ełczanami

2018-05-15 13:00:00 (ost. akt: 2018-05-15 13:28:16)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

SPOŁECZEŃSTWO\\\We wtorek (15.05) Ełk odwiedził Rzecznik Praw Obywatelskich. Na spotkaniu z dr Adamem Bodnarem ełczanie mieli okazję porozmawiać o swoich problemach, często bardzo trudnych.

Rzecznik Praw Obywatelskich to konstytucyjny organ, który stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela, w tym realizacji zasady równego traktowania. Bada, czy na skutek działania lub zaniechania organów władzy publicznej nie nastąpiło naruszenie prawa, zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej oraz czy nie doszło do aktów dyskryminacji. Monitoruje wdrażanie Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Dr Adam Bodnar we wtorek 15 maja spotkał się z ełczanami w kamienicy przy ul. Małeckich 3. Jak stwierdził w rozmowie z nami, spotkania z lokalną społecznością to dla rzecznika okazja do poznania problemów o mniejszym kalibrze, co nie znaczy, że mniej ważnych.

— W spotkaniach z mieszkańcami chodzi głównie o to, by można było porozmawiać o ich sprawach. Często okazuje się, że lokalne problemy są zupełnie inne, niż te w dużych miastach — powiedział dr Adam Bodnar. — Każdy obywatel może zwrócić się do rzecznika ze skargą. Jednak czym innym jest przeanalizowanie dokumentu, a czym innym możliwość osobistego spotkania i być może udzielenia porady. Idea spotkań w mniejszych miastach jest taka, aby o prawach człowieka rozmawiać nie tylko poprzez wielkie hasła, ale dostrzec też to, co dzieje się w Polsce lokalnej, oddalonej od stolicy. Podam przykład — ostatnio byłem w województwie zachodniopomorskim, gdzie dyskutowaliśmy o dojazdach dzieci i młodzieży do szkół. Licealiści często muszą sami sobie organizować transport, żeby móc dotrzeć do szkoły, co jest przecież podstawowym konstytucyjnym prawem człowieka. Kiedy mówię się o tym w Warszawie, to spotykam się z ogromnym zdziwieniem, dla mieszkańców dużych miast taki problem zwyczajnie nie istnieje.

Podczas spotkania z RPO była możliwość nie tylko dyskusji ogólnej, ale i złożenia skargi i prośby o pomoc w konkretnej sprawie.

— Wszystkie sprawy spisujemy, jeśli od razu nie możemy pomóc, to przekazujemy je do zbadania w naszym biurze. Staramy się być w stałym kontakcie ze zgłaszającymi. Ważne jest to, że na spotkaniu jest obecna pani mecenas, której można się poradzić nie na forum publicznym, a w oddzielnym pomieszczeniu. Nie wszystkie bowiem sprawy nadają się do publicznej dyskusji — dodał dr Adam Bodnar.

Mieszkańcy Ełku i okolic stawili się na spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich liczną grupą. Często byli to chętni do dyskusji o swoich problemach przedstawiciele jednostek pozarządowych, stowarzyszeń i związków. Zdarzały się też osoby potrzebujące pomocy w prywatnych sprawach.

— Przyszłam na spotkanie w konkretnej sprawie — mówi psycholog Katarzyna Łaszczyk ze Środowiskowego Domu Samopomocy "Pod Kasztanami" w Ełku. — Chodzi o osoby korzystające z pomocy ŚDS-u, które podjęły zatrudnienie, przez co zostały pozbawione możliwości naszego wsparcia. To byłą decyzji organu kontrolującego, z którą my jako terapeuci ŚDS-u się nie zgadzamy. Uważamy, że osoba niepełnosprawna podejmująca zatrudnienie wymaga wsparcia na tym często trudnym etapie ich życia i nie powinni być pozbawiani tej możliwości. Mam nadzieję usłyszeć stanowisko pana rzecznika w tej sprawie i ewentualnie poradę, co ta osoba ma zrobić. To da nam możliwość konkretnego działania, by pomóc naszemu wychowankowi.

W 2015 r. RPO zajął się sprawami 30 tysięcy osób, informacji udzielił prawie 40 tysiącom obywateli, a sprawy dotyczące większych grup zgłosił w prawie 300 wystąpieniach do różnych ministerstw i instytucji, 500 wystąpieniach z urzędu oraz w 21 wnioskach do Trybunału Konstytucyjnego.

mroPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kB #2502212 | 89.228.*.* 15 maj 2018 18:15

  Jak był pan Karczewski, który każe tytułować się marszałkiem Senatu RP to i PrezydĘt i PrzewodniczONcy polecieli niczym pyłek kwiatu niesiony przez wiatr. A tu - przyjeżdza RPO i tylko z-ca PrezydĘta - Pan Urbański, w klitce na poddaszu. No to widać jakie mamy sztandary w Ełku i podejście do jednej z najważniejszej instytucji w kraju. Takie mamy czasy - przedwyborcze...

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. X #2502132 | 89.228.*.* 15 maj 2018 16:06

  Mam pytanie czy ktoś specjalnie zorganizował to spotkanie w samo POŁUDNIE !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages