środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

To już pewne. Samorządowcy zarobią zdecydowanie mniej

2018-05-18 09:00:00 (ost. akt: 2018-05-18 09:02:36)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

PRAWO\\\ To już pewne. Przyjęte w minionym tygodniu przez Radę Ministrów rozporządzenie ograniczy zarobki burmistrzów, starostów, prezydentów, wójtów oraz ich zastępców o 20 procent.

Centrum Informacyjne Rządu wydało komunikat, w którym informuje o przyjęciu rozporządzenia ws. wynagradzania pracowników samorządowych. Zgodnie z nim, o 20 proc. obniżone zostaną wynagrodzenia m.in. starostów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców.

— Przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów. Ustawa ta była odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych — czytamy w informacji CIR-u. — Wykonywanie funkcji zarządzających w samorządach – tak jak w przypadku posłów i senatorów – oznacza pełnienie służby na rzecz społeczeństwa. Dlatego podlega ono społecznej ocenie i powinno spełniać standardy wymagane w życiu publicznym.

Rozporządzanie przewiduje obniżenie – średnio o 20 proc. – minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania. To oznacza, że mniej zarobią nie tylko głowy samorządów, ale i ich zastępcy.

W rozporządzeniu wprowadzono także rozwiązania dotyczące m.in.: doprecyzowania przepisów odnoszących się do wynagrodzenia prowizyjnego; wypłacania dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej; przeredagowania i uporządkowania tabel stanowisk.

Nie tego spodziewali się samorządowcy. Wprawdzie 19 maja miało wejść w życie nowe rozporządzenie w sprawie ich wynagrodzeń, bo obowiązujące z 2009 roku traci moc 19 maja, ale projekt nie zakładał żadnych cięć płac. Wcześniej jednak nie było awantury wokół nagród dla rządu i fali krytyki społecznej, która spadła na rządzących. Stąd decyzja PiS o obniżce pensji dla posłów i senatorów, a teraz dla samorządowców.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem wynagrodzenie zasadnicze prezydenta miasta do 300 tys. mieszkańców będzie mogło wynosić 3,8-5 tys. zł, a maksymalny dodatek funkcyjny 2100 zł. Do tej pory było to odpowiednio płaca zasadnicza: 4800-6200 zł i dodatek 2100 zł. W przypadku wójta, burmistrza w gminie 15-100 tys. mieszkańców płaca zasadnicza będzie się wahać między 3600-4800 zł, a maksymalny dodatek funkcyjny wynieść 2100. Było odpowiednio 4500-6000 zł i 2100 zł.

Trzeba pamiętać, że pensja marszałka czy burmistrza lub wójta składa się nie tylko z wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Do tego dochodzi tzw. stażowe i dodatek specjalny. A ten może wynosić od 20 do 40 proc. łącznej kwoty wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

Jest jeszcze jeden aspekt całej sprawy. Rozporządzenie może doprowadzić do kuriozalnych sytuacji. Już teraz istnieje dysproporcja zarobków między głowami samorządów terytorialnych a szefami w podległych instytucjach czy zakładach budżetowych. Dla przykładu — według oświadczeń majątkowych, prezydent Ełku w 2017 roku zarobił 159 tysięcy złotych. Natomiast szef jednej z jednostek podległych pod Urząd Miasta Ełku — 230 tysięcy. Ta przepaść w przyszłym roku tylko się pogłębi.

Wojciech Kossakowski (PiS): Do polityki nie idzie się dla pieniędzy, ale żeby służyć mieszkańcom, obywatelom. Nie bałbym się, że mądrzy, pracowici ludzie nie będą chcieli pracować w samorządzie. Nie może być też tak, że samorządowcy zarabiają więcej niż parlamentarzyści czy ministrowie. Oszczędzamy, zaczęliśmy od siebie. Pokazujemy, że jesteśmy w polityce nie dla pieniędzy.


Andrzej Maciejewski (Kukiz'15): Jest gorąco. Pierwszy raz od 30 lat ktoś w trakcie kadencji w roku wyborczym, wbrew dobrym praktykom obniża pensje samorządowców. To czarny prezent na Dzień Samorządowca, który jest przed nami. Czy to ma być kara za ich pracę? Dochodzimy do absurdu.


Rozporządzenie ws. wynagrodzeń wchodzi w życie w sobotę 19 maja, natomiast obniżenie wynagrodzeń osób zarządzających będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 roku.

mro, red.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. obywatel DC #2504376 | 84.40.*.* 18 maj 2018 22:13

  poszukuję służącego za wikt i opierunek - tylko się nie pozabijać ,jak będziecie biegli - potrzebuję tylko jednego służącego

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kim Dzong Un #2504368 | 84.40.*.* 18 maj 2018 21:56

  Bierz ich , Kaczafi .......................

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Ferdek #2504034 | 5.172.*.* 18 maj 2018 12:42

   Nie każdy musi pchać się na prezydenta, wójta czy burmistrza jak tam tak źle. Może swoją działalność otworzyć , może być radnym aktywnym oczywiście a nie ręka w górę i kasa leci. Trochę normalności przyda się, najniższa 2100 brutto płaca a tu po kilkanaście tysi brać . Już nie będzie tak jak było. I gitara.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Waga państwowa #2503993 | 176.221.*.* 18 maj 2018 11:16

   A za czyją kasę "centralni" urzędale ełccy jeżdżą ciągle na wycieczki - także zagraniczne?!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. X #2503921 | 89.228.*.* 18 maj 2018 09:40

    Wojciech Kossakowski (PiS): Do polityki nie idzie się dla pieniędzy, ale żeby służyć mieszkańcom, obywatelom. Nie bałbym się, że mądrzy, pracowici ludzie nie będą chcieli pracować w samorządzie. Nie może być też tak, że samorządowcy zarabiają więcej niż parlamentarzyści czy ministrowie. Oszczędzamy, zaczęliśmy od siebie. Pokazujemy, że jesteśmy w polityce nie dla pieniędzy. No faktycznie Panie Pośle. MY NIE TO I INNYM TRZEBA OBNIŻYĆ. RYKOSZET DZIAŁA. A CZY DYREKTORZY BIUR POSELSKICH PiS też DOSTANĄ RYKOSZETEM ? JUŻ JA WIDZĘ WASZĄ " DOBRODUSZNOŚĆ" I PRACĘ DLA IDEI !

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages