Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Czekają na unijną opinię

2018-05-23 10:53:43 (ost. akt: 2018-05-23 10:55:07)
W kwietniu rozpoczęły się w całej Polsce kontrole w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną. Podczas pierwszej wizyty w gospodarstwie weterynarz sprawdza, czy rolnik spełnia wymagania dotyczące bioasekuracji

W kwietniu rozpoczęły się w całej Polsce kontrole w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną. Podczas pierwszej wizyty w gospodarstwie weterynarz sprawdza, czy rolnik spełnia wymagania dotyczące bioasekuracji

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Mijają kolejne miesiące od pomysłu budowy płotu na wschodniej granicy Polski. Jak się okazje, zanim zostanie podjęta, rząd chce się jeszcze zapoznać z opinią Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności EFSA.

Afrykański pomór świń (ASF) to ogromny problemem, który dotyka Polskę już od kilku lat. Powoduje poważne skutki ekonomiczne, gospodarcze i społeczne. W lutym 2014 r. wykryto w Polsce pierwsze przypadki ASF u padłych dzików, które prawdopodobnie przedostały się z Białorusi. Niestety cały czas liczba przypadków jest coraz większa. Jeszcze na początku lutego w Polsce mieliśmy 1 267 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Teraz potwierdzonych przypadków mamy już ponad 2 tysiące.

Na początku roku głośno było o pomyśle budowy płotu wzdłuż polskiej granicy. Jak przekonują rządowi specjaliści skutecznym sposobem ograniczenia rozpowszechniania ASF jest budowa zapory wzdłuż granicy z Białorusią, Ukrainą oraz Rosją, czyli na terenie czterech województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego, także na wodach granicznych. Planuje się więc budowę zapory o długości ponad 1 200 km w postaci ogrodzenia leśnego – analogicznego do ogrodzeń stosowanych w drogownictwie m.in. z siatki ocynkowanej o wysokości 2 metrów, pali drewnianych, bram i furt.

Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie budowy zapory opublikowany został na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Program jej budowy rozpisany został na lata 2018-2022. Łączna skorygowana długość ogrodzenia ma wynieść 1 236,35 km, a wartość tej inwestycji w przeciągu czterech lat 161 428 460,63 zł,
Ale to nie jedyne koszty związane z tym projektem. Całoroczne bieżące utrzymanie zapory obejmuje wszystkie koszty prac służących zapewnieniu pełnej skuteczności, a także zapobieganiu jej degradacji oraz inne prace związane z sezonowością takie jak utrzymanie zimowe, koszenie, malowanie itp. Na ten cel rząd planuje przeznaczyć 15 335 704 zł. Do tego dochodzą jeszcze opłaty z tytułu dzierżawy gruntów przeznaczonych na budowę zapory w kwocie 58,65 mln zł.

Łączna wartość programu na lata 2018-2022 ma wynieść 235 414 164 zł.

Według ostatnich informacji rząd przyjął projekt uchwały, a teraz Komitet Stały Rady Ministrów będzie rozpatrywał ustawę.

Projekt budowy zapory konsultowany był z wieloma środowiskami, głównie rolniczymi.

— Propozycja budowy ogrodzenia wzdłuż granic z krajami, w których występuje wśród populacji dzików wirus ASF wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym przez samorząd rolniczy, już w 2012 roku od czasu wystąpienia wirusa na terenach zachodniej Białorusi. Uchwała Rady Ministrów o budowie zapory wzdłuż granicy, w ocenie izb rolniczych, wydaje się być inwestycją konieczną, chociaż zbyt późno podjętą — czytamy w stanowisku Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Z jednej strony przedstawiciele ministerstwa zapowiadają, że decyzja w sprawie budowy może zapaść już w maju, a same prace będą mogły rozpocząć się już we wrześniu. Z drugiej jednak strony polski rząd chce jeszcze poznać opinię Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności. EFSA, czy zapora zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby. Ta powinna być gotowa na przełomie lipca i sierpnia.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ROLNIK #2506495 | 164.127.*.* 23 maj 2018 15:06

  Myśliwii z afrykańskiego pomoru świń ASF śmieją się z tego i mówią że rolnicy będą mieli mniej roboty.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tu chodzi o zlikwidowanie chowu trzody na Pod #2506438 | 88.156.*.* 23 maj 2018 13:25

  bo świnia to zwierze nieczyste, a na Podlasiu ma POwstać POlim. Nie ma żadnego ASF. Białorusini o niczym takim n ie wiedzą. Jak sie ogrodzą za nasze 200 mln od wschodu to świnie ..... zaczna im .... przychodzić od wschodu z Mazowsza i wygrodza sobie za nasze pieniądze swoja ........

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. X #2506425 | 89.228.*.* 23 maj 2018 13:01

   A czy KORYTKO przygotowanie na wybory samorządowe ?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages