Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Jerzyki straciły swoje gniazda podczas remontu szkoły?

2018-05-28 09:00:00 (ost. akt: 2018-05-28 09:15:23)

Jeszcze do niedawna wieczorami na stadionie można było podziwiać całe rodziny jerzyków. Swoje gniazda miały w budynku Ekonomiaka. Teraz jest on ocieplany, a wszystkie szczeliny, w których miały domy, zostały zamurowane

Przez termomodernizację starych ełckich budynków w mieście żyje coraz mniej jerzyków. Musimy coś zrobić w tej sprawie — z takim apelem zwrócił się do nas jeden z Czytelników. Temat na pozór może wydawać się bardzo błahy. Gdy jednak dłużej porozmawialiśmy z miłośnikiem przyrody, sprawa nabrała nieco innego znaczenia.

Pierwotnie jerzyki gniazdowały w dziuplach starych drzew albo szczelinach skał w stromych urwiskach i przepaściach. Do niedawna swoje gniazda miały wyłącznie w budynkach, nie tylko w centrach dużych miast, ale i w mniejszych miastach i na wsiach. Schronienia szukały w szczelinach np. wieży kościelnej, starej kamienicy czy blokach z wielkiej płyty.

W Polsce występuje na terenie całego kraju. Najliczniej w dużych miastach oraz na Mazurach. Ptaki te, często mylone z jaskółkami, zimują w południowej Afryce, a do naszych miast przeważnie przylatują w maju i odlatują już w sierpniu.

— Dawniej w mieście było ich pełno. Swoje gniazda miały głównie w starszych budynkach, w których pod dachami były okrągłe otwory wentylacyjne. Budynki te posiadają tzw. wentylowane stropodachy. Stanowi je niewysoka przestrzeń miedzy dachem, a sufitem ostatniego piętra budynku. To właśnie w nich zakładały swoje gniazda — wyjaśnia nam miłośnik przyrody.

W ostatnich latach, kiedy na masową skale prowadzone są prace termomodernizacyjne budynków m.in. z wielkiej płyty, masowo ociepla się ściany i stropodachy eliminując miejsca gniazdowe jerzyka i innych ptaków. Zdarza się, że ptaki wraz z pisklętami zostają w swoim siedlisku zamurowane.

— Jeszcze do niedawna będąc wieczorami na stadionie można było podziwiać jak latają całe rodziny jerzyków. Swoje gniazda miały w budynku Zespołu Szkół nr 5 czyli naszym Ekonomiaku. Teraz budynek jest ocieplany, a wszystkie szczeliny, w których miały swoje domy, zostały zamurowane — opowiada nasz Czytelnik. — Ptaków tych jest coraz mniej, bo coraz mniej mamy w mieście budynków, które nie zostały jeszcze ocieplone. A te ptaki nowych gniazd nie założą też w tych budowanych obecnie.

A dlaczego jerzyki są tak ważne i przydatne dla człowieka? W trakcie lotu zjadają tysiące drobnych owadów, takich jak komary, które są uciążliwe dla ludzi. W wielu miastach już nawet kilkanaście lat temu dostrzeżono ten problem. Jaworzno, jako jedno z nielicznych miast w kraju, już w kwietniu 2008 roku podjęło uchwałę wprowadzającą w życie „Program ochrony jerzyka”. Jego celem jest edukacja mieszkańców, właścicieli i administratorów budynków. Dlatego w wielu miastach pojawiają się budki lęgowe na budynkach. Czy podobne działania będą podejmowane w Ełku, czas pokaże. Warto jednak zrobić wszystko, aby już teraz zatroszczyć się o ważne dla nas wszystkich jerzyki.

red.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ekonomiak #2510027 | 5.172.*.* 29 maj 2018 13:56

  ... tak do wiadomości niewtajemniczonych czytelników skłonnych uwierzyć, że jerzykom w ekonomiaku dzieje się krzywda - my również kochamy ptaszki i dlatego współpracujemy z Panią ornitolog, która skrupulatnie pilnuje aby wszystkie gatunki ptaków, które przed remontem miały gniazda w naszym budynku (nie tylko jerzyki) mogły wrócic do swoich domów. Tylko to juz nie będą gniazda, a profesjonalne budki lęgowe trocinobetonowe odporne na warunki pogodowe. I tutaj cenna wskazówka dla zatroskanego czytelnika, że takie budki mozna montować na docieplonych ścianach, dlategotez niektóre budki zostały juz zamontowane, a że jerzyk upodobał sobie frontową część budynku to budki te zostaną zamontowane w najblizszym czasie włąsnie w miejscu gdzie uprzednio gromadziły się te ptaki. Ponadto działamy zgodnie z decyzja ochrony środowiska i rozlokowanie budek na budynku oraz ich rodzaj nie jest dziełem przypadku. Przykre jest tylko to, że nikt nie dał nam szansy wypowiedzi i taki artykuł sie okazał ponieważ godzi psuje on dobry wizerunek naszej szkoły. P.s. specjalne pozdrowienia dla zatroskanego czytelnika

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. taka prawda #2509623 | 176.221.*.* 28 maj 2018 19:56

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. cywilizacja zagrożona, świat obumiera bo toś robi elewację i obsrywające okna i balkony jeżyki nie maja gdzie mieszkać. wynika z tego, że to nowy gatunek, powstały zaraz po pierwszych blokach.

 3. oby #2509520 | 89.228.*.* 28 maj 2018 16:39

  Szanowni Państwo! Szanuję i kocham wszystkie zwierzęta, małe i duże. Ptaki, łosie, delfiny też. Chciałbym zapytać. Jak jerzyki sobie radziły przed 1972 rokiem? Budynku tego wtedy nie było. Zatem moje pytanie brzmi. Czy jak człowiek coś wybuduje, minie trochę czasu, coś się zalęgnie, wylęgnie, urodzi to będzie miał poważny problem? Nie wolno bo mucha, ptak, ssak, żaba, motyl itd. W lesie szkoły nie zbudowano. Przypomnę. Te gatunki się "wprosiły do miast" nie odwrotnie. W lasach było niedobrze? A teraz do hejterów i ekokillerów. Jak człowiek jest intruzem, to wyprowadzić się z mieszkań i domów do jaskiń i ziemianek w lesie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. mazur #2509386 | 79.124.*.* 28 maj 2018 12:26

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. a urzędnicy z Ochrony Środowiska śpią ,dla nich ważniejszą sprawą jest ochrona stołków na których siedzą a nie ptaki

  2. jerzy #2509379 | 88.156.*.* 28 maj 2018 12:04

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Ten gatunek jest przecież pod ochroną! Ktoś zdecydował, że złamie prawo i powinien ponieść konsekwencje.

   Pokaż wszystkie komentarze (13)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages