Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Ta współpraca się nam opłaca

2018-06-03 12:00:00 (ost. akt: 2018-06-03 16:08:54)

Delegacja nauczycieli ze Szkoły w Rękusach wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu pedagogów, które odbyło się w tureckim mieście Tokat. To efekt realizowanego w szkole projektu „A Child is a World” w ramach programu Erasmus+.

Tym razem głównym celem wizyty było podsumowanie wspólnych dwuletnich działań partnerskich szkół z Polski, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Niemiec, Włoch i Łotwy – opowiada Elżbieta Napiórkowska, szkolny koordynator projektu. – Musieliśmy wnikliwie przeanalizować i omówić poszczególne przedsięwzięcia, każdy z koordynatorów przedstawiał efekty pracy ze szczególnym uwzględnieniem uczniów, rodziców i nauczycieli. Przed nami bowiem ewaluacja podejmowanych działań i przygotowanie końcowego raportu. Wizyta była również okazją do analizy strony internetowej projektu oraz witryny TwinSpace na platformie eTwinning. Opracowane zostały ankiety podsumowujące dla uczestników i nauczycieli oraz daty ich przeprowadzenia i przeanalizowania wyników.

Spotkanie stało się również okazją do poznania systemu edukacji w Turcji i kolejnej wymiany doświadczeń. Nauczycielki z Polski spotkały się z uczniami i ich rodzicami oraz nauczycielami ze szkoły w tureckim Tokat. Uczestniczyły w zajęciach, brały udział w pokazach i warsztatach dotyczących dziedzictwa kulturowego Turcji.

– Część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli, spotkania z rodzicami uczniów, wspólna praca i udział w zajęciach stały się wyjątkową okazją do przyjrzenia się pracy placówki, wymiany doświadczeń oraz doskonaleniu kompetencji językowych – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. rtm. W Pileckiego w Rękusach. – Projekt się kończy, jednak współpraca nie. Nawiązaliśmy trwałe kontakty, wymieniamy się pomysłami, wzajemnie inspirujemy się do doskonalenia pracy naszych placówek. Planujemy wspólne przedsięwzięcia. Poza tym, dzięki m.in. mediom społecznościowym, niektórzy nasi uczniowie utrzymują kontakty z rówieśnikami z krajów partnerskich, poznanymi w czasie spotkań projektowych m.in. w Rumunii i Niemczech. Jadąc do Turcji zabrałyśmy ze sobą m.in. pozdrowienia i listy naszych uczniów do kolegów i koleżanek z Niemiec oraz przygotowane przez dzieci plakaty, które przekazaliśmy gospodarzom spotkania.

Wcześniej, w kwietniu tego roku, szkoła w Rękusach gościła reprezentantów 6 krajów partnerskich. Wśród gości znaleźli się zarówno nauczyciele, jak i dyrektorzy placówek.

– Spotkanie w Polce miało wyjątkowy charakter, ponieważ działania z zakresu „Teaching/ Learning/ Training Activities” zakładają nabycie przez uczestników nowych umiejętności – wspomina Elżbieta Napiórkowska, szkolny koordynator projektu. – Tym razem to przybyli nauczyciele wcielili się w rolę uczniów. Jako, że mają oni różne specjalizacje program warsztatów i szkoleń został zróżnicowany i powstał we współpracy z licznymi ośrodkami szkoleniowymi. Zakładał zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne.

opr. tom

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages