Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Tydzień Patriotyzmu w Ełckiej Trójce

2018-05-29 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-31 11:47:41)

Autor zdjęcia: Krzysztofa Jurska

W Szkole Podstawowej nr 3 w Ełku w dniach 21-25 maja odbyła się impreza pt. Tydzień Patriotyzmu. To już drugie takie przedsięwzięcie w naszej szkole. Pomysłodawcą i koordynatorem działań jest p. Krzysztofa Jurska. W tym roku szkolnym wspierali ją w działaniach: p. Monika Cybulska-Ryciuk, p. Szymon Zaniewski oraz kilkoro rodziców uczniów klasy 6B. Celem imprezy było kształtowanie wśród uczniów postaw patriotycznych i obywatelskich poprzez podejmowanie działań o charakterze edukacyjnym, kulturalno-artystycznym i sportowym.

W poniedziałek, 21 maja SP3 odwiedzili przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 1007 Ełk im. płk Mariana Sołtysiaka ps. "Barabasz". Młodzi strzelcy przybliżyli misję jednostki oraz zaprezentowali wartościową formę spędzania wolnego czasu. Tego dnia podczas długiej przerwy nasi uczniowie stworzyli na boisku szkolnym Żywą Flagę.
We wtorek w naszej szkole gościliśmy: delegację z Centrum Edukacji Mundurowej - Liceum Ogólnokształcącego, im. mjr Władysława Raginisa z panią dyrektor Agnieszką Pasko oraz Księdza harcmistrza Przemysława Przekopa, Komendanta Hufca, Członka Chorągwialnego Sądu Harcerskiego.

Przedstawiciele Centrum Edukacji Mundurowej nie tylko opowiedzieli o swojej szkole, ale również o tym, jak na co dzień wygląda w niej nauka. Podczas spotkania został wyświetlony film obrazujący najróżniejsze zajęcia odbywające się w murach szkoły, jak również na świeżym powietrzu. Uczniowie liceum opowiedzieli o swoich drużynach i zaprezentowali przyniesioną ze sobą broń wraz z wyposażeniem współczesnego żołnierza.

Ksiądz Przemysław Przekop nie tylko przybliżył uczniom naszej szkoły misję ZHP, ale jednocześnie zaproponował wartościowy sposób spędzania wolnego czasu. Harcmistrz opowiedział o historii polskiego harcerstwa, ubiorze, odznaczeniach, sprawnościach i zajęciach harcerzy. Księdzu podczas spotkania towarzyszyli nasi uczniowie należący do ZHP.

W środę na parterze naszej szkoły odbył się zorganizowany przez kilkoro rodziców naszych uczniów kiermasz jedzenia w barwach narodowych. W sprzedaży pojawiły się domowe wypieki – ciasta, ciasteczka, babeczki, szaszłyki, galaretki, wszystko w kolorach bieli i czerwieni. W tym dniu nasi wychowankowie wzięli udział w narodowym czytaniu oraz quizie patriotycznym. Imprezę zakończyło wspólne karaoke pieśni patriotycznych.

W czwartek 24 maja w naszej szkole gościliśmy: panią Teresę Ostrowską, pana Krzysztofa Jodczyka z IPN w Białymstoku oraz pana Jacka Rutkowskiego z WMODN z siedzibą w Olecku. Nasi wspaniali goście nie tylko zaszczycili nas swoją obecnością, ale przygotowali dla nas wspaniałe lekcje historii.
Pani Teresa opowiedziała o swojej rodzinie, dzieciństwie i młodości. Mówiła o ciężkich dla niejednego Polaka czasach, czasach głodu, nędzy, strachu i przemocy. Wprowadziła naszych uczniów w smutne zakamarki historii, opowiadając o czasach II wojny światowej, obozach pracy istniejących na terenach dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego oraz czasach PRL.
Pan Krzysztof Jodczyk opowiedział uczniom z klas 4-5 o symbolach narodowych naszego kraju, przeprowadzając lekcję pt.: Z flagą narodową przez najnowszą historię Polski. Dzieci nie tylko uporządkowały swoją wiedzę na temat symboli narodowych, ale również poznały ich historię. Uczniowie klas 6 mieli możliwość wziąć udział w zajęciach pt.: Prześladowani i aparat terroru. Nie jest to łatwy do omawiania temat i sam prowadzący nie krył, że było to dla niego nie lada wyzwanie.
Pan Jacek Rutkowski przyjechał do nas z wystawą i warsztatami pt. Polskie Państwo Podziemne. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas 7. Byli pod wrażeniem nie tylko filmów, wystawy, ale również opowieści pana Jacka, które sprawiły, że mogli poczuć się, jak bohaterowie minionych wydarzeń, o których mówił nasz gość.

W piątek 25 maja do naszej szkoły zawitali przedstawiciele 1 batalionu zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich z Orzysza będący zasadniczym pododdziałem bojowym 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze przygotowali dla nas wspaniałą niespodziankę. Oprócz wystaw, na których prezentowali broń, wyposażenie współczesnego żołnierza, zorganizowali pięć stanowisk strzeleckich. Każdy uczeń z klas 4-7 miał możliwość spróbować swoich sił na strzelnicy. Dzieci nie tylko oglądały prezentowane na wystawach eksponaty, ale również mogły ich dotykać.
Żołnierzy muzycznymi występami pożegnały cztery uczennice naszej szkoły. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę o Ełku oraz zagrały 2 utwory na skrzypcach i wiolonczeli.

Zaproszeni goście zachęcili wychowanków naszej szkoły do pielęgnowania kultury i tradycji narodowej. Swoją postawą pokazali, że miłość do ojczyzny to nie tylko obowiązek, ale i zaszczyt, że patriotą można być zawsze i wszędzie. Udowodnili, że to nic trudnego i nie należy się wstydzić swojego pochodzenia.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Krzysztofa

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages