środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Robert Kuczyński z Open Finance: "Nie wynajmuj, kupuj!"

2018-06-05 13:42:43 (ost. akt: 2018-06-05 13:53:19) Artykuł sponsorowany

O wadach wynajmowania mieszkania i zaletach jego kupna rozmawia Marcin Tauber (grupa Open Finance/Home Broker) z ełckim franczyzobiorcą Robertem Kuczyńskim

Marcin Tauber: — Panie Robercie, jeszcze nie ustały spływać do was gratulację otwarcia pierwszej w Polsce placówki partnerskiej Grupy Open Finance/Home Broker, a już Pan zaskakuje tezą, że lepiej jest kupować niż wynajmować.

Robert Kuczyński: — „Nie wynajmuj, kupuj” to mój mały projekt w którym staram się przekonać klientów, że nie warto już wynajmować mieszkania, warto natomiast je kupić. Klienci, których dzieci zdają maturę i za chwilę opuszczą rodzinne gniazdo stają właśnie przed takim wyborem.

— Zaskakujące, zwłaszcza w polskich warunkach. Przecież w naszym kraju mieszkanie jest jedno, na całe życie.

— Przecież to Pan od dawna mówi: „kalkulator prawdę ci powie”. Zmienia się podejście Polaków i myślenie, że nie stać mnie na kolejne mieszkanie dla siebie czy dla dzieci już zanika.

Zatem pozwoli pan, że. zajmiemy się tematem bardziej szczegółowo. Po pierwsze: dlaczego nie wynajmować tylko kupować?

— Bo rata kredytu jest zbliżona kwocie czynszu jaki się płaci za wynajem. Dla przykładu: kredyt na mieszkanie w przedziale kwot kwocie 300 do 330 tys. zł to miesięczny wydatek rzędu 1400 - 1700 zł a to równowartość czynszu najmu np. w Trójmieście. I to wcale nie w pobliżu przyszłej uczelni dorastającej latorośli, bo w pobliżu ceny wynajmu są dużo wyższe.

— No tak, to fakt, natomiast kredyt bierzemy na np. 30 lat a najem mieszkania dla studiującego dziecka to okres pięciu, sześciu lat.

Zobacz także: Grupa Open Finance otwiera pierwszą placówkę franczyzową Grupa Open Finance otwiera pierwszą placówkę franczyzową Open Finance, Home Broker i Open Brokers – usługi tych 3 spółek będą od dzisiaj dostępne w oddziale franczyzowym w Ełku przy ul. Wojska Polskiego. To pierwsza...
— To życzeniowe myślenie rodziców. Rodzice rozpoczynających studia dzieci, muszą sobie zdawać sprawę, że powrót przyszłych magistrów do rodzinnego domu jest mało prawdopodobny. To twarde słowa, sam jestem rodzicem i moje dzieci zawsze będą miały czekający na nich pokój w którym spędziły dzieciństwo ale one kiedyś dorosną i może warto ułatwić im samodzielny start, chociażby przez zakup pierwszego mieszkania.

— Będę jeszcze ciągnął wątek długości zobowiązań. Zobowiązanie kredytowe, jakie zaciąga rodzic trwa jak wspomniałem od 20 do 30 lat. To długi okres.

— To długi okres, ale nie ma obowiązku trwać w nim do końca. Mieszkanie można sprzedać wcześniej, można również przepisać kredyt na dziecko, po czasie jak osiągnie ono zdolność do samodzielnego zadłużania się. Wszystkie te czynności możemy pilotować w naszej placówce. Osobiście znam rodziców, którzy wypuszczając dzieci w dorosłe życie deklarują im, że będą za nich płacili raty przez np. trzy lata a w tym okresie dzieci mają osiągnąć zdolność kredytową do przejęcia zobowiązania.

— A co z rodzicami, którzy wspólnie z przyszłym studentem planują wynająć tylko pokój (tzw. stancję)? Wynajęcie pokoju np. w Gdańsku to wydatek 600 - 800zł na podstawie ofert opublikowanych na portalach typu otodom.pl, gumtree.pl, szybko.pl

—Rzeczywiście w rozmowach klienci poruszają tę kwestię. Wtedy sugeruję im rozważyć zakup większego mieszkania.

— Ale jak to większego?

Bo zamiast od kogoś wynajmować pokój, można samemu wynajmować pokoje innym. Przy okazji uczymy odpowiedzialności swoje dzieci, które od początku są zaangażowane w proces wynajmu. Wśród studentów nie powinno być problemu ze znalezieniem chętnych na najem fajnie urządzonych pokoi.

— Znam „życie studenckie”, nie zawsze jest poukładane. Dbanie o stancję nie należy do priorytetów.

— Każde mieszkanie po pięciu - sześciu latach nadaje się do odświeżenia. Po okresie studiów należy podjąć decyzję: co dalej? W większości przypadków świeżo upieczeni magistrzy zostają w mieście w którym studiowali. Takie życie. Korzystając z moich sugestii, po okresie studiów mają już własny kąt.

— A co, jeśli absolwent podejmie decyzję o karierze w innym mieście lub innym kraju?

— Są dwa wyjścia z tej sytuacji. Po pierwsze, sprzedaż mieszkania. Po pięciu pełnych latach sprzedający nie płaci podatku. Po drugie, można pozostawić sobie mieszkanie w wynajmie i choć nasze dziecko już nie będzie w nim mieszkało (pilnowało), to przecież są firmy specjalizujące się w obsłudze wynajmu mieszkań.

— Od czego powinien zacząć klient?

— Od rozmowy! Zapraszam na spotkanie, rozmowę do placówki Open Finance, Home Broker w Ełku przy Wojska Polskiego 61. Zapraszam rodziców maturzystów, ale nie tylko ich. Rozmowa, dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb – to naprawdę nic nie kosztuje. Jesteśmy w stanie zaproponować mieszkanie w każdym mieście, gdzie będzie studiować przyszły magister, jesteśmy w stanie oszacować indywidualny plan, łącznie z czasem dojazdu do przyszłej uczelni. Po prostu zapraszam do rozmowy, najlepiej umówić się ze mną telefonicznie - 509 258 169.

— Dziękuję za rozmowę

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Fidel Castro #2516271 | 78.8.*.* 9 cze 2018 22:17

  Panie Robercie, poszukuję działki inwestycyjnej -przemysłowej , lokalu gospodarczego , mieszkania itp. , ..................................... ale , w ROZSĄDNEJ i do przyjęcia cenie !!!!!!!!!!!! kupię za gotówkę !!!!!!!!! śmieszą i irytują mnie LESZCZE którzy PRZEINWESTOWALI a teraz szukają jelenia do wydojenia

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Fidel Castro #2516268 | 78.8.*.* 9 cze 2018 22:09

  ile muszę wnieść , za artykuł sponsorowany- jestem bardzo zainteresowany

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mania #2515495 | 94.254.*.* 8 cze 2018 13:03

  Aby moc kupic mieszkanie potrzeba zdolnosci kredytowej a kto teraz zarabia wystarczajaco duzo? 300 tys to pewnie co najmniej 6000 dochodu miesiecznie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. RYBA #2515242 | 176.221.*.* 7 cze 2018 21:49

  Znam życie studenckie. ....pff

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages