Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Filmowa Gra Miejska w Prostkach

2018-06-14 12:18:07 (ost. akt: 2018-06-14 12:19:38)

Autor zdjęcia: Krystyna Michałowska

Grę rozpoczęliśmy zgodnie z założeniami 01 czerwca 2018 roku przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Prostkach. Podążaliśmy śladami polskich komedii.

Nasz pierwszy stolik zadaniowy dotyczył filmu wyreżyserowanego przez Jacka Bromskiego i noszącego znamienny tytuł "U Pana Boga w ogródku". Z rozpoznaniem kolejnego - drugiego - stolika zadaniowego nikt nie miał problemu. To nawiązanie do filmu reżysera Romana Załuskiego ze wspaniałą muzyką Seweryna Krajewskiego czyli słynny "Kogel-mogel". Trzeci stolik zadaniowy to odniesienie do hitu komediowego "Sami swoi" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego i z niezapomnianymi rolami Władysława Hańczy (jako Kargula) oraz Wacława Kowalskiego (jako Pawlaka). Następny - czwarty - stolik zadaniowy, to sitcom "Świat według Kiepskich". Rzecz niesamowita, bo aż 528 odcinków wyreżyserowanych przez Okiła Khamidova i Patricka Yokę z niezapomnianą rolą Krystyny Feldman jako babki Kiepskiej. Film pt. "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego i ze znakomitą rolą Mariana Kociniaka jako Franka Dolasa był przedmiotem zadania przy stoliku piątym. Z jednej strony upał a z drugiej strony powiewy wiatru, te czynniki uniemożliwiały nam w pełni realizację dalszej części gry filmowej. Nie mieliśmy wyboru i dwa następne zadania rozegraliśmy wewnątrz szkoły. Zadanie szóste - szósty stolik zadaniowy - związane z filmem komediowym Stanisława Barei pt. "Poszukiwany, poszukiwana" z podwójną rolą Wojciecha Pokory. I ostatni stolik zadaniowy dotyczył filmu emitowanego z uwagi na cenzurę dopiero trzy lata po jego nakręceniu czyli w 1986 roku. Mowa oczywiście o filmie "Alternatywy 4", którego reżyserem jest tak, jak poprzednio, Stanisław Bareja.

Stolik zadaniowy pierwszy był z filmem "U Pana Boga w ogródku". Zadanie polegało na odgadnięciu - przy zasłoniętych oczach i na podstawie jedynie zapachów - co mieści się w każdym z pięciu słoiczków. A były to kawa i pietruszka oraz pieprz, cynamon i listek laurowy. Było to jedno z dwóch stoisk, które najbardziej spodobały się uczestnikom gry. Na stoisku drugim z filmem "Kogel-mogel" królowały jajka. Należało samemu zakręcić kogel-mogel a następnie wypić. Dla części uczestników smakował i to nawet bardzo, dla innych niestety nie. Przy stanowisku trzecim z filmem "Sami swoi" stał namalowany koń, tyłem (zadkiem) do wszystkich. Należało mając zawiązaną opaskę na oczach przyczepić ogon we właściwym miejscu. Można tu było naprowadzać gracza używając zwrotów: "ciepło", "zimno", "gorąco" czy "mróz". Czy uczestnicy zabawy znają charakterystyczne zwroty stosowane przez głównych bohaterów sitcomu "Świat według Kiepskich" można było się o tym przekonać przy stoliku czwartym. Zawodnicy doskonale rozpoznawali zwroty (powiedzenia) i na dodatek podawali osoby, które je wypowiadają. Nieco trudne okazało się zadanie otrzymane na stoisku piątym gdzie królował film "Jak rozpętałem drugą wojnę światową". Etapy drogi jaką odbył Franek Dolas w czasie II wojny światowej oraz zastosowane przez niego środki lokomocji należało ustawić w odpowiedniej kolejności. Mapa Europy stojąca obok służyła jako pomoc w rozwiązaniu tego zadania. Szósty stolik zadaniowy z uwagi na upał i porywisty wiatr został ustawiony na drugim piętrze szkoły. Z filmem "Alternatywy 4" kojarzy nam się głównie postać gospodarza miejskiego bloku czyli Stanisława Anioła. Zadanie w tym przypadku polegało na ułożeniu ze znajdujących się na stoliku części portretu tego człowieka. Portret stał obok dlatego szybko i bezproblemowo wykonywano tę pracę. Nieco inwencji twórczej oraz zdolności plastycznych potrzebnych było do wykonania zadania na stoisku siódmym. Do filmu "Poszukiwany, poszukiwana" trzeba było wykonać rysunek przedstawiający główną postać. Chętnych do wykonania tego zadania niestety nie było wielu. Ci, którzy podjęli próbę wykonania zadania, nieźle sobie z nim poradzili.
Podsumowanie wyników (za każde wykonane zadanie uczestnicy gry otrzymywali naklejkę; przy zadaniach 1-6 liczył się również czas wykonania) i rozdanie dyplomów oraz nagród zakończyło pierwszą Filmową Grę Miejską w Prostkach.

Fani kina i filmu

Wydarzenie realizowane w 23 miejscowościach w całej Polsce w ramach projektu "Filmoteka Szkolna. Akcja!" we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: szkolnedziałania

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages