Uczniowie podążali śladami wielkiego Mazura

2018-06-18 11:00:00(ost. akt: 2018-06-18 12:10:25)
Rozpoczęły się obchody 160. rocznicy urodzin Michała Kajki — naszego poety ludowego. Z tej okazji uczniowie ełckiej SP5 wraz z Mazurskim Towarzystwem Naukowym podążali śladami wielkiego Mazura i zorganizowali specjalne konkursy.
W tym roku rozpoczęły się obchody 160. rocznicy urodzin Michała Kajki — mazurskiego poety ludowego, który swoją twórczością starał się nie tylko zapisać uroki Mazurskiej Ziemi, ale także kulturę i obyczaje Mazurów, którzy tu przybyli z ziem polskich w różnym czasie.

Michał Kajka pisał wiersze Mazurom w języku polskim. Mazurzy, pomimo germanizacji, zachowali ojczysty język polski, którym posługiwali się nie tylko w domu, ale także w kościele czy urzędach. Niemcy z tego powodu jeszcze na przełomie XIX - XX wieku mieli problem z Mazurami. Powiaty graniczące 
z Królestwem Polskim nazywali powiatami „polskimi”, a w XX wieku wprowadzili bezwzględny zakaz używania języka polskiego.

W latach powojennych dla upamiętnienia zasług Michała Kajki, w rocznicę 100-lecia urodzin w 1958 roku, dokonano w Ełku odsłonięcia pomnika poety oraz otwarto Muzeum Biograficzne w Ogródku.

W tym roku Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku uzyskało wsparcie finansowe od prezydenta Ełku i wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku zorganizowało obchody 160. rocznicy urodzin Michała Kajki.

— Podjęliśmy próbę przywrócenia pamięci zasług Michała Kajki i jego dorobku literackiego dla polskiej kultury oraz zachowania polskości na Mazurach.
Niedawno, 28 maja, w szkole zorganizowaliśmy Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Michała Kajki. Konkursowi przyświecała idea pielęgnowania kultury żywego słowa i języka ojczystego a także przypomnienie postaci poety, jego dorobku i drogi życiowej — powiedział Alfons Bobowik, prezes Mazurskiego Towarzystwa Naukowego.

Uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego poezji Michała Kajki przybyli z pięciu ełckich szkół podstawowych.

Zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni upominkami. Można było obejrzeć także wystawę poświęconą poecie i skosztować słodkiego poczęstunku. Natomiast 5 czerwca z udziałem zwycięzców konkursu recytatorskiego oraz uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 5 w Ełku odbyła się wycieczka śladami Michała Kajki.
 Uczniowie odwiedzili Bartosze, Klusy, Ogródek, Grabnik i Stare Juchy, po których oprowadził i opowiedział historię dr Alfons Bobowik.

Obchody rocznicy urodzin Kajki będą trwały do końca września tego roku.
—Jeszcze w tym roku, we wrześniu, planujemy w rocznicę urodzin Michała Kajki, zorganizować spotkanie, na którym zechcemy przypomnieć życie i twórczość mazurskiego poety — mówi Anna Konopka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Ełku.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5