Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Inka zastąpi Dywizję Kościuszki

2018-06-28 09:43:44 (ost. akt: 2018-06-28 09:45:51)

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

Inka, dotychczasowa patronka Gimnazjum nr 1 w Ełku będzie teraz patronką sąsiedniej Szkoły Podstawowej nr 2 noszącej dotychczas imię I Dywizji Kościuszki. Taką decyzję podjęli radni. A wszystko za sprawą ustawy dekomunizacyjnej.

Szkoła Podstawowa nr 2, tradycyjnie nazywana od początku istnienia "dwójką", została powołana do życia w 1946 r. Placówka rozpoczęła zajęcia w budynku obecnego Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Piłsudskiego. W roku szkolnym 1946/47 mieściło się tam 12 oddziałów, w których uczyło się 477 uczniów. "Ciało pedagogiczne" tworzyło 12 nauczycieli. W styczniu 1949 r. szkołę przeniesiono do budynku przy ul. Szkolnej 5, a po dwóch latach do lokalu zastępczego przy Placu 1-go Maja 11. Dopiero w roku 1954 "dwójka" przeżyła ostatnią przeprowadzkę do budynku, gdzie znajduje się do dziś, czyli przy ul. Małeckich 1. Dzięki ofiarności rodziców przy odbudowie zniszczonego gmachu, liczba sal lekcyjnych zwiększyła się z 6 do 12. 12 października 1963 r. nadano szkole imię - "I Dywizji T. Kościuszki" i odsłonięto tablicę z tą nazwą. Natomiast 25 kwietnia 1964 r. "dwójka" otrzymała swój sztandar.

Tak w skrócie można opisać początki ełckiej "dwójki". Przez 55 lat jej patronem była I Dywizja Tadeusza Kościuszki. Ale to już historia. Na ostatniej wtorkowej sesji ełccy radni podjęli uchwałę zmieniającą nazwę szkoły. Jak się okazuje nie była to bezpośrednia inicjatywa uczniów, nauczycieli czy rodziców, lecz efekt działania ustawy dekomunizacyjnej.

Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej, 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki była pierwszą jednostką, złożoną z obywateli RP i podległą dowództwu Armii Czerwonej, utworzoną przez Związek Sowiecki w 1943 r. Decyzję o jej tworzeniu ogłoszono w ramach prowadzonej przez Stalina rozgrywki politycznej przeciw władzom RP, zaraz po zerwaniu stosunków z Polską w dniu 25 kwietnia 1943 roku. Formalnie podstawą tworzenia jednostki było rozporządzenie Rady Najwyższej ZSRS z 9 maja 1943 r. Jednostkę formowano w okresie maj-lipiec 1943 r. Ze względów propagandowych nadano jej imię Tadeusza Kościuszki.

— Gloryfikację tego związku taktycznego, bezprawnie wykorzystanego przez Związek Sowiecki w rozgrywce politycznej przeciw Polsce walczącej o niepodległość i granice, należy odróżnić od upamiętnienia losu żołnierzy, którzy w różnych okolicznościach znaleźli się w szeregach 1 DP. Większość z pierwotnego stanu dywizji przeszła wcześniej przez łagry i miejsca zesłania w odległych republikach ZSRS — informuje dalej IPN.

I jak dodaje szeregowi żołnierze nie mieli wpływu na oblicze polityczne tych jednostek, na kształt prowadzonej przez aparat polityczno-wychowawczy indoktrynacji ani też na sposób wykorzystania tej jednostki w propagandzie komunistów i w polityce międzynarodowej Związku Sowieckiego. Dlatego Instytut zaproponował samorządom, w których taka nazwa ulicy albo szkoły dotychczas funkcjonowała, zmianę na taką, która upamiętni żołnierzy, czyli na przykład Żołnierzy I Dywizji Piechoty im. T Kościuszki.

Taką propozycję otrzymali również m.in. uczniowie szkoły, a także nauczyciele i rodzice. Drugą było przejęcie imienia od sąsiadującego Gimnazjum nr 1. Te od 1 marca 2016 roku nosi imię Danuty Siedzikówny Inki. I warto wspomnieć, że zgodnie z nową ustawą o systemie edukacji, wkrótce gimnazja znikną z naszych miasta. A tym samym zapomniana zostałaby także jej patronka.

Społeczność szkolna zdecydowała o wybraniu Inki na swoją patronkę, dlatego dyrektor placówki z takim wnioskiem zwróciła się do rady miasta. Na ostatniej sesji odbyło się głosowanie w tej sprawie. Radni nie byli jednomyślni, ale większość zdecydowała o przychyleniu się do wniosku społeczności szkolnej.

Danuta Helena Siedzikówna pseudonim „Inka” urodziła się 3 września 1928 roku w Guszczewinie niedaleko Hajnówki. Była sanitariuszką 4. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku „Inka” została skazana na dwukrotną karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych oraz przepadek mienia. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Śmierć 17-latki stała się symbolem niezłomnej postawy i ofiarnej walki o Polskę. Czekając na wykonanie wyroku, z więzienia w Gdańsku przekazała krewnym gryps: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.
Najbliższa rodzina "Inki" mieszka w Ełku.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Oburzona #2532498 | 83.6.*.* 7 lip 2018 18:59

  A to już I dywizja im. Tadeusza Kościuszki jest pe? Od tej przesady łeb pęka.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ziutek #2527822 | 83.31.*.* 29 cze 2018 08:47

  BARDZO SŁUSZNIE!Najbliższa rodzina w Ełku to zasłużony komisarz Ełku w stanie wojennym..

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. złoty cielec #2527643 | 89.228.*.* 28 cze 2018 20:33

   qźwa, pic ma w swoich szeergach np. piotrowicza (prokuratora skazującego opozycję za czasów komuny), kryżego (Andrzej Kryże działał w PZPR od lat 70. do jej rozwiązania. W marcu 1980 r. jako sędzia Sądu Rejonowego w Warszawie skazał na karę aresztu zasadniczego Andrzeja Czumę, Wojciecha Ziembińskiego i Bronisława Komorowskiego za publiczne stwierdzenie, że PRL nie jest państwem niepodległym i zorganizowanie w Warszawie 11 listopada 1979 obchodów Święta Niepodległości) i innych. PARANOJA!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Archanioł #2527629 | 87.205.*.* 28 cze 2018 20:11

   Panie Andrukiewicz , a także inni Radni - kończyliście szkoły za czasów komuny. Proszę zrzec się tytułów magistra i stanowisk jakie obecnie piastujecie , dlatego iż to KOMUNA dała Wam fundamenty i mury Waszego wykształcenia . Kim jest człowiek , który opluwa tych którzy dali mu , dzisiejszy bardzo lukratywny byt ?!?!?!?!?!?!?!?!?. Jak dla kogo......... dla mnie to - qrestwo I stopnia , ktoś komu przygotowywane są miejsca obok księży i biskupów .... w ostatnim kręgu piekła .

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. coola #2527331 | 80.50.*.* 28 cze 2018 11:19

   Przyjdzie czas i na radnych

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages