Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Trwają Dni Prostek. Przed nami rekonstrukcja Bitwy pod Prostkami!

2018-06-30 12:39:03 (ost. akt: 2018-06-30 12:44:51)

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

Takiej rekonstrukcji historycznej w Prostkach jeszcze nie było. Największa w Polsce inscenizacja bitwy okresu Potopu Szwedzkiego odbędzie się już w niedzielę o godzinie 14, w historycznej i naturalnej scenerii przy rzece Ełk.

Dni Prostek już na stałe zapisały się w kalendarzu wydarzeń jako jedno z najciekawszych przedsięwzięć w naszym regionie. Co roku mieszkańcy, turyści, całe rodziny z dziećmi i miłośnicy historii spotykają się w Prostkach, by przez trzy dni świętować i wspólnie się bawić. To dobra okazja nie tylko do spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze, ale i do poznania historii ziem, na których mieszkamy.

Bitwa pod Prostkami jest częścią obchodów Dni Prostek, które rozpoczynają się już w piątek i potrwają do niedzieli.

— Serdecznie zapraszam na największą w Polsce inscenizację bitwy okresu „Potopu Szwedzkiego” – Bitwę pod Prostkami, w historycznej i naturalnej scenerii przy rzece Ełk. Impreza przygotowana jest we współpracy z Jacentym Ordowskim i jego druhami z Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej APIS. W tym roku na placu bitwy zgromadzona zostanie wyjątkowo duża grupa wojsk Rzeczypospolitej (husarii) i Tatarów oraz brandenbursko-szwedzkich. Bitwę poprzedzi historyczny korowód ulicami Prostek — zaprasza Mirosław Orłowski, wójt Prostek.

Bitwa pod Prostkami rozegrała się 8 października 1656 roku, pomiędzy sprzymierzonymi wojskami Rzeczypospolitej i Tatarów pod dowództwem hetmana litewskiego Wincentego Gosiewskiego, a wojskami szwedzko-brandenburskimi pod dowództwem generała Jerzego Fryderyka Waldecka z posiłkująca go jazdą Bogusława Radziwiłła. Teren bitwy znajdował się na samej granicy Podlasia i Prus Książęcych. Waldeck rozłożył swój tabor na lewym brzegu rzeki na terenie wsi Prostki tak, aby artyleria taborowa mogła panować nad dwoma położonymi na Ełku mostami. Na przeciwległym brzegu, na wysokości wsi Ostrokół, rozłożyli swój obóz Szwedzi.

Do bitwy doszło tego samego dnia. Trwała około 5 godzin i zakończyła się rozbiciem wojsk szwedzko-brandenbursko-pruskich. Jak co roku, inscenizacja przyciągnie grupy rekonstruktorskie z całego kraju. To barwne widowisko, co roku sprowadza do Prostek liczne grupy turystów. W tym roku na pewno nie będzie inaczej.

Ale to tylko część atrakcji w związku z obchodzonymi Dniami Prostek.

— Czekają nas 3 dni wspaniałej, rodzinnej zabawy no i oczywiście wielka inscenizacja bitwy, z rozmachem większym niż kiedykolwiek. Z całą pewnością w Prostkach nikt w tych dniach nie będzie się nudził — zapewnia wójt Mirosław Orłowski.

Dni Prostek rozpoczęły się w piątek koncertem kameralnym w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Ostrymkole. W sobotę radni rozegrają mecz z Oldboyami, a wieczorem na scenie wystąpią takie zespoły jak Extazy, Claudi czy News. Natomiast w niedzielę w samo południe zostanie odprawiona msza święta w miejscowym kościele, a następnie ulicami w kierunku placu bitwy przemaszerują wojska i mieszkańcy. Warto też dodać, że w ramach prostkowskich spotkań z Trylogią Sienkiewicza, gośćmi specjalnymi będą Daniel Olbrychski i Jan Nowicki.

Szczegółowy program Dni Prostek znajdziemy na plakatach i na stronie prostki.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages