Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Husaria zwyciężyła w Bitwie pod Prostkami!

2018-07-01 19:42:45 (ost. akt: 2018-07-01 19:48:42)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

Takiej rekonstrukcji historycznej w Prostkach jeszcze nie było. Największa w Polsce inscenizacja bitwy okresu Potopu Szwedzkiego odbyła się w niedzielę w Prostkach, w historycznej i naturalnej scenerii przy rzece Ełk.

Dni Prostek już na stałe zapisały się w kalendarzu wydarzeń jako jedno z najciekawszych przedsięwzięć w naszym regionie. Co roku mieszkańcy, turyści, całe rodziny z dziećmi i miłośnicy historii spotykają się w Prostkach, by przez trzy dni świętować i wspólnie się bawić. To dobra okazja nie tylko do spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze, ale i do poznania historii ziem, na których mieszkamy.

Bitwa pod Prostkami rozegrała się 8 października 1656 roku, pomiędzy sprzymierzonymi wojskami Rzeczypospolitej i Tatarów pod dowództwem hetmana litewskiego Wincentego Gosiewskiego, a wojskami szwedzko-brandenburskimi pod dowództwem generała Jerzego Fryderyka Waldecka z posiłkująca go jazdą Bogusława Radziwiłła. Teren bitwy znajdował się na samej granicy Podlasia i Prus Książęcych. Waldeck rozłożył swój tabor na lewym brzegu rzeki na terenie wsi Prostki tak, aby artyleria taborowa mogła panować nad dwoma położonymi na Ełku mostami. Na przeciwległym brzegu, na wysokości wsi Ostrokół, rozłożyli swój obóz Szwedzi.

Do bitwy doszło tego samego dnia. Trwała około 5 godzin i zakończyła się rozbiciem wojsk szwedzko-brandenbursko-pruskich. Jak co roku, inscenizacja przyciągnie grupy rekonstruktorskie z całego kraju. To barwne widowisko, co roku sprowadza do Prostek liczne grupy turystów.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages