Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Radni nie obcięli pensji ani prezydentowi, ani staroście

2018-07-05 19:00:00 (ost. akt: 2018-07-05 22:44:47)

Autor zdjęcia: elk.pl

Od 1 lipca płace samorządowców miały spaść o 20 proc. Jednak tylko część rad gmin i miast obniżyła swoim samorządowcom pensję zasadniczą i dostosowała wysokość dodatku funkcyjnego do stawek zawartych w nowych przepisach. Na taki krok nie zdecydowali się chociażby ełccy radni miejscy i powiatowi.

Samorządowcy oberwali rykoszetem po awanturze wokół nagród dla rządu i fali krytyki społecznej, która spadła na rządzących. W kwietniu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział obniżkę płac parlamentarzystów i samorządowców. O ile dochody posłów spadły (po obniżce pensja posłów i senatorów wynosi ok. 8017 zł brutto plus dieta parlamentarna w wysokości 2505, 20 zł), o tyle pensje nie wszystkich wójtów, burmistrzów i prezydentów zmalały. A w niektórych przypadkach obniżka pensji samorządowców była wręcz symboliczna — wyniosła kilka złotych.

Do tej pory niezależnie od tego, czy to mała gmina, czy duże miasto, dochody samorządowców niewiele się różniły. Oscylowały w granicach dopuszczalnej prawem górnej kwoty, czyli 12,5 tys. zł.

Rady gmin i miast, które ustalają pensję wójtów, burmistrzów i prezydentów, powinny dostosować się do nowego rozporządzenia w sprawie ich zarobków. I część obniżyła swoim samorządowcom płacę zasadniczą, dostosowując ją do widełek nowego rozporządzenia

Od 1 lipca niższą pensję mają m.in. burmistrzowie Nidzicy, Olecka, Orzysza, Białej Piskiej, Nowego Miasta Lubawskiego, Lubawy oraz wójtowie gmin Giżycko, Wydminy, Biskupiec, Mrągowo, Piecki, Janowo, Lubawa, Barciany i Kętrzyn oraz starostowie nowomiejski, mrągowski, olecki, nidzicki, kętrzyński.

Jednak w wielu miastach i gminach radni nie zgodzili się na obcięcie pensji. Tak stało się m.in. w Ełku, zarówno mieście, jak i powiecie. Na ostatnich, czerwcowych sesjach, pojawiły się projekty uchwał obniżające zarobki włodarzy, ale nie uzyskały one wystarczającego poparcia radnych.

— Co będzie dalej, zobaczymy. Jak pokazują przykłady z całej Polski, interpretacje przepisów i decyzje rad są bardzo różne — mówi Zbigniew Pahl, sekretarz powiatu ełckiego.

Dlaczego nie wszystkie samorządy obniżyły wynagrodzenia? Otóż rozporządzenie daje radom miast i gmin możliwość obniżenia płac, ale nie obliguje ich do cięć. Nie precyzuje również, kiedy mają to zrobić.

— Nie ma takiego przepisu ani w tym rozporządzeniu, ani w żadnym innym akcie, który zobowiązywałby do tego radę — mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

am, tom
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ABC #2533135 | 213.241.*.* 9 lip 2018 13:26

  Pewnie radni, wybrańcy ludu z Ełku i okolic są pewni, że ów tutejszy lud wbrew rozkazom Warszawy, ma wolę, by jego wybrańcy nadal dostawali z ich rosnących podatków wysokie uposażenia, jak dotychczas

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gościu #2531646 | 87.205.*.* 6 lip 2018 07:02

  Podobno także i w Gminie Ełk radni "wzniecili bunt przeciwko władzy centralnej" i ni obniżyli pensji wójtowi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Żorż Ponimirski #2531531 | 78.8.*.* 5 lip 2018 21:32

  po przeczytaniu tytułu wpadłem w konsternację i zażenowanie cyt."Radni nie obcięli ani prezydentowi , ani staroście" . A ja bym jednak ciachnął , szablą zza ucha , no chyba że mają tak mało , nie ma co !!!!!!! Trza by spytać starościnę i ..................... no właśnie......................????????? ? Przemilczę kogo , podobno milczenie jest złotem !?!?!?!?!?!?!?!?.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. sender #2531469 | 89.228.*.* 5 lip 2018 19:41

  Ale obłuda. Za to w radach nadzorczych spółek ełckich obniżono stawki za posiedzenia ale tylko członkom rad nadzorczych będących pracownikami spółki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages