Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Umowa na trasę Via Baltica podpisana!

2018-07-05 11:22:10 (ost. akt: 2018-07-05 11:22:59)

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

W środę w Kalinowie podpisano umowę na budowę pierwszego odcinka trasy Via Baltica na Warmii i Mazurach. Gdy cała trasa będzie już gotowa, czas podróży z Ełku do stolicy może skrócić się nawet do dwóch godzin.

W środę w Kalinowie podpisana została umowa na projekt i budowę jednego z odcinków drogi ekspresowej S61, znanej również jako trasa Via Baltica. Wykonawcą ok. 20-kilometrowego fragmentu trasy od węzła Wysokie do Raczek o wartości 484,3 mln zł będzie firma Budimex SA. Zadanie będzie polegało na budowie dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu na każdej jezdni, czterech bezkolizyjnych węzłów drogowych, a także infrastruktury towarzyszącej: dróg serwisowych, urządzeń ochrony środowiska i fragmentów dróg lokalnych. To już dziewiąta umowa na realizację polskiego odcinka Via Baltiki w ciągu S61, a zarazem pierwsza przebiegająca przez Warmię i Mazury. Na Mazowszu bliska zakończenia jest już budowa ostatnich odcinków drogi ekspresowej S8 wchodzących w skład korytarza Via Baltica. W województwie podlaskim w realizacji znajdują się wszystkie odcinki tego szlaku poza obwodnicą Łomży, dla której 26 czerwca Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad dokonała wyboru wykonawcy.

— Szlak Via Baltica pobudzi gospodarczo regiony Polski Północno-Wschodniej. To droga, która była planowana od dawna. My mamy determinację, by tę inwestycję realizować. W ciągu kilku tygodni wszystkie odcinki tego szlaku zostaną zakontraktowane. Równomiernie inwestujemy w infrastrukturę w naszym kraju — powiedział podczas podpisania umowy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Odcinek, na budowę którego została właśnie podpisana umowa jest jednym z trzech fragmentów drogi Via Baltica realizowanych na Warmii i Mazurach. Na pozostałe dwa odcinki tej drogi czyli Szczuczyn – węzeł Ełk Południe (ok. 23 km) oraz węzeł Ełk Południe – węzeł Wysokie (ok. 23 km wraz z połączeniem z obwodnicą Ełku w ciągu S16) umowy zostaną podpisane po zakończeniu trwającej obecnie kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
Inwestycja realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj”. Zadaniem wykonawcy będzie, przed przystąpieniem do prac budowlanych, wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej zgodnie z wymaganiami zamawiającego zawartymi w programie funkcjonalno-użytkowym oraz uzyskanie wszelkich wymaganych uzgodnień, pozwoleń, zezwoleń, decyzji niezbędnych do zaprojektowania i zrealizowania inwestycji.

Czas realizacji inwestycji to 29 miesięcy nie wliczając okresów zimowych w trakcie prowadzenia robót budowlanych (od 15.12 do 15.03) Zakończenie robót budowlanych planowane jest w połowie roku 2021.

W przyszłości połączenie trasy Va Baltica z siecią dróg lokalnych na Warmii i Mazurach będzie możliwe poprzez węzły drogowe Guty (gmina Szczuczyn), Ełk- Południe (gmina Ełk) w pobliżu Nowej Wsi Ełckiej, węzeł Ełk- Wschód (gmina Ełk) i węzeł Wysokie (gmina Kalinowo).

— Obecnie w realizacji są 142 km dróg za ok. 3,3 mld zł, kolejne 59 km przed podpisaniem umów na łączną kwotę ok. 1,9 mld zł — informuje Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.

Polski odcinek Via Baltica to kolejne blisko 105 km drogi ekspresowej S8 od węzła Powązkowska w Warszawie do końca obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej. W tym roku kierowcy pojadą brakującymi odcinkami od Wyszkowa do obwodnicy Ostrowi Maz. Łączny koszt budowy S8 Warszawa - Ostrów Maz. to ok. 4 mld zł.

Via Baltica to fragment drogi międzynarodowej E67, która biegnie z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Pełni ona rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi. Via Baltica wraz z Rail Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego i została zakwalifikowana do sieci bazowej TEN-T.

Trasa Via Baltica na terenie Polski przebiega wzdłuż drogi ekspresowej S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej drogą ekspresową S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa w Budzisku.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. SUW #2531529 | 89.229.*.* 5 lip 2018 21:25

  Przecież to ani Warmia, ani Mazury

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages