środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Poznaj tajniki wąskotorówki. Wydawnictwo muzeum już w sklepach

2018-07-12 09:00:00 (ost. akt: 2018-07-12 09:46:19)

Książka Stanisława Jasińskiego, dająca nowe spojrzenie na historię Ełckiej Kolei Wąskotorowej, jest już dostępna. Ełczanie i osoby dopiero okrywające zainteresowanie naszym regionem mają przed sobą ciekawą lekturę.

W 2002 roku ełcki MOSiR wydał monografię Stanisława Jasińskiego pod tytułem "Ełcka Kolej Wąskotorowa 1913-2001". Było to chyba najlepsze kompendium wiedzy o naszej, prawdopodobnie, najciekawszej atrakcji historycznej. Od 2001 roku wiele się jednak zmieniło, a EKW przeszła niemałą zmianę wizerunkową, ale i infrastrukturalną. Stanisław Jasiński podjął się więc zadania poszerzenia wiedzy ełczan i odwiedzających miasto oraz region turystów o kolejce.

— Książka Stanisława Jasińskiego wydana nakładem Muzeum Historycznego w Ełku jest uzupełnioną i znacznie poszerzoną wersją znanej ełczanom poprzedniej książki traktującej o tym samym temacie. Stanowi kompendium wiedzy o Ełckiej Kolei Wąskotorowej i na pewno przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o zabytku, z którego przecież nasze miasto jest znane. Zachęcam do lektury — mówi Kazimierz Bogusz, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku.

W pierwszym rozdziale publikacji autor przedstawia historię powstania Ełckiej Kolei Wąskotorowej w kontekście ogólnych założeń polityki komunikacyjnej w Prusach Wschodnich, a następnie jej funkcjonowanie podczas I wojny światowej i w okresie międzywojennym.Cezurą otwierającą drugi rozdział bogato ilustrowanej książki jest rok 1945, kiedy wraz z włączeniem południowych Prus Wschodnich do Polski ełcka kolejka wchodzi w skład PKP, działając najpierw pod nazwą Ełcka Kolej Wąskotorowa (do 1959 r.), a następnie jako Ełcka Kolej Dojazdowa. Na zakończenie książki Jasiński omawia przemiany, jakie nastąpiły od momentu wpisania kolejki do rejestru zabytków w 1991 r. aż do włączenia jej w strukturę Muzeum Historycznego w Ełku, kiedy to EKW wreszcie otrzymała szansę na rozwój dzięki powiększonym nakładom finansowym.

Stanisław Jasiński, urodzony w 1956 r, to historyk kolejnictwa polskiego, artysta fotografik ZPAF, publicysta, poeta. Średnie wykształcenie techniczne zdobył w TME Toruń, wyższe wykształcenie natomiast na UMK. Ukończył także Studium Fotografiki Okręgu Toruńsko – Bydgoskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1987 – 1996 pracował jako starszy inspektor Państwowej Służby Ochrony Zabytków w Toruniu, gdzie zaczął zajmować się zabytkami techniki kolejnictwa. Jest autorem licznych artykułów na temat zabytków „epoki pary” oraz przemian polskiego krajobrazu kulturowego w epoce przemysłowej. Od 2006 roku jest specjalistą d/s fotografii oraz redaktorem Biuletynu Informacji Kulturalnej w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Na swoim koncie ma 3 zbiory poezji (1980, 1984, 1999) oraz ponad 60 artykułów na temat historii fotografii, najnowszych trendów w fotografii artystycznej, literatury i sztuki współczesnej, publikowanych od 1974 r.

Publikację można nabyć zarówno w kasie Muzeum Historycznego na terenie Ełckiej Kolei Wąskotorowej, ul. Wąski Tor 1, jak również w Internecie na serwisie Allegro.pl.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages