Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

O niepodległości na Pograniczu Kresów Wschodnich

2018-07-11 11:37:11 (ost. akt: 2018-07-11 11:38:37)

Autor zdjęcia: MTN

Podczas konferencji wygłoszono 8 referatów. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. dr Siergiej Sitkiewicz z uniwersytetu z Grodna, Natalia Szabołtas, doktorantka Uniwersytetu Białostockiego czy wiceprezes SSSE Wojciech Kierwajtys.

Śladami 100-lecia odzyskania niepodległości na Pograniczu Kresów Wschodnich — pod takim hasłem odbyła się 3 lipca X Międzynarodowa Konferencja Naukowa na Wydziale Studiów Technicznych i Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Ełku. Podczas obrad wygłoszonych zostało 8 referatów.

— Szczególnie interesujące było wystąpienie doc. dr Siergieja Sitkiewicza z uniwersytetu z Grodna na temat odzyskania niepodległości i kształtowania granicy wschodniej II RP. Podobnie doktorantka Uniwersytetu Białostockiego Natalia Szabołtas z Łotwy, zajmująca się historią Polaków na kresach, wygłosiła niezwykle ciekawy referat o zachowaniu tożsamości narodowej w sercach dziatwy szkolnej na kresach i w Ełku przez śp. Irenę Tamarą Misztal w jej nauczycielskiej działalności dydaktycznej i kulturalnej — relacjonuje dr Alfons Bobowik, prezes Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku.

Nowością w programie obrad było podjęcie przez organizatorów tematu rozwoju Ełku w nowych czasach. Wiceprezes Wojciech Kierwajtys przedstawił historię dziejów rozwoju Suwalskiej Specjalnej Podstrefy Ekonomicznej w Ełku. W największym skrócie należy przypomnieć, że w najtrudniejszych czasach transformacji gospodarczej w Ełku, kiedy w mieście było ponad 30 proc. bezrobocia, zapadła decyzja utworzenia w szczerym polu, na byłym poligonie wojskowym warunków do powstawania nowych przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa te otrzymały warunki do działalności gospodarczej, wybudowały nowoczesne zakłady, które dziś dają nie tylko zatrudnienie dla prawie 2 600 osób, a także cenną produkcję dla rozwoju miasta i dochód w postaci podatku do budżetu miasta. Podobnie o swojej działalności, ale rozwoju oświaty i szkolnictwa mówił dyrektor Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Michał Jodko. Placówka ta dziś dokonuje nie tylko szkolenia kadry nauczycielskiej dla szkół w mieście, ale także dla wielu gminach powiatu ełckiego. Dodatkowo prowadzi korzystną działalność szkoleniową na rzecz nauczycieli, naszych Rodaków na Grodzieńszczyźnie i Wileńszczyźnie.

— Ciekawe było także wystąpienie Jolanty Bacławskiej członka zarządu Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku o twórcach polskiej literatury zaangażowanych w walkę o niepodległą Polskę na przestrzeni dziejów ostatnich stuleci, a także współcześnie. Podobnie ciekawe dokumenty z czasów walki o niepodległą Polskę i opracowania można było poznać na urządzonej wystawie — dodaje dr Alfons Bobowik.

Organizatorzy konferencji zapowiedzieli, że nie jest to ostanie spotkanie poświęcone tematyce walki o niepodległość Polski na pograniczu Mazur, Podlasia oraz Grodzieńszczyzny i Wileńszczyzny, albowiem te ziemie mają wiele wspólnego dla naszych korzeni rodzinnych w Ełku i na Ziemi Ełckiej w powojennym osadnictwie. Oczekują także w tym temacie bliższej współpracy ze szkołami ełckimi i nie tylko. Chętni mogą kontaktować się z Mazurskim Towarzystwem Naukowym w Ełku, które swoją siedzibę ma w Ełku przy ulicy Kościuszki 23 (biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 12; tel. 514 998 103).

Organizatorem X Międzynarodowej Konferencji Naukowej było Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku i władze wydziału UWM przy wsparciu finansowym prezydenta Ełku i Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages