Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Policjanci z województwa obchodzili w Ełku swoje święto

2018-07-27 15:32:34 (ost. akt: 2018-07-27 16:10:07)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Tegoroczne wojewódzkie obchody święta policji odbyły się w Ełku. Do miasta przyjechali przedstawiciele Komendy Głównej Policji, rządu i parlamentu.

Zobacz także: Ełccy mundurowi też protestują. Chcą podwyżek i więcej rąk do pracy Ełccy mundurowi też protestują. Chcą podwyżek i więcej rąk do pracy WYDARZENIA\\\ Niskie zarobki, brak znaczących podwyżek, za dużo wakatów, niepełnopłatne L4, krzywdząca ustawa emerytalna — to główne postulaty policjantów,...
Tegoroczne święto policji, przypadające na 24 lipca, w Ełku mundurowi świętowali nieco później, bo w piątek 27 lipca. Stało się tak, ponieważ zapadła decyzja, że to w naszym mieście będą miały miejsce obchody na szczeblu wojewódzkim.

W piątek do Ełku przyjechali przedstawiciele Komendy Głównej Policji z nadinsp. dr Andrzejem Szymczykiem na czele (I zastępca komendanta głównego J. Szymczyka), a także rządu,który reprezentował wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. Tradycyjnie, na uroczystości obecni byli też przedstawiciele parlamentu oraz samorządów lokalnych.

W trakcie uroczystości, po przemówieniach i podziękowaniach, przyszedł czas na jeden z najważniejszych punktów - nadanie sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Ełku. Później przedstawiciele komendy głównej, rządu oraz komendy wojewódzkiej wręczyli poszczególnym policjantom medale, odznaczenia oraz awanse.

W swoim przemówieniu wiceminister Jarosław Zieliński mówił o przemianie, jaką polska policja przeszła w ciągu ostatnich lat.

— Chciałbym podziękować wszystkim policjantom, w szczególności tym służącym w Komendzie Powiatowej Policji w Ełku, za czuwanie nad bezpieczeństwem obywateli. To dzięki waszemu profesjonalizmowi, determinacji i etosowi Polacy czują się bezpiecznie i są bezpieczni — mówił Jarosław Zieliński. — Aż 86 proc. Polaków uważa kraj za bezpieczny. W ostatnich 2-3 latach przestępczość spada, a ich wykrywalność rośnie. Zawsze powtarzam, że policja musi być przyjazna obywatelom, a groźna dla przestępców. Kiedy przed laty do władzy przyszło PO i PSL, posterunków policji było 817. Kiedy wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zastaliśmy ich 399. Tak być nie może, Polacy chcą czuć się bezpiecznie i czuć, że policjanci są blisko ludzi. Dlatego przeznaczamy środki na nowe posterunki, nowe komendy — dodał Zieliński.

Minister mówił o programie modernizacji służb mundurowych prowadzonym przez MSWiA. Odniósł się też do protestu związków policjantów, który ogłosił niedawno NSZZ.

— Ja nie twierdzę, że średni wzrost uposażenia o 800 złotych to szczyt marzeń. Ale to już jest coś. Nasi poprzednicy, którzy teraz tak chętnie zabierają głos, ani razu nie podnieśli płac. Dlatego wtedy nie było protestów? Zapraszałem i będę zapraszał związki zawodowe do rozmów — dodał Jarosław Zieliński.

Na uroczystościach w piątek, zgodnie z zapowiedzią, nieobecny był szef NSZZ Policjantów na Warmii i Mazurach Sławomir Koniuszy. Związkowiec niedawno stwierdził, że zabroniono mu zabierać głosu podczas uroczystości.

— Zamykać usta nam, działaczom związkowym, to tak jakby zamykać usta policjantom — powiedział "Gazecie Olsztyńskiej".

Związkowcy napisali w oświadczeniu, że z taką sytuacją jeszcze nigdy się nie spotkali, „chociaż historia NSZZ Policjantów jest dłuższa niż historia policji w III Rzeczpospolitej, a związek nie po raz pierwszy protestuje w imieniu funkcjonariuszy. Przedstawicielom NSZZ Policjantów nie odbierano głosu nawet wtedy, kiedy ostro występowali przeciwko nieudolności polityków odpowiadających za losy policji”.

Komenda wojewódzka odniosła się do oświadczenia związków.

— Nie ma żadnego zakazu wypowiadania się podczas Święta Policji. Zgodnie ze scenariuszem przewidziana jest jak najmniejsza liczba osób, które będą zabierały głos. Nawet komendant wojewódzki insp. Tomasz Klimek poza przywitaniem gości nie będzie zabierał głosu — poinformował Krzysztof Wasyńczuk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. — Poza tym Święto Policji będzie odbywało się na powietrzu i mogą występować trudne warunki atmosferyczne, dlatego wychodząc naprzeciw funkcjonariuszom biorącym udział w tej uroczystości, skracamy scenariusz do minimum. Każdy, kto będzie chciał podziękować i się wypowiedzieć, będzie miał taką możliwość po zakończeniu części oficjalnej uroczystości.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do czego to prowadzi #2545328 | 83.28.*.* 29 lip 2018 08:04

  Cała władza w rękach kleru . Facet w kiecce z czerwonym kapturkiem na głowie , na czele naszej policji a nad nimi potężna postać katolickiego władcy z krzyżem w ręku . POLSKO ! OJCZYZNO MOJA !

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. emeryt #2545107 | 37.248.*.* 28 lip 2018 18:08

  Jak można łgac tak publicznie i wmawiać że teraz Policja pracuje łapie bandytów gdzie poprzednicy bali się przestepców. Pytam więc panie ministrze co pan robił przez ostatnie 30 lat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kB #2545031 | 89.228.*.* 28 lip 2018 13:25

   To takie pasjonujące...na drugi raz może warto byłoby sypnąć konfetti, śmignąć helikopterkiem, postrzelać w powietrze...a kto w tym czasie patrolował ulice? Kiedyś pomagała Żandarmeria Wojskowa, a teraz jest jakiś foch czy głowa boli?

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. jj #2544798 | 89.228.*.* 27 lip 2018 22:06

   przez pic policja traci na wizerunku!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages