Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Dawid reprezentuje Ełk i Polskę na całym świecie. Teraz potrzebuje pomocy!

2018-07-31 09:00:00 (ost. akt: 2018-07-31 09:37:12)

Autor zdjęcia: Mat. kadry

Piłka nożna jest dla wszystkich, a dla chcących nie ma rzeczy niemożliwych. Od lat te słowa w czyny przekuwa Dawid Dobkowski, młody ełczanin, który trenuje Amp Futbol. Teraz sportowiec potrzebuje naszej pomocy.

Dawida Dobkowskiego generalnie ełczanom przedstawiać nie trzeba. Znany jest w Ełku z tego, że mimo przeciwności losu nie zrezygnował nigdy z marzeń. Jego miłością od zawsze była piłka nożna.

— Od małego interesowałem się piłką. Grałem ile mogłem, oglądałem mnóstwo meczy i śledziłem wiadomości piłkarskie. W liceum dowiedziałem się, że istnieje coś takiego, jak Amp Futbol, czyli rozgrywki piłki nożnej dla osób po jednostronnej amputacji kończyn dolnych, górnych lub z wadami wrodzonymi. Po tym, jak zobaczyłem informacje, że trenerzy szukają ludzi do kadry narodowej, od razu się zgłosiłem. Pierwszy trening odbyłem w 2013 roku i wtedy już wiedziałem, że zaczyna się nowy rozdział w moim życiu — przekonuje Dawid Dobkowski.

Amp Futbol w Polsce pojawił się 7 lat temu. Mecze rozgrywane są bardzo zbliżone do tych zwyczajnych. Z tą różnicą, że na murawie rywalizują ludzie niepełnosprawni. Co wcale nie oznacza, że konkurencja i emocje są jakimkolwiek stopniu mniejsze. Reprezentacja Polski w Amp Futbolu, w której gra ełczanin Dawid Dobkowski, w 2014 roku zajęła czwarte miejsce na świecie. Z kolei w 2017 roku Polacy zajęli w Mistrzostwach Europy w Turcji trzecie miejsce i przywieźli do domów brązowe medale. Teraz Dawid przygotowuje się do Mistrzostw Świata.

Oprócz kadr narodowych, na całym świecie, także w Polsce, powstają ligi Amp futbolowe. Na co dzień ełczanin gra w Warszawie, w klubie Gloria Varsovia. Uczestniczył też w tworzeniu pierwszej w Polsce akademii piłkarskiej dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi. Za swoją postawę był wielokrotnie wyróżniany, między innymi Białą Lilią w kategorii "Postawa godna naśladowania", czy też w Plebiscycie na Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Ełckiego organizowanym przez "Rozmaitości Ełckie", w którym głosami ełczan zajął w ubiegłym roku trzecie miejsce.

Dawid nosi protezę nogi. Jest mu potrzebna nie tylko do gry, ale i do codziennego funkcjonowania. Jednak co jakiś czas protezę trzeba wymienić, szczególnie, że ełcki piłkarz prowadzi bardzo aktywny tryb życia. Taka proteza, dopasowana do potrzeb Dawida, kosztuje 16 tysięcy złotych. Dawid tyle zrobił dla innych. Pokazuje codziennie, że w życiu można spełniać marzenia, nie zważywszy na przeciwności. To ełczanin, z którego powinniśmy być dumni i pokazać, że go wspieramy.

Link do strony, na którą można dokonywać wpłat, znaleźć można poniżej. Organizatorzy zbiórki, czyli Stowarzyszenie Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Amp Futbol, zobowiązali się do przekazania ewentualnej nadwyżki na potrzeby innych potrzebujących pomocy zawodników polskiej reprezentacji.

mro

LINK DO ZRZUTKI TUTAJ
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages