Jesienią nowe atrakcje na wąskotorówce. Park Odkrywców Kolei prawie gotowy!

2018-08-06 10:00:00(ost. akt: 2018-08-06 10:12:57)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

Trwa budowa Parku Odkrywców Kolei przy ełckiej wąskotorówce. Już od jesieni za pomocą prostych urządzeń i zabawy mali i duzi będą mogli poznać prawa fizyki i jak działają podstawowe urządzenia używane dawniej na kolei.
W Ełku nie brakuje osób, które interesują się historią kolei, ale i techniką kolejową. To między innymi z myślą o nich przy ełckiej wąskotorówce będącej pod opieką Muzeum Historycznego w Ełku powstaje Park Odkrywców Kolei. Nie będzie to jednak zwyczajny park pełen zieleni i ławeczek. Na terenie parku zostaną zainstalowane urządzenia, które pozwolą w prosty sposób pokazać zasady fizyki, które wykorzystywane są w pracy kolei wąskotorowej.

— Park Odkrywców Kolei to prosta forma tłumaczenia zasad działania naszych zabytków techniki. Chcemy uczyć o kolei wąskotorowej i pokazywać, że Ełk naprawdę ma się czym chwalić. Całkowita rewitalizacja kolei umożliwi nam faktyczne spełnienie potencjału turystycznego, jaki ma nasza wąskotorówka — ocenia Kazimierz Bogusz.

— Będzie to miejsce, w którym chcemy połączyć naukę z zabawą. Będzie można za pomocą prostych urządzeń, zabawy poznać prawa fizyki i jak działają podstawowe urządzenia na kolei — mówi Artur Urbański, zastępca prezydenta Ełku. — Już od jesieni będzie można tam zobaczyć takie urządzenia jak karuzela z przekładniami, górka rozrządu czy tłok pneumatyczny.

Na sześciu wydzielonych placykach zostaną ustawione różne urządzenia. Karuzela z przekładniami złożona z kół zębatych demonstruje, jak dzięki względnie niewielkiej energii można poruszać wielkie i ciężkie urządzenia. Górka rozrządu to urządzenie, które w schematyczny sposób uczy zasad planowania trasy kolejowej. Tłok pneumatyczny jest to instalacja częściowo symulująca drogę przemierzaną przez parę wodną od silnika parowego do wylotu.

Ciekawą atrakcją będą też magnetyczne piłki. Celem tej zabawy jest przemieszczenie namagnesowanej piłeczki za pomocą namagnesowanych prętów obsługiwanych na zasadzie podobnej co w popularnych „piłkarzykach”. Chętni będą mogli wziąć udział w wyścigu drezyn. Przewidziane są co najmniej dwa stanowiska. Na każdym będzie tor, mała lokomotywa oraz urządzenie na wzór ręcznej pompki samochodowej.

Wielokrążek jest to natomiast urządzeniem, które uczy użytkowników, że ten sam ciężar można unieść przy pomocy mniejszej lub większej siły. Natomiast elektromotywa działa jak mała kolejka, tylko, że do jej uruchomienia należy wytworzyć prąd samemu za pomocą prądnicy działającej na ludzkie mięśnie np. przy użyciu korbki.

Nie zabraknie również huśtawki, ale w nico innej wersji. Będzie to huśtawka przegubowa ze sprężyną na łożysku. Jest to połączenie huśtawki wahadłowej, huśtawki wagowej oraz karuzeli.

W Paru Odkrywców Kolei będziemy mogli zobaczyć nie tylko urządzenia znane z historii kolei, ale również te związane z najnowszą techniką. Magnetyczne obręcze to urządzenie składające się z elementów z zainstalowanymi elektromagnesami przesuwającymi modele wagonów. Pokazuje ono schemat działania pola magnetycznego używanego w super nowoczesnym transporcie kolejowym (SSKB) czyli super szybka kolej bezstykowa.

— Już jesienią ełczanie będą mogli korzystać z atrakcji Parku. Wszystko będzie służyło temu, aby w sposób ciekawy, atrakcyjny, bardzo przystępny, czasami nawet w formie zabawy przybliżyć działanie urządzeń, które kiedyś były na kolei, również tej ełckiej — dodaje Artur Urbański.

tom

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. edek #2550222 | 37.47.*.* 6 sie 2018 10:45

    Otoczenie tego parku jest fatalne. Skup złomu, tereny PKP- jak z II wojny światowej, dojazd od ul. Suwalskiej wąski. Ogólnie przygnębiające wrażenie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5