Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Czeka nas przebudowa Wojska Polskiego!

2018-07-31 12:37:46 (ost. akt: 2018-07-31 12:40:57)

Autor zdjęcia: elk.pl

Prezydent Tomasz Andrukiewicz podpisał umowę z Zarządem Województwa Warmińsko – Mazurskiego na dofinansowanie przebudowy ul. Wojska Polskiego w kwocie ponad 4,5 mln zł.

Cieszę się, że udało się nam pozyskać te pieniądze, dzięki którym poprawi się bezpieczeństwo ełczan oraz płynność ruchu. Mam świadomość, że będzie to trudna inwestycja, realizowana w centrum Ełku, ale jestem przekonany, że wspólnie pokonamy wszystkie problemy – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

W ramach inwestycji kształt zmieni obecne skrzyżowanie z ul. Zamkową i Armii Krajowej, które aktualnie ze względu na konieczność nawrotów jest wyjątkowo problematyczne i niebezpieczne - zarówno dla kierowców samochodów osobowych, jak i autobusów MZK. Pojawi się też kolejne bezpieczne przejście dla pieszych oraz ścieżka rowerowa.

Modernizacja jest niezbędna z uwagi na bardzo liczne kolizje drogowe z udziałem pieszych, kierowców i rowerzystów. Również zwiększający się każdego roku ruch samochodów - zarówno osobowych (w samym tylko mieście zarejestrowanych jest prawie 32 tys. samochodów osobowych), jak i ciężarowych, autobusów oraz wnioski i uwagi mieszkańców były podstawą rozpoczęcia modernizacji kolejnego odcinka ul. Wojska Polskiego. Ma ona poprawić bezpieczeństwo, płynność ruchu i poprawić funkcjonowanie komunikacji autobusowej MZK.

Po wysłuchaniu wniosków ełczan zmieniono niektóre elementy projektu, w szczególności dotyczące zmniejszenia wycinki drzew oraz zwiększenia nowych nasadzeń drzew i krzewów.

W tej chwili skrzyżowanie Armii Krajowej – Wojska Polskiego – Zamkowa ,to skomplikowane skrzyżowanie 4-wlotowe (od strony Wieży Ciśnień, od strony Placu Jana Pawła II, ul. Zamkowej i ul. Armii Krajowej). Przy czym ulice Zamkowa i Armii Krajowej nie są bezpośrednio skomunikowane, to znaczy, że np. żeby wyjeżdżając z ul. Zamkowej wjechać w ul. Armii Krajowej - trzeba zawrócić na specjalnym nawrocie. Tak samo jest w sytuacji wjazdu z ul. Armii Krajowej w ul. Zamkową.

Dlatego w ramach przebudowy tego skrzyżowania zlikwidowane będą te dwa nawroty, a w to miejsce wydzielone będą skręty ułatwiające ruch i będzie to skrzyżowanie 4-wlotowe, bezpośrednio krzyżujące się. I tak będą:

z ulicy Zamkowej lewoskręt w ulicę Wojska Polskiego (jadąc w stronę ul. Mickiewicza)
z ulicy Armii Krajowej prawoskręt w ul. Wojska Polskiego (jadąc w stronę ul. Mickiewicza)
z ulicy Wojska Polskiego lewoskręt w ulicę Armii Krajowej (jadąc w stronę ul. Kościuszki)
z ulicy Wojska Polskiego prawoskręt w ulicę Armii Krajowej (jadąc w stronę ulicy Mickiewicza)
z ulicy Wojska Polskiego lewoskręt w ulicę Zamkową (jadąc w stronę ulicy Mickiewicza).

Rozbudowana zostanie sygnalizacja świetlna. Przebudowane zostaną również dwa przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniach ul. Zamkowej i ul. Armii Krajowej.

Ułożona zostanie też ścieżka rowerowa stanowiąca połączenie ul. Roosevelta z ul. Zamkową oraz na odcinku od ul. Zamkowej do ul. Mickiewicza.

Ważnym elementem inwestycji będzie zmiana lokalizacji dwóch przystanków autobusowych (zostaną nieco przesunięte), a także wybudowany będzie dodatkowy przystanek na ul. Armii Krajowej. Dzięki zmianom zostanie m.in. skrócona trasa przejazdu autobusów komunikacji miejskiej.

Ponadto pojawią się nowe chodniki, zjazdy i miejsca parkingowe, a także nowe słupy oświetleniowe LED. Zamontowane też będą elementy poprawiające bezpieczeństwo, w tym m.in. barierki w pasie zieleni.

Całkowita wartość projektu to ponad 8,9 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO województwa warmińsko – mazurskiego stanowi ponad 4,5 mln zł. Realizacja inwestycji planowana jest w 2019 roku.

www.elk.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wiesiek #2562960 | 37.47.*.* 24 sie 2018 22:20

  Ełk ma Rynek który jest ewenementem na skalę europejską. Większość rynków w miastach ma kształt prostokąta lub kwadratu. Ełk ma rynek w kształcie banana. Od ulicy Mickiewicza do ulicy Kościuszki to sławny ełcki rynek. Ja bym poszedł w odwrotnym kierunku i wyeliminował ruch do minimum na tym odcinku. Przecież to nasza starówka. Nawet ten fresk na scianie budynku straży miejskiej chociaż jest kalką czyli został odwrócony nie wiedzieć czemu pokazuje jak pięknie wygląda nasz ełcki Rynek. Szkoda że panowie z ratusza tego nie widzą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Sandra #2549107 | 84.40.*.* 3 sie 2018 20:09

  mam świetnie płatną posadę w budżetówce , nie ponoszę żadnej odpowiedzialności , dostaję nagrody , mam apartament na Tuwima , nowego pięcioletniego Seata i wszystkie raty spłacam na czas . Panie Prezydencie ,będę głosowała i moja rodzina ,na Pana do końca świata i dwa dni dłużej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. kB #2547602 | 83.6.*.* 1 sie 2018 18:32

   Pamiętam jak ładnych 10 lat temu był kandydat na radnego, który wspominał o połączeniu ul.Dąbrowskiego z rondem na Grajewskiej...jak widać czasami są myślący trzeźwo ełczanie, ale... Wracając do W.P. - czy ktokolwiek pamięta (znowu powtórka z przeszłości) - żeby UM kiedykolwiek publikowało projekty przebudów?? Zaczekajcie, sprawdzę na stronie elk.pl czy jest już graficzny projekt...http://www.elk.pl/aktualnosci- wpis/2852/rozpocznie-sie-przebudowa-ul-w ojska-polskiego no i niestety nie ma...znowu obudzimy się w nowej, lepszej rzeczywistości. Nie wiem jak przebiegały konsultacje, ale chyba szanując mieszkańców warto opublikować projekt i dać nam czas na wniesienie uwag do niego. Ale po coooo..

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Edzia #2547355 | 5.172.*.* 1 sie 2018 13:48

    Skandal- lepiej niech nawet nie zaczyna przebudowy Wojska Polskiego w takim zakresie jak ma projekt obecnie. Niczego nie poprawi, wyda kasę której nie ma i zrobi na wiele mięsięcy horror z centrum miasta. Lepiej najpierw wybudować alternatywę dla W.P. - Norwida z połączeniem z Dabrowskiego, ale czy oni tam mają mózgi w tych inwestycjach miejskich czy storopian?

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    1. tadek #2547100 | 37.47.*.* 1 sie 2018 09:02

     Mojego głosu, moich znajomych i rodziny, obecny prezydent na pewno nie dostanie. Razem odbierzemy jemu ok. 350 głosów. A to wszystko za: - skandalicznie głośną i nieekologiczną imprezę ogień-woda-muzyka, za niedokończone od wielu lat skrzyżowanie przed PKP, za skandaliczną inwestycję Parku Naukowo-Technolog, która ciągle przynosi straty, ..... i jeszcze inne chybione działania, które proszę dopisywać

     Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

     Pokaż wszystkie komentarze (26)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages