Wtorek, 19 lutego 2019. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Przedsiębiorcy z Armii Krajowej boją się, że stracą klientów

2018-08-10 08:00:00 (ost. akt: 2018-08-10 12:16:09)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

W ubiegłym tygodniu w gazecie pisaliśmy o budowie nowej zatoki autobusowej przy ulicy Armii Krajowej kosztem kilku miejsc postojowych. Mieszkańcy i właściciele lokali są oburzeni. Boją się, że stracą przez to część klientów i pieniądze.

W poprzednim numerze Rozmaitości Ełckich pisaliśmy o budowie nowej zatoki autobusowej przy ulicy Armii Krajowej przy Mechaniaku. Informacja ta, na pozór mało emocjonująca, wywołała spory odzew naszych Czytelników.

— Z tych miejsc korzystali nasi klienci. Zawsze stały tam jakieś samochody czyli parking ten był potrzebny. Teraz likwiduje się go i nie dostajemy nic w zamian. W tej okolicy naprawdę bardzo ciężko jest zaparkować. Wielu naszych klientów przyjeżdża samochodami. Nie będą mieli się gdzie zatrzymać i pojadą dalej. My płacimy podatki, a z tych podatków likwiduje nam się parking. To jak wbicie noża w plecy — żali się jedna z osób prowadząca działalność na przeciwko likwidowanego parkingu.

Rzeczywiście znalezienie w tej okolicy wolnego miejsca bywa trudne. Wiedzą o tym wszyscy kierowcy. Na naszych łamach również poruszaliśmy ten problem niejednokrotnie.

Likwidowany parking przy Mechaniaku powstał kilka lat temu na wniosek pobliskiego banku. Zezwalał na postój samochodów na czas 15-20 min., czyli na załatwienie sprawy. Teraz powstaje tam zatoka autobusowa. Jak zapowiada prezydent Ełku, funkcję przystanku autobusowego będzie pełniła dopiero w przyszłości. Jej powstanie związane jest bowiem z przebudową skrzyżowania ulic Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Zamkowej. Na razie jednak, zanim zaczną zatrzymywać się tam autobusy, dalej będzie służyła jako miejsce postojowe dla samochodów. Planowane jest również poszerzenie chodnika w tym miejscu poprzez przybranie fragmentu działki Mechaniaka.

Czy to jedyny powód budowy tam nowego przystanki? Mieszkańcy twierdzą, że nie.

— Przy Armii Krajowej, na wysokości poczty, powstaje kamienica. Jej ściany stoją tak blisko chodnika, że nie wyobrażam sobie, aby tam normalnie funkcjonował przystanek. Pewnie tamten zostanie zlikwidowany i zostanie przeniesiony tutaj. To byłoby nie fair. Bo oznaczałoby to, że miasto poszło na rękę deweloperowi, a zapomniało o nas, mniejszych przedsiębiorcach — uważa Czytelniczka.

— Nie planujemy likwidacji przystanku przy poczcie — zapewnił nas jednak prezydent Tomasz Andrukiewicz. I jak przyznał w dalszej rozmowie, problemy z miejscami parkingowymi w naszym mieście będą się nasilały. W Ełku, gdzie mamy stosunkowo gęstą zabudowę na niedużej powierzchni porusza się około 32 tys. pojazdów.

W centrum prowadzonych jest obecnie kilka inwestycji mieszkaniowych - jedna przy Armii Krajowej i dwie przy Mickiewicza. Zgodnie z przepisami deweloperzy zapewniają wymaganą liczbę miejsc parkingowych. Jednak znaczna ich część są to podziemne parkingi dla mieszkańców. A w każdym z budynków na parterze planowane są lokale usługowe. A to oznacza, że do nich będą przyjeżdżali nie tylko pracownicy, ale i samochody z zaopatrzeniem czy klienci. Czyli może to być nawet po kilka pojazdów jednocześnie. Łatwo domyślić się, co to będzie oznaczało dla kierowców.

— W latach 90. niestety wiele mieszkań na parterach budynków zostało przerobionych na lokale użytkowe. Wówczas miasto, i to był błąd, nie wymagało, aby był zapewniony dostęp do miejsc postojowych czy umożliwiających wwiezienie towaru — przyznaje Tomasz Andrukiewicz. — Moim zdaniem, nie w najbliższym roku, ale w przyszłości, nie będzie ucieczki od tego, by upłynnić ruch poprzez wprowadzenie w niektórych miejscach stref parkowania.

Mieszkańcy i właściciele lokali w sąsiedztwie budowanej zatoki zapowiadają, że nie złożą tak łatwo broni i będą chcieli, aby miasto zaproponowało im jakieś alternatywne rozwiązanie. Zamierzają w tej sprawie złożyć petycję do ełckiego ratusza.

tom
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Aib #2554735 | 89.228.*.* 13 sie 2018 15:12

  Problem parkowania nasila się w mieście, władze miasta rzeczywiście nie wychodzą na przeciw problemowi i nie myślą perspektywicznie. Działka przy mechaniaku czyli boisko czy jest wykorzystywane przez szkołę? nie widziano tam od dawna młodzieży na lekcjach WF . Czy nie można by pomyśleć o wybudowaniu w centrum wielopoziomowego parkingu ( nawet w miejscu boiska ) ? Czy nie można w architekturę Ełku sprytnie i łądnie wkomponować bryły wielopoziomowego parkingu ? myślę że dałoby się to zrobić. Albo temat ełckiej promenady ... co to za przyjemność spędzać czas siedząc pod parasolkami i patrzeć nie na jezioro a na zaparkowane na promenadzie samochody osobowe ??? Kolejne miejsce pusta działka przy zjeździe do Dopatos na kolejny parking wielopoziomowy. Czy nie rozwiązałoby to problemu parkowania na promenadzie ? i promenada byłaby wtedy wolna od samochodów i przeznaczona wyłącznie dla rekreacji i wypoczynku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. M. #2553552 | 176.221.*.* 10 sie 2018 22:43

  Najśmiesznie są te billboardy o wspólnym projektowaniu Ełku :) oczywiście po wszystkim, jak miasto straciło wszystkie fajne charakterystyczne miejsca , które zostały sprzedane przez miasto developerom:) miasto zmasakrowane, Ełk to nie tylko promenada Panie prezydencie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mój podpis #2553340 | 176.221.*.* 10 sie 2018 18:36

  No tak, już planujemy strefy płatnego parkowania... CI BOGACI I NASI EŁCCY PSEUDOBIZNESMENI SOBIE PORADZĄ, ICH STAĆ, A CI BIEDNIEJSI ZNOWU DOSTANĄ KOPA W DU*Ę... czyli jest normalnie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. "Przedsiębiorcy z Armii Krajowej" .... #2553114 | 176.221.*.* 10 sie 2018 13:26

  Nie ma żartów z TAKĄ formacją zbrojną...!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Anna #2553100 | 89.228.*.* 10 sie 2018 13:02

  Pierwszy raz słyszę, że tam można było zatrzymywać auta na 15-20 minut. Tam parkowali samochody nauczyciele szkoły i jej uczniowie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (14)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages