Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Robert Biedroń w Ełku: "Politycy powinni zacząć edukację o konstytucji od siebie"

2018-08-16 22:11:16 (ost. akt: 2018-08-16 23:09:49)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Robert Biedroń spotkał się w czwartek (16.08) z ełczanami. Opowiadał o swoich książkach, mówił o swoich doświadczeniach jako prezydenta Słupska. Nie zdradził jednak swoich politycznych planów na przyszłość.

Na spotkanie z samorządowcem i politykiem Robertem Biedroniem w czwartek przyszło około setki ełczan. Biedroń do Ełku przyjechał w ramach serii spotkań, podczas których rozmawia z mieszkańcami o demokracji, swoich doświadczeniach samorządowca oraz o książkach jego autorstwa - Pod prąd oraz Włącz DEMOkrację.

Robert Biedroń spotkanie rozpoczął przybliżeniem tego, o czym można przeczytać w jego książkach. Pierwsza to zbiór jego życiowych doświadczeń. Opowiada o życiu Roberta Biedronia, o jego ubogim dzieciństwie, okresie dorastania, odkrywaniu siebie i swoich potrzeb. Jeden, dopiero ostatni rozdział tej książki nosi tytuł Polityka.

Druga pozycja kierowana jest do dzieci i młodzieży i traktuje o tym, czym tak naprawdę jest demokracja. I choć książka przeznaczona jest głównie do młodszych odbiorców, to Biedroń zauważył, że edukację o podstawach demokracji przejść powinni politycy. Spotkanie z Biedroniem w Ełku nie miało politycznego charakteru, chociaż parlamentarzystom się trochę dostało. Kiedy dyskusja zeszła na temat polityki, Robert Biedroń mówił i o nieskuteczności i oszukiwaniu wyborców przez 8 lat rządów PO, i o zamachu na podstawowe wartości autorstwa PiS.

Robert Biedroń mówił też o potrzebie działania lokalnie. Zachęcał do dołączania do inicjatyw obywatelskich, wspierania ruchów miejskich. Bo między innymi właśnie na tym, jak tłumaczył, polega demokracja - na walce o sprawy ważne, zarówno dla całego społeczeństwa, jak i dla ojczyzn lokalnych.

Sporo uwagi poświęcił Biedroń kobietom. Ogromnie ceni ich umiejętności, wykształcenie, czego dowodem jest istniejąca w Słupsku Rada Kobiet. Mówił o emancypacji kobiet, o czarnych protestach. I zapowiedział, że kobiet w polityce będzie więcej. Dodał też, że prędzej czy później także Ełk doczeka się pani prezydent.

Był czas na zadawanie pytań. Biedroń w ostatnich tygodniach jest na ustach wszystkich mediów, w których spekuluje się, jakie są jego plany polityczne. Jedni mówią, że szykuje się do utworzenia własnej partii. Inni twierdzą, że będzie kandydował na prezydenta RP za dwa lata. Biedroń nie odpowiedział wprost na żadne z tych pytań. Z jego odpowiedzi dało się jednak wywnioskować, że ani jedna, ani druga opcja nie jest nieprawdopodobna.

Trzeba przyznać, że spotkanie miało bardzo otwarty charakter. Pojawili się ludzie w popularnych ostatnio koszulkach z napisem "Konstytucja". Byli też apolityczni ełczanie, którzy po prostu byli zaciekawieni osobą Biedronia. Na sali pojawiło się też kilku panów z koszulkami z napisem "zakaz pedałowania". I trzeba przyznać, że Robert Biedroń poradził sobie z nimi doskonale. Kulturą osobistą, dystansem do siebie i umiejętnością rozwiązywania konfliktów doprowadził do rozładowania atmosfery, czym wywołał gromki aplauz. A jeden z panów ze wspomnianą koszulką stanął razem z Biedroniem do pamiątkowego zdjęcia.

Trzeba jednak powiedzieć, kogo na spotkaniu w czwartek nie było. Mimo że Biedroń to postać, od której bije ostatnio mocny blask (o czym świadczą chociażby słupki popularności), nie widzieliśmy przedstawicieli miasta, powiatu, ani gmin. Naliczyliśmy raptem dwóch miejskich radnych. A szkoda, bo naszym zdaniem lokalni samorządowcy mogliby się od Biedronia wiele nauczyć. Nawet ci z mocno odmiennymi poglądami. Bo koniec końców, na czwartkowym spotkaniu padło wiele mądrych słów.

Kamil Mróz
k.mroz@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazurka #2557825 | 81.190.*.* 18 sie 2018 14:25

  Spotkanie nie miało politycznego charakteru :D Tak infantylnie napisane, jak tylko wm potrafi.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mama tata i dziadek babcia i wnuczki #2557683 | 83.28.*.* 18 sie 2018 10:39

  PANIE ROBERCIE !!! w Panu nadzieja . Taki Prezydent , to marzenie , to ratunek dla NASZEGO KRAJU .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pokolenie #2557573 | 83.28.*.* 18 sie 2018 06:59

  Mądry człowiek , pogodny i zawsze uśmiechnięty . Takich polityków nam potrzeba i to od zaraz , bo ta obecna banda oszołomów i zabobonnych durni zniszczy nasz biedny KRAJ !

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. A. D #2557450 | 83.9.*.* 17 sie 2018 20:47

   Ęłczanko czytam Twoje rzeczowe i i przemyślane wpisy gratulacje.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Danka #2557225 | 83.9.*.* 17 sie 2018 15:55

   Co do kobiet w Ełku to ma rację od II wojny światowej nikomu nie przyszło na myśl by zaproponować kobietę i na wysokie stanowisko np na prezydenta. Najbardziej bronił się w albo bał kobiet obecny prezydent przez zmarnowane 12 lat ani razu nie zaproponował stanowiska vice prezydenta. Teraz jest sytuacja by to nadrobić. Aż dreszcz przechodzi kiedy się pomyśli że ta ekipa miałaby "rządzić" jeszcze przez 5 lat razem to byłoby pokolenie 17 lat. Mam nadziej ze wspaniali ełccy mieszkańcy wiedzą co zrobić.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (24)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages