środa, 22 stycznia 2020. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Konferencja regionalna — elita naukowców zawita do Ełku

2018-08-23 10:00:00 (ost. akt: 2018-08-23 10:53:17)

NAUKA\\\ Już w połowie września w Ełku odbędzie się dwudniowa konferencja pod hasłem Konteksty regionalności. Organizowana jest przez Muzeum Historyczne w Ełku. Będzie to jedno z największych wydarzeń naukowych w naszym mieście.

Naukowcy m.in. z Uniwersytetów w Białymstoku, Warmińko-Mazurskiego, Adama Mickiewicza czy Kardynała Stefana Wyszyńskiego już w połowie września przyjadą do Ełku. Wszystko za sprawą dwudniowej konferencji pod hasłem Konteksty regionalności organizowanej przez Muzeum Historyczne w Ełku.

— Pomysł zrodził się w ubiegłym roku i od tamtego czasu rozpoczęły się przygotowania — mówi Kazimierz Bogusz, dyrektor muzeum. — Będzie to wyjątkowe spotkanie elity naukowców. I zarazem w pewnym sensie docenienie Muzeum, które jest jeszcze bardzo młodą placówką.

Duży udział w organizacji konferencji ma ks. prof. dr hab. Andrzej Kopiczko, który jest członkiem Rady Muzeum. Współorganizatorem konferencji jest oddział Polskiej Akademiii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie.

— Zwrot ku badaniom regionalistycznym staje się coraz bardziej istotny w naukach humanistycznych. U podstaw tego zjawiska legły: redefinicja historii regionalnej i lokalnej; rozwój modernistycznej koncepcji dziejów i badań szczegółowych; ożywienie aktywności środowisk naukowych w ostatnim okresie. Otwarcie na „regionalność” zarazem niejako prowokuje do podejmowania tak modnych współcześnie badań inter- i transdyscyplinarnych. Badania nad regionalnością stają się również ważną częścią polityk społecznych na różnych poziomach organizacji społecznej. Nowoczesna regionalistyka jest w stanie, w sposób zrozumiały, egzemplifikować oraz wyjaśniać ogólne zjawiska i procesy historyczne, językowe, kulturowe, społeczne, etc. Humanistycznie i wieloaspektowo pojęty regionalizm sprzyja upodmiotowieniu społeczności lokalnej oraz zawiązywaniu się wartościotwórczych więzów wewnątrzspołecznych, a także wspomaga procesy kształtujące tożsamość jednostkową i wspólnotową. Tematyka regionalna przyczynia się do przełamywania monopolu historii politycznej i nadania odpowiedniej rangi innym dziedzinom nauki, wzmacnia oddziaływania dydaktyczne, stymuluje osiągnięcia poznawcze, przyczynia się to do podniesienia ogólnego poziomu kultury społeczeństwa oraz przełamywania występującego w niektórych środowiskach kompleksu prowincji — pisze prof. dr hab. Grzegorz Białuński, przewodniczący Komisji Nauk Humanistycznych PAN Oddział w Olsztynie i Białymstoku. — Dla obszaru Polski północno-wschodniej, obejmujących województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie, problematyka regionalności – ze względu na ich złożoną historię – jest szczególnie interesująca i ważna.

Jak dodaje Kazimierz Bogusz, warto zwrócić uwagę na rok w którym odbywa się konferencja.

— Jest to nie tylko rok, w którym obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości, ale również jest to rok związany z Michałem Kajką, osoby ważną dla naszego regionu. A ta konferencja poświęcona jest właśnie regionalności, dziedzictwu lokalnemu, naszej ojczyźnie widzianej z perspektywy od dołu — wyjaśnia dyrektor muzeum.

Dwudniowa konferencja rozpocznie się w czwartek 13 września w ełckiej filii Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. Pierwszego dnia odbędą się trzy sesje naukowe, a w piątek jedna, ale za to najbardziej rozbudowana.

— Konferencje dla wielu mogą wydawać się, że są interesujące jedynie dla naukowców. Ale tak nie jest. Naprawdę każdy w programie znajdzie coś interesującego dla siebie — zaprasza Kazimierz Bogusz.

tom
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kB #2561877 | 89.228.*.* 23 sie 2018 20:39

  Andrukiewicz został kandydatem Zjednoczonej Prawicy - http://pisolsztyn.org.pl/aktualnosci/elk -tomasz-andrukiewicz-kandydatem-zjednocz onej-prawicy/

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wyborca #2561697 | 83.9.*.* 23 sie 2018 16:40

  Kandydatem PiS w Wyborach na prezydenta Ełku jest Andrukiewicz. Wiadomość umieszczona na stronach PiS.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jj #2561409 | 81.190.*.* 23 sie 2018 12:11

  kościół, wchodząc na tereny jaćwieskie, zniszczył tradycje, wierzenia, ludzi. znamienne jest, że tak mało wiemy (w przeciwieństwie do krajów, które nie były tak ciemiężone przez kościół) o naszych korzeniach, o ziemiach przedchrześcijańskich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. X #2561369 | 89.228.*.* 23 sie 2018 11:50

  Prusy Wschodnie i Polskość. Przecież według "DOBREJ ZMIANY" po 1945 roku POLSKA NIE ISTNIAŁA ?? Dopiero odzyskała Niepodległość w 2015 roku po wyborach wygranych przez "DOBRĄ ZMIANĘ " !

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages