Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Uczniowie wracają do szkolnych ławek. Co ich czeka po reformie edukacji?

2018-09-03 12:00:00 (ost. akt: 2018-09-03 13:31:19)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Tysiące uczniów wróciło 3 września do ełckich szkół. Jutro przyjdzie czas na otwarcie podręczników i zeszytów. Tymczasem konsekwencje reformy edukacji wciąż są mocno odczuwalne, a będą jeszcze bardziej.

W poniedziałek we wszystkich szkołach po wakacyjnej przerwie rozbrzmiał pierwszy dzwonek. Tym samym uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. Rok pełen nowości, bo po raz pierwszy pojawią się po tym roku absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych. W przyszłym roku w liceach i technikach uczyć się więc będą absolwenci podstawówek i gimnazjów — ci pierwsi w systemie cztero- i pięcioletnim, ci drudzy przejdą jeszcze "starą" ścieżkę. Na razie przez głośne zmiany w systemie edukacji jest w tym wszystkim jeszcze nieco chaosu, ale jak obiecują kuratorzy oświaty, w przyszłych latach sytuacja ma się już unormować i wszyscy podążać będą jednym systemem. Roszady szkolne to nie jedyne, na co po reformie muszą być gotowi uczniowie.

— Nowością będzie egzamin po ośmioletniej szkole podstawowej, do którego uczniowie podejdą w kwietniu — mówi Wojciech Cybulski, Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty, który w poniedziałek odwiedził Ełk przy okazji uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Zespole Szkół nr 1. — Będzie to egzamin bardziej przyjazny w stosunku do egzaminu gimnazjalnego z poprzednich lat, ponieważ będzie składać się tylko z trzech części (język polski, matematyka, język obcy — red.). Odchodzimy też od "testomanii", będzie więcej pytań otwartych, które pozwolą na sprawdzenie umiejętności rozwiązania problemów w sposób bardziej wszechstronny. Przeszkolimy nauczycieli tak, aby w odpowiedni sposób mogli wspierać swoich uczniów.

Byliśmy na rozpoczęciu w ełckim Zespole Szkół nr 1. Dyrektor placówki Danuta Wojtowicz życzyła uczniom swojej szkoły roku pełnego owocnej pracy.

— Nasza szkoła ma bogatą bazę edukacyjną i wspaniałą ofertę dla uczniów, każdy znajdzie coś dla siebie. Na pewno będziemy kontynuować tzw. zajęcia projektowe, nasza młodzież cyklicznie jeździ na staże w kraju i zagranicą, zdobywa certyfikaty, które na pewno pomogą w przyszłości. Zbudujemy nową siłownię, mamy też obiekty sportowe na najwyższym poziomie, niewiele szkół może pochwalić się tak dobrą ofertą dla uczniów zainteresowanych sportem. Swoim uczniom życzę powodzenia, realizacji pasji i marzeń i przede wszystkim bezpiecznego, pełnego sukcesów roku szkolnego — powiedziała Danuta Wojtowicz.

Ełcka społeczność szkolna ma się czym chwalić. W ubiegłym roku zdawalność matury, jeśli chodzi o nasze województwo, najlepsza była właśnie w powiecie ełckim. Z kolei ełckie podstawówki i gimnazja odnotowały rekordową ilość laureatów olimpiad i konkursów wojewódzkich.

— Ełckie podstawówki, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne mogę śmiało zaliczyć do czołówki województwa — powiedział wicekurator Wojciech Cybulski. — Życzę wszystkim młodym ełczanom podobnego entuzjazmu i takich samych, jeśli nie jeszcze większych sukcesów.

mro
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. cool #2570902 | 80.50.*.* 3 wrz 2018 13:39

    A co może czekać nędza i rozpacz

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages