Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Nowe przyjaźnie na początek roku

2018-09-10 09:00:00 (ost. akt: 2018-09-10 09:02:25)

EDUKACJA\\\ Już po raz trzeci grupa uczniów i uczennic z niemieckiego Werne wraz z opiekunami odwiedziła I LO w Ełku. Wizyta gości zza zachodniej granicy była okazją do wymiany doświadczeń i zacieśniania więzi między rówieśnikami.

Już po raz trzeci grupa uczniów i uczennic z Werne wraz z opiekunami, panią Caroline Buchner i panem Christianem Schmidtmannem, odwiedziła I LO w Ełku. Projekt wymiany został opracowany i przeprowadzony przez panie Martę Hoffmann i Małgorzatę Rogowską. Wymiana ma na celu rozpropagowanie nauki języka niemieckiego wśród polskich uczniów, zapoznanie uczniów z Niemiec z historią stosunków polsko-niemieckich, z kulturą i sztuką Polski, z językiem polskim i kulturą życia codziennego naszego kraju, polskim systemem szkolnictwa oraz zburzenie uprzedzeń na temat Polski i Polaków oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy I LO w Ełku a Gymanasium St.Christophorus w Werne. Ponadto uczniowie I LO będą mieli okazję wykorzystać umiejętności zdobyte podczas lekcji j. niemieckiego.

Program rozpoczął się jeszcze w wakacje, w piątek 31 sierpnia. Po zaaklimatyzowaniu się w naszym mieście w sobotę uczestnicy wymiany wzięli udział w spływie kajakowym na trasie Straduny – Ełk. Pogoda dopisała, więc wszyscy w niezwykle przyjemny sposób mieliśmy okazję podziwiać cudowną przyrodę naszego regionu

W niedzielę wszyscy mieliśmy okazję podziwiać dokonania Filharmonii Białostockiej, w której obejrzeliśmy musical pt. „Doktor Żywago” zrealizowany na podstawie powieści Borysa Pasternaka pod tym samym tytułem. Było to wspaniałe widowisko. W poniedziałek 3 września wszyscy wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2018/2019, po którym w sali 306 nastąpiło oficjalne powitanie grupy z Werne połączone z wręczeniem prezentów. Koledzy i koleżanki z Niemiec zostali również oprowadzeni po naszym liceum przez panią Martę Hoffmann. Potem wysłuchaliśmy wykładu pana dr. Rafała Żytyńca – dyrektora Muzeum Historycznego w Ełku - na temat historii naszego regionu. Po wykładzie wszyscy spędzaliśmy aktywnie czas w ełckim parku linowym.

We wtorek uczestnicy programu wymiany wyruszyli w kierunku Gdańska. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, było Muzeum KL Stutthof w Sztutowie. Po krótkim wprowadzeniu w muzealnym kinie, grupa została podzielona. Zwiedzanie obozu koncentracyjnego odbyło się z dwoma przewodnikami, pierwszy oprowadzał grupę w j. polskim, drugi w niemieckim. Uczniowie poznali historię obozu, życie codzienne więźniów. Następnie wyruszyliśmy do Gdańska, gdzie z panią przewodnik spacerowaliśmy po starym mieście, poznając historię Gdańska i okolic.

W kolejnym dniu wycieczki, po śniadaniu w schronisku, udaliśmy się do Brzeźna, skąd brzegiem morza (ok. 5,5 km) udaliśmy się do Sopotu. Po krótkim pobycie w Sopocie spędziliśmy czas w Galerii Bałtyckiej. Potem zwiedzaliśmy Muzeum II Wojny Światowej.

W ostatnim dniu programu wymiany, dzięki uprzejmości Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku, wszyscy uczestnicy programu wymiany nauczyliśmy się robić pierogi. Do wyboru były dwa warianty: pierogi z twarogiem oraz z kapustą i grzybami. Po wykonaniu dań wszyscy zasiedliśmy do wspólnego posiłku.
To był cudowny początek roku szkolnego. Całe przedsięwzięcie mogło zostać zorganizowane dzięki finansowaniu ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), Starostwa Powiatowego w Ełku oraz rodziców uczniów biorących udział w wymianie.

Małgorzata RogowskaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages