Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

"Zrobimy wszystko, by przejąć władzę". Kandydaci do sejmiku z Ełku o patowym sondażu

2018-09-13 10:00:00 (ost. akt: 2018-09-13 10:33:37)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Na podstawie najnowszego sondażu IBRiS można stwierdzić, że walka o sejmik naszego województwa będzie krwawa i do samego końca. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, żadna z koalicji nie mogłaby liczyć na zadowalającą ilość mandatów.

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS „Jaka Polska po wyborach”, przedstawionego na Forum Ekonomicznym w Krynicy, czekają nas wielkie zmiany na mapie samorządowej Polski. Z sondażu wynika, że PiS samodzielnie lub w koalicji rządziłby w siedmiu sejmikach: wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim. Natomiast koalicje z udziałem Koalicji Obywatelskiej wygrałyby w sześciu regionach. Nierozstrzygnięty wynik wyborów przewidywany jest województwach: dolnośląskim, opolskim i warmińsko-mazurskim.

Według sondażu, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na Warmii i Mazurach na 15 mandatów, Platforma i Nowoczesna na 11, a PSL na 4. Patrząc przez pryzmat obecnej koalicji w sejmiku (PO i PSL), w przyszłym sejmiku mielibyśmy pat. Opozycja miałaby bowiem tyle samo mandatów co PiS. To oczywiście sondaż, który niekoniecznie musi się ziścić, ale żadnej ze stron nie odpowiada taki obrót sprawy. Jedni i drudzy chcą wygrać.

— Zrobimy wszystko, żeby przejąć władzę. Wierzymy, że zdobędziemy szesnaście mandatów, a jeżeli tak się nie stanie, zrobimy wszystko, aby zmienić obecne rządy w sejmiku na rządy PiS, na lepsze rządy — stwierdza Wojciech Kossakowski, poseł PiS.

Podkupując na przykład radnych z innych partii? — dopytujemy.

— To jest korupcja, my czegoś takiego robić nie będziemy — odpowiada Kossakowski. — Ale jeśli ktoś się do nas przekonana, to jesteśmy otwarci, przyjmiemy z otwartymi ramionami.

Kazimierz Raczyński, który będzie startował do sejmiku w naszym okręgu z poparciem PSL, komentuje: — To ciekawy sondaż, wydaje się natomiast, że czas który pozostał do wyborów zrobi swoje i sytuacja się odmieni. Na pewno wiele zależeć będzie od aktywności kandydatów i na ile uda się przekonać elektorat do programu. W wyborach samorządowych ogromne znaczenie mają nie tyle programy, co osoby je firmujące. Na chwilę obecną odbyłem już kilka spotkań i za każdym razem byłem przyjmowany bardzo ciepło. Za wcześnie też, aby mówić o jakichś koalicjach. Poczekajmy do wyborów — kończy.

Jak ostatni sondaż komentuje Koalicja Obywatelska? O przewidywany wynik wyborów do sejmiku zapytaliśmy Andrzeja Orzechowskiego, kandydata KO do sejmiku.

— Startujemy po to, by wygrać. Sondaże mogą być czasami mylące. Wydaje mi się, że elektorat naszego województwa jest mądry i dokonuje dobrych wyborów. Dlatego zaryzykowałbym stwierdzenie, że sondaż, o którym rozmawiamy, jest nieco zaniżony, jeśli chodzi o Koalicję Obywatelską. To pokaże wynik wyborczy, ale wierzę, że będzie on korzystny dla naszego proeuropejskiego i progospodarczego ugrupowania — powiedział Andrzej Orzechowski.

Zapytaliśmy też, czy o "koalicji Koalicji" z PSL-em można już mówić w kategoriach pewników.

— Prawo i Sprawiedliwość posługuje się na co dzień ewidentnym kłamstwem i hipokryzją. To widać po ostatnich wypowiedziach premiera Morawieckiego czy prezydenta Andrzeja Dudy, który niedawno w Leżajsku wypowiedział się o Unii Europejskiej bardzo niepochlebnie. Wierzę, że mieszkańcy województwa dostrzegają tę obłudę i PiS nie zdobędzie większości mandatów. My natomiast chcemy uzyskać większość samodzielnie, ale jeśli się to nie uda, to tak będziemy układać koalicję, by sprawami województwa zarządzali ludzie kompetentni i przygotowani do tego zadania, a nie populiści — dodał Orzechowski.

Oczywiście sondaż to tylko sondaż. Nie da się jednak wykluczyć sytuacji, w której do patu by doszło. Historia zna już taki przypadek, kiedy nie można było się porozumieć co do wyboru zarządu województwa. Tak było w 2007 roku na Podlasiu, gdzie trzeba było przeprowadzić kolejne wybory.

My także przeprowadziliśmy własny sondaż we wszystkich (oprócz gołdapskiego i iławskiego) powiatach naszego województwa. Zapytaliśmy, kto wygra wybory do sejmiku. W jedenastu powiatach wygrała Koalicja Obywatelska, w sześciu — Zjednoczona Prawica. W powiecie ełckim w naszym sondażu udział wzięło 149 osób. 51,55 proc. z nich wskazało KO jako zwycięzców, 40,21 proc. zagłosowałoby na ZP, natomiast PSL mógłby liczyć na 8.25 proc. głosów.

AM, mro

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec Baranki #2580720 | 83.9.*.* 15 wrz 2018 09:41

  Kompromitacja Andrukiewicza na Barankach. Prezio i pięciu radnych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wyboca #2580465 | 83.9.*.* 14 wrz 2018 19:01

  Brawo Wojciechowska, po jej krytyce zmieniają plany kładka będzie przesunięta. Plaża nie będzie zdewastowana.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. elk #2580269 | 176.221.*.* 14 wrz 2018 14:40

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Zlodzeje nie maja szans na władze

   1. Adam #2580067 | 83.9.*.* 14 wrz 2018 10:06

    Mieszkam w Ełku od urodzenia. A od 12 lat nigdy nie spotkałem w naszej dzielnicy prezydenta. Nie przyszedł by porozmawiać z nami mieszkańcami choć mamy wiele problemów np parkingi. Dziś kiedy planuje odwiedziny nikogo to nie obchodzi bo wiemy że to kiełbasa wyborcza. Tak to już jest że przypominają sobie o nas kiedy grunt się im pali pod nogami. Nie zagłosuje na Pana prezydenta. Jeśli ktoś przez tyle lat nie chciał nas wysłuchać nie zrobi tego w czasie kolejnej kadencji.

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Wyborca #2579828 | 83.9.*.* 13 wrz 2018 20:32

     Jutro prezio organizuje w terenie głoszenie propagandy sukcesów, trwa pilna akcja poszukiwania klakierów. Wiemy jednak ze nie powie o potwornym ZADŁUŻENIU miasta 100 mln. O sprzedaży developerowi działki przeznaczonej pod budowę szkoły,o tragicznym stanie sanitarnym jeziora i wpakowanych milionach na budowę plaży. O zniszczeniu plaży w przy budowie kolejnej kładki i o prywatyzacji wodociągów i PEC prywaciarzom. A kiedy już wszystko sprzeda to będziemy płacić po 500% więcej za wodę i ogrzewanie spakuje manatki i tak jak dziś planuje z list PIS wystartuje do Sejmu albo do Europarlamentu a Ełk zostawi zadłużony na pokolenia.

     Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     Pokaż wszystkie komentarze (11)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages