Wtorek, 16 lipca 2019. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Światełka w tunelu nie widać

2018-09-18 13:00:00 (ost. akt: 2018-09-18 13:03:38)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Tunel między dworcem a Ełcką Koleją Wąskotorową nie jest łatwą przeszkodą dla matek z wózkami czy rowerzystów, o niepełnosprawnych już nie wspominając. Wygląda znacznie lepiej niż niegdyś, ale czy idzie to w parze z funkcjonalnością?

Na początku stycznia bieżącego roku tunel między dworcem a Ełcką Koleją Wąskotorową nabrał zupełnie nowego wyglądu. Grupa nieformalna "Podwórko" stworzyła tam tzw. Galerię Tunel, czyli miejsce, gdzie swoje prace mogą wywieszać ełccy artyści, fotograficy. I chwała tej grupie za to, bo pomysł jest naprawdę świetny. Ale to nie znaczy, że z tunelem wszystko jest w porządku.

Mimo próśb i interwencji, spółka PKP, do której tunel należy, wciąż nic nie zrobiła. O co chodzi? O to, że mama z wózkiem albo rowerzysta-senior wciąż muszą się nagimnastykować, żeby zejść po schodach, a później znowu się na nie wspiąć. Nie ma tam odpowiednich zjazdów, które ułatwiłyby to zadanie, podnośników ani wind. Osoby z cięższymi niepełnosprawnościami w ogólne mogą już zapomnieć o pokonaniu tunelu.

Co jakiś czas dostajemy sygnały od naszych czytelników. Powtórzyło się to w ubiegłym tygodniu. Zadzwoniła do nas ełczanka, młoda mama, która pokonuję tę trasę codziennie.

— To niebezpieczne miejsce. Uważam, że po tylu latach naprawdę ktoś powinien coś z tym zrobić. Czy czegoś nie można było zaprojektować przy okazji remontu naszego dworca kolejowego? Poza tym te schody wołają o pomstę do nieba — są śliskie i krótkie. Dzwoniłam w tej sprawie do urzędu miasta. Tam pani skierowała mnie do Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Zadzwoniłam więc tam — odesłano mnie znowu do urzędu. I właściwie kompletnie niczego się nie dowiedziałam — mówi ełczanka.

W 2018 roku, na terenie PKP, które przecież tak bardzo chwali się unowocześnianiem swojej infrastruktury, windy albo podnośniki nie wydają się być inwestycją "z kosmosu". Co prawda korzystanie z tunelu nie jest niezbędne, by przejść na drugą stronę. Ale objazd wiąże się z koniecznością pokonania kilkuset metrów ulicą Dąbrowskiego i przejazdu przez, umówmy się, mało bezpieczny dla pieszych wiadukt.

Skierowaliśmy zapytanie do biura prasowego Polskich Kolei Państwowych. Czekamy na odpowiedź spółki.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. waldi #2583667 | 37.47.*.* 19 wrz 2018 09:50

  Zasypać i po problemie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kB #2583648 | 5.172.*.* 19 wrz 2018 09:36

  O ile pomysł na przeczekanie do czasu przebudowy trasy kolejowej jest w pewien sposób uzasadniony, ale nikt nie wydał żadnego oświadczenia w sprawie jak ma wyglądać przebudowa trasy kolejowej na obszarze przejścia podziemnego. Jeżeli nikt o tym nie wspomina to może (oczywiście niekoniecznie) oznaczać, że nic się nie będzie robić w tym zakresie w ramach tejże inwestycji. Jak Pan radny Sawczyński jest tak skuteczny (i tu składam do niego apel) w tworzeniu monitoringu to proszę o interwencję w sprawie monitoringu na ul.Żeromskiego-Kościuszki i Słowackiego. Bardzo dziękuję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. elczanin #2583631 | 89.228.*.* 19 wrz 2018 09:03

  Tunel to infrastruktura PKP .Mysle że opisany problem jest ważny dla mieszkańców nie tylko zatorza ,może warto chwilę poczekać do przebudowy trasy kolejowej .Milo przeczytać że tunel ma lepszy wygląd wykonano nowe oświetlenie. Pomalowano, funkcjonuje monitoring to zasługa pracowników PKP PLK przy wspólpracy z radnym miejskim Miroslawem Sawczyńskim.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. W ramach reklamy Ełku? #2583493 | 176.221.*.* 19 wrz 2018 00:15

  To taka zachęta do "Runmageddonu ełckiego" ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. W ramach reklamy Ełku? #2583492 | 176.221.*.* 19 wrz 2018 00:15

  To taka zachęta do Runmageddonu ełckiego ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (16)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages