Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Ełk z nową szansą na małą obwodnicę. PiS: "Grzech byłoby nie skorzystać"

2018-09-19 11:17:28 (ost. akt: 2018-09-19 15:37:06)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Chociaż o małej obwodnicy Ełku mówi się od lat, do tej pory na dyskusjach się kończyło. Fundusz Dróg Samorządowych otwiera przed samorządami nowe możliwości.

W środę przy ul. Towarowej konferencję zorganizowali ełccy działacze Prawa i Sprawiedliwości. Temat, który poruszyli politycy PiS dotyczył małej obwodnicy Ełku. O obwodnicy mówi się od lat, jednak do tej pory z powodu dużych kosztów inwestycji pomysł nie miał odbicia w rzeczywistości.

— Spotykamy się w miejscu nieprzypadkowym, bo od wielu lat Prawo i Sprawiedliwość właśnie widziałoby przebieg małej obwodnicy — zaczął poseł Wojciech Kossakowski. — O tym, że jest miastu potrzebna, nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Rząd na ostatnim posiedzeniu przyjął program Funduszu Dróg Samorządowych. To niespotykany dotąd program, jeśli chodzi o budowę dróg samorządowych w Polsce. W ciągu 10 następnych lat rząd planuje przeznaczyć na fundusz 36 miliardów złotych, aby samorządowy, szczególnie te biedniejsze, takie jak nasze, mogłoby starać się o dofinansowanie nawet w wysokości 80 procent.

FDS na najbliższy okres to kwota 5 miliardów złotych. Dodając do tego funkcjonujący już program dofinansowania budowy dróg, łącznie dostępna jest kwota 6,1 mld zł w skali kraju.

— W podziale na nasze województwo z funduszu mogłoby przypaść około 375 milionów. My jako biedniejszy region będziemy mogli starać się o dofinansowanie 80 procentowe — powiedział Paweł Czemiel, asystent ministra infrastruktury. — Do tej pory wiele samorządów nie występowało o dofinansowanie, bo po prostu nie było ich na to stać. Teraz sytuacja się zmieni. Ujęte będą zadania wieloletnie kwotą maksymalną 30 mln złotych. To wielka szansa na małą obwodnicę Ełku, której łączy kosz łącznie z mostem na rzece Ełk to kwota 20 milionów. Łatwo policzyć, że jeśli udałoby się wspólnymi siłami razem z samorządami uzyskać maksymalne dofinansowanie, samorządy (miasto i starostwo - red.) zapłaciłyby około 4 miliony. Jeśli zadanie podzielimy zadanie na dwa lata, każdego roku w samorządzie trzeba by odłożyć kwotę miliona złotych. To nie są duże koszty dla naszych samorządów. Dokładając 4 miliony, rozwiązujemy jeden z najważniejszych problemów komunikacyjnych miasta.

Kandydat PiS-u do rady miasta Adam Bartoszewicz obiecał, że jeśli dostanie się do rady miasta, będzie starał się doprowadzić do powstania obwodnicy. Także Ryszard Skawiński wyraził swój głos poparcia inicjatywie. I dodał: — Już w ten kadencji na posiedzeniach rady powiatu poruszaliśmy tę kwestię, ale dotychczasowa potrzebna kwota była za wysoka. Przy potrzebie inwestowania 4 milionów pojawiają się nowe możliwości.

Warunkiem uzyskania 80-procentowego dofinansowania jest współpraca miasta i powiatu. W tej chwili stosunki własnościowe dróg, m.in Norwida (wzdłuż torów) nie pozwalałyby na takie dofinansowanie, dlatego prawdopodobnie zaistniałaby konieczność roszad w postaci przekazywania dróg powiatowi.

mro
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. logo #2584478 | 83.9.*.* 20 wrz 2018 12:57

  Ja już k.. tych mord zakłamanych, którzy co 4 lata obiecują cuda wianki słuchać nie mogę. Jaki tupet trzeba mieć aby mielić ozorem na lewo i prawo i opowiadać takie brednie, dobrze wiedząc że 80% nie zostanie zrealizowane. W biznesie tacy ludzie z taką gadką wylecieli by na zbity pysk, a my im dajemy kierować miastami i powiatami. Głupi naród to i biedny, a biedny bo głupi

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. szklanka/butelka/mocz #2584314 | 5.172.*.* 20 wrz 2018 09:05

   To niestety prawda co pisze "Gość" - piękne hasła na ustach, a w niedziele, święta również te kościelne - handel pełną parą...i do 24, 7 dni w tygodniu (essssssaaaaaaa). Znikome reakcje ekspedientek na zachowania klientów, które nawet chichoczą na ich żarciki. Drogie panie - jak macie otwarte drzwi to wszystko idzie w górę i na boki, a i przyciszcie radio czy co tam puszczacie. Mieszkańcy wzywają policję lub straż, bo dzielnica zrobiła się jak stołówka, tylko wc jest za darmo. Poza tym na Żeromskiego są zakazy parkowania po obu stronach ulicy i co?? Ale to pytanie do straży miejskiej. Warto pomyśleć nad monitoringiem w tym miejscu, dla naszego bezpieczeństwa i ciszy nocnej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Arek #2583994 | 83.9.*.* 19 wrz 2018 18:13

   Mały to rasowy pisior. Już kiedyś była koalicja DW i PiS. Teraz wyblagal błogosławieństwo prezesa na Nowogrodzkiej. Pomijając Pana Kossakowskiego. Zadłużył. Miasto na 100 mln i już szykuje gniazdko by zwiać do Sejmu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. X #2583934 | 89.228.*.* 19 wrz 2018 16:22

   No to Kossakowski uderza w Obecnego Prezydenta ! PiS podało Polityczny Pocałunek Śmierci !

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. gość #2583933 | 89.228.*.* 19 wrz 2018 16:22

   kossakowski, jak to jest robić małemu za maszynkę do głosowania? jak to jest, zagłosować za niedzielami handlowymi, a potem z żonką kombinować, jak sprzedać wódkę wyborcom? jak to jest, stać za demontażem państwa prawa? czy pan widzi DROŻYZNĘ w sklepach?!

   Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (30)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages