środa, 22 stycznia 2020. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Rozmawiali o betonie w centrum

2018-09-26 09:00:00 (ost. akt: 2018-09-26 12:16:26)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

EŁK\\\ Stowarzyszenie Adelfi zorganizowało we wtorek spacer badawczy w związku z planowanym kapitalnym remontem ul. Wojska Polskiego. Miał on na celu uwspólnić wiedzę o rozwiązaniach przyjętych przez urzędników i o ilości drzew do wycięcia.

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o planowanym przez miasto gruntownym remoncie ul. Wojska Polskiego. Zakłada on całkowite przebudowanie głównej arterii miasta razem ze skrzyżowaniami z Kościuszki, Armii Krajowej, Zamkową, Mickiewicza, Pułaskiego czy skrzyżowaniem przy Wieży Ciśnień. Planowane jest poszerzenie ulicy oraz wybudowanie ścieżek rowerowych i zatok autobusowych.

Wieść o remoncie wywołała duże kontrowersje w związku z koniecznością wycięcia około trzystu drzew na odcinku od Kościuszki do Wieży Ciśnień. Od tego czasu dzięki licznym interwencjom mieszkańców miasta, między innymi podczas spotkań konsultacyjnych, udało się planowane wycinki nieco zredukować. Ale nie na tyle, by natura w centrum miasta pozostała nienaruszona.

"Centrum betonem porośnięte?" — z takim pytaniem na ustach kilkudziesięciu ełczan spotkało się we wtorek po południu w Parku Kopernika. Stowarzyszenie Adelfi zorganizowało spacer badawczy, podczas którego toczyła się zażarta dyskusja. Razem z inspektorami odpowiedzialnymi za planowanie remontu z prezydentem Tomaszem Andrukiewiczem na czele przeszli od Parku Kopernika aż do skrzyżowania z Mickiewicza. Organizatorzy spaceru badawczego wcześniej oznaczyli drzewa przeznaczone do wycinki kartkami informacyjnymi.

— Na tym odcinku początkowo planowano wycięcie 70 drzew, tę liczbę udało się zmniejszyć do 28. Zrobimy też nowe nasadzenia czteroletnich drzew — mówił podczas spaceru prezydent miasta.

Stowarzyszenie Adelfi w zapowiedziach swojego spaceru informowało, że do wycięcia przeznaczono ponad 268 drzew. Swoje wyliczenia oparło na planach, które uzyskało od urzędników. Próbując potwierdzić te kalkulacje, zapytaliśmy o nie urzędników. Znów usłyszeliśmy, że liczba drzew do wycięcia nie jest do końca pewna.

— Inwestycja będzie przebiegać etapowo, w pierwszym etapie od Kościuszki do Mickiewicza ta liczba jest pewna, to 28 drzew — powiedziała prezes miejskiej spółki, Zespołu Inwestycji, Halina Bender. — W późniejszych etapach liczba nie jest jeszcze pewna, niewykluczone że to zostanie poddane dalszym konsultacjom, dlatego wolę mówić o sprawdzonych liczbach — dodała.

Choć spotkanie przebiegało w spokojnej atmosferze, nie dało się nie zauważyć, że między urzędnikami a innymi uczestnikami spaceru badawczego istniały duże różnice w koncepcji wyglądu centrum. Dużą bolączką osób którym zależy na drzewostanie jest fakt, że wycięte zostaną stare i piękne drzewa, które rosły tam od wielu lat. Dało się też usłyszeć uwagi, że być może Ełk nie powinien dążyć do udrożniania ruchu, a raczej brać przykład z zachodu, gdzie ludzie z samochodów przesiadają się na rower, a miasta odchodzą od koncepcji betonowych głównych arterii. Z kolei strona miejska tłumaczyła, że postępu cywilizacyjnego zatrzymać się nie da, a samochodów w Ełku będzie stale przybywać i trzeba to brać pod uwagę podczas planowania remontów, jednocześnie prowadząc działania mające zachęcić ełczan do ograniczania używania samochodów.

Moderatorem spotkania była Agnieszka Olender z białostockiego Ośrodka Wspierania Organizacji Samorządowych. Jak mówiła podczas spotkania, służyło one zanotowaniu uwag mieszkańców i uwspólnieniu wiedzy wobec niepewnych informacji pojawiających się z różnych stron. Niedługo Agnieszka Olender sporządzi raport ze spotkania, który zostanie udostępniony uczestnikom.

Przetargi mają zostać ogłoszone jeszcze w tym roku. Inwestycja ma zostać zakończona do końca roku przyszłego.

Kamil Mróz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ło matko #2591856 | 144.217.*.* 30 wrz 2018 20:47

  "tyle parków prezydent pobudował" - pokaż mi choć jeden park pobudowany przez prezydenta! hahaha! żarty się Ciebie to trzymają :D Andrukiewicz to chyba już w drugą stronę zaczyna - dwa skwery na A.Krajowej to kto sprzedał i postawił tam budynki? Aaaa??? Ten "parczek" co pozostał też już niebawem wytnie w pień. Ełk zielonym miastem! Hahahah!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Z ratusza #2589933 | 5.172.*.* 27 wrz 2018 12:49

  Po co tyle bicia piany? Po 1. Nie ma jeszcze kasy na przebudowę całej W.P, a więc wycinka drzew oddala się. Po 2. Wybory idą i nikt tematu nie podejmie, żeby sie nie narazić. Po 3. Zaczynają powoli, ciężko ale jednak, mysleć, że może warto najpierw wybudować ulicę Norwida od biedronki przy rondzie Przemysłowa/Grajewska do połączenia z Dąbrowskiego przy galerii Brama Mazur ze ścieżkami rowerowymi, mostem , jezdniami i rondami. Może powoli coś wymędrkują, ale jeszcze dużo styropianu zostało i ciężko go przekonać...

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. taka prawda #2589800 | 176.221.*.* 27 wrz 2018 08:49

  do aktywistów-terrorystów: dajcie ludziom normalnie żyć! nic nie można zrobić bo wszystko wam przeszkadza. muszę jeździć ruchliwą ulica na rowerze bo szkoda wyciąć parę starych, chorych drzew aby poprowadzić normalną ścieżkę rowerową. mówicie o zachodzie. tak, chcę k**wa żyćjak na zachodzie - móc bezpiecznie dojechac do pracy rowerem, a nie z duszą na ramieniu! mało wam zielenie? tyle parków Prezydent pobudował - a krytykujecie go za to za każdym możliwym razem. to o co wam chodzi? chcecie zaistnieć utrudniając ludziom zycie? obojętnie w którą stronę wyjdziesz za Ełk to masz las - tysiące drzew, mnóstwo zieleni .mało? zrobią remont, posadzą nowe drzewa, będzie zielono. na cholerę mi te gdybanie jak moge dziś nie wrócić do domu bo mnie potrąci jakaś gapa samochodem na ulicy?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ir, #2589731 | 176.221.*.* 27 wrz 2018 07:30

  Ludzie opanujcie się !!! Chcecie mieć dużo zieleni - zamieszkajcie na wsi !!! Macie wolny wybór !!! Polakowi to jeszcze nikt nie dogodził !!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. antiman #2589546 | 188.146.*.* 26 wrz 2018 20:15

   Szkoda tego miasta osobiście uwielbiałam Tomka kiedyś, ale jak założyłem rodzinę i urodziło się dziecko inaczej patrzę na wszystko co się dzieje w Ełku i nie jest dobrze. Pod jego władza miasto upadnie a moje dziecko nie osiadzie w Ełku z braku perspektyw :(

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (22)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages