Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Tu powstała Polska - SP3 w pierwszej stolicy Polski

2018-10-01 14:08:08 (ost. akt: 2018-10-01 14:10:16)

Autor zdjęcia: Krzysztofa Jurska

Od 12 do 15 września 2018 r. trzydzieścioro troje dzieci, wraz z opiekunami, przyjechało do Gniezna na zaproszenie władz Powiatu Gnieźnieńskiego, by wziąć udział w finale IV ogólnopolskiego konkursu dla dzieci, dedykowanego jubileuszowi 100.lecia Powstania Wielkopolskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również uczniowie naszej szkoły: Damian Bednarowicz, Mikołaj Mierzejewski, Aleksandra Milko, Olga Nowak, Filip Wajs, Alicja Ułanowicz oraz Mateusz Wiszowaty. Dzieci zajęły 2 i 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie na spot reklamowy ,,Tu powstała Polska - Tu wygrała Polska. 100.lecie Powstania Wielkopolskiego”. Opiekunem obu drużyn była p. Krzysztofa Jurska.

O przyjazd do Gniezna, w roku jubileuszu 100.lecia Powstania Wielkopolskiego walczyły drużyny ze szkół podstawowych w całej Polsce. Do decydującego etapu zakwalifikowało się 21 zespołów.
Tegoroczny program pobytu laureatów konkursu w Gnieźnie dostosowany został do tematyki związanej z rocznicą 100.lecia Powstania Wielkopolskiego.

Podczas wizyty w pierwszej stolicy Polski laureaci konkursu wzięli udział m. in. w warsztatach historyczno – patriotycznych, przygotowanych przez grupę rekonstrukcyjną Wilcza Gwardia, które odbyły się na terenie wiaty edukacyjnej „Gajówka” Nadleśnictwa Gniezno. Drugiego dnia odwiedzili 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz zwiedzili najwspanialsze zabytki Gniezna (Katedra, Drzwi Gnieźnieńskie, Wieża). Swoją podróż rozpoczęli od Wzgórza Lecha, na które udali się śladami Powstańców Wielkopolskich, podziwiając przy okazji wspaniałe rzeźby gnieźnieńskich królików. Następnego dnia laureaci wybrali się do Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Udali się również przed poznański ratusz, gdzie w samo południe na galeryjce pod środkową wieżyczką, tuż nad zegarem, mogli podziwiać osobliwy turniej dwóch białych koziołków, które 12 razy trykają się rogami.

Na zakończenie pobytu zwycięskie zespoły wzięły udział w warsztatach i zwiedziły mobilną wystawę makiet o Powstaniu Wielkopolskim, wykonanych z klocków Lego. Tego dnia w sali sesyjnej w Starostwie Powiatowym nastąpiło również pożegnanie finalistów konkursu, każdemu uczestnikowi konkursu wręczone zostało specjalnie wykonane na tą uroczystość odznaczenie.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Ełku podczas Wielkiego Finału w Gnieźnie godnie reprezentowali nie tylko społeczność swojej szkoły, ale również wszystkich ełczan. Swoją postawą dali piękny przykład patriotyzmu pielęgnując pamięć o historii swojego państwa i narodu.


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Krzysztofa

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages