Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

SP 3 w Wigierskim Parku Narodowym

2018-10-01 14:08:18 (ost. akt: 2018-10-01 14:28:47)

Autor zdjęcia: Krzysztofa Jurska

Dnia 26 września 2018 r. uczniowie klasy 5C i 5D ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ełku, zamiast siedzieć w szkolnych ławach, wybrali się wraz ze swoimi opiekunami (p. K. Jurską, p. P. Uszyńskim, p. D. Krupińską) na pierwszą , w tym roku szkolnym, programową wycieczkę do Wigierskiego Parku Narodowego, który jest jednym z największych parków narodowych w Polsce. Miała ona nie tylko charakter integracyjny. Jej głównym celem była przede wszystkim edukacja przyrodnicza.

Najpierw dzieci podążały leśną ścieżką edukacyjną w miejscowości Krzywe koło Suwałk, gdzie na niewielkim obszarze porośniętym przez lasy i łąki zachowało się prawdziwe bogactwo polodowcowej rzeźby terenu. Po parku oprowadziły piątoklasistów panie przewodnik, które opowiedziały wiele ciekawostek dotyczących tego krajobrazu. Zaprowadziły dzieci również do skansenu etnograficznego przy leśniczówce Krzywe. Następnie dzieci udały się do budynku Dyrekcji Parku na projekcję krótkiego filmu dotyczącego fauny i flory Wigierskiego Parku Narodowego. Uczniowie zwiedzili tam również muzeum przyrodnicze prezentujące zwierzęta, roślinność i krajobraz Wigier, po czym podsumowali zdobytą wiedzę wykonując dwa zadania przyrodnicze.

Następną atrakcją jaka czekała na wychowanków SP 3 w Ełku było zwiedzanie Muzeum Wigier w Starym Folwarku, gdzie dawniej mieściła się stacja hydrobiologiczna.

Na początku młodzi słuchacze poznali sylwetkę patrona muzeum - Alfreda Lityńskiego. Następnie wysłuchali pogadanki na temat zwierząt zamieszkujących park. Uczniowie poznali zagadnienia związane z epoką lodowcową i kształtowaniem krajobrazu, ze zmianami klimatycznymi, wysłuchali licznych informacji na temat całego parku i jeziora Wigry. Wewnątrz muzeum mogli podziwiać wiele makiet i gablot dotyczących geologii terenu, a także eksponaty przedstawiające organizmy zamieszkujące tereny Wigier, takie jak: owady, ryby, płazy, gady, ptaki czy ssaki. Jedną z ciekawszych atrakcji była możliwość obejrzenia fragmentu kła mamuta oraz pradawnej, wykonanej ręcznie łodzi, która została wydobyta z dna jeziora. Dzieci uczestniczyły również w zadaniach praktycznych - oglądały preparaty przez mikroskop, przyglądały się przyrodzie przez peryskop atrapy łodzi podwodnej. Mogły podziwiać w akwariach żywe ryby zamieszkujące jezioro Wigry.

Wycieczka podobała się każdemu uczestnikowi. Miło było spędzić czas na łonie natury, delektując się złotą polską jesienią, w miejscu tak pięknym jak Wigierski Park Narodowy.

Krzysztofa Jurska

[gallery]110086/gallery]
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Krzysztofa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages