Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Czy w Ełku powstanie kolejna uczelnia wyższa?

2018-10-04 15:22:02 (ost. akt: 2018-10-04 15:27:08)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Studenci rozpoczynają naukę, a kandydaci mówią o swoich planach na szkolnictwo wyższe w Ełku. Wśród propozycji pojawia się na przykład powołanie wyższej uczelni zawodowej. Gdyby tak się stało byłaby to piąta wyższa szkoła w Ełku.

W obecnych czasach ukończenie studiów nie gwarantuje zdobycia wymarzonej pracy. Z drugiej jednak strony bez dobrego wykształcenia na próżno starać się o upragniona posadę. Dlatego warto studiować. Pozostaje tylko pytani, jaki kierunek.

W czwartek oficjalna inauguracja roku odbyła się na Wydziale Studiów Technicznych i Społecznych w Ełku. W ofercie tej uczelni na studiach I stopnia znajdziemy takie kierunki jak administracja, geodezja i kartografia czy nowość - bezpieczeństwo wewnętrzne.

Z kolei w piątek oficjalnie nowy rok akademicki rozpoczęli studenci Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Ełku. Na studiach pierwszego stopnia na kierunku zarządzanie mają do wyboru wiele specjalności. Są to m.in. zarządzanie logistyką, administracja i samorząd terytorialny, zarządzanie w przedsiębiorstwie czy zarządzanie bezpieczeństwem publicznym. Oprócz tego uczelnia oferuje szeroki wachlarz studiów podyplomowych.

Mówiąc o ełckich uczelniach nie można pominąć również Wyższej Szkoły Gospodarki. Tam studenci mogą kształcić się na takich kierunkach studiów jak psychopedagogika, diagnoza i wsparcie rodziny czy edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna.

Najstarszą ełcką uczelnią wyższą jest z kolei Wyższe Seminarium Duchowne.

Edukacja, i to w kontekście uczelni wyższych, pojawiła się również w samorządowej kampanii wyborczej. Jakie pomysły w tej kwestii mają kandydaci?

Ubiegający się o reelekcję prezydent Tomasz Andrukiewicz (Dobro Wspólne) w swoim programie zapowiada wspieranie powstania Filii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Ełku i współpracę z uniwersytetem w zakresie tworzenia nowych kierunków kształcenia, w tym pedagogiki, pielęgniarstwa oraz kierunków technicznych. Chce również współpracować z istniejącymi w Ełku uczelniami wyższymi w zakresie tworzenia nowych kierunków kształcenia, w szczególności technicznych.

Nieco inną koncepcję przedstawia natomiast Anna Wojciechowska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Ełku. W swoim programie mówi o "współpracy miasta z uczelniami wyższymi i instytutami badawczymi dysponującymi bogatym kapitałem intelektualnym w celu dokonania analizy, ocenienia realnego potencjału, szans i kierunków rozwoju naszego miasta, a także w celu dokonania diagnozy i opracowania strategii. Dokonanie precyzyjnej oceny rynku pracy pod kątem zarówno pracodawcy, jak i pracownika". Co więcej zapowiada też powołanie państwowej wyższej uczelni – "to stworzy możliwości wytworzenia się całkiem nowych sieci usług związanych z działalnością uczelni państwowej. Bezpłatna szkoła wyższa nie tylko przyciągnie młodych ludzi i wypełni istniejącą w Ełku lukę edukacyjną, ale również stanie się jednym z podmiotów rynkowych, które wchodzą w relacje z otoczeniem".

— Powołanie wyższej uczelni zawodowej w Ełku, ale nie tylko po to, aby ją powołać. Potrzebne są badania rynku, rozpoznanie wśród przedsiębiorców, jakie konkretne zawody są u nas potrzebne, żeby nie kształcić kadr, które nie będą miały później zajęcia — mówiła podczas jednej z konferencji prasowych Anna Wojciechowska.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dar #2601903 | 83.24.*.* 14 paź 2018 19:00

  Co drugii studiuje marketing jeśli jest Kombinat Mięsny należy między innymi kształcić dla nich fachowców. Podobnie z innymi zawodami. Preziowi to nigdy nie przyszło do głowy by to uporządkować. Ma inne problemy developerzy go popierają oficjalnie na stronach prezydenta. Skandal.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Artur #2594431 | 83.9.*.* 4 paź 2018 18:25

  Kolejna konkretna propozycja Wojciechowskiej. Do tej pory na pytanie co skonczyles(aś) słyszeliśmy od 90 % marketing. Należy kształcić pod istniejące firmy w Ełku i okolicy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. to nie uczelnia wyzsza tylko #2594376 | 144.178.*.* 4 paź 2018 16:46

   filia maturalna wirtualna wieczorowo- LYKendowa gdzie wykladowcami sa magikSTRZY po wieczorufkah

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages