Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Jest porozumienie związków zawodowych z MZK [+NASZ KOMENTARZ]

2018-10-05 13:12:34 (ost. akt: 2018-10-05 18:23:45)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Ełku

Dzisiaj (05.10) zarząd MZK podpisał porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie regulacji wynagrodzeń. To pokłosie decyzji kierowców o wstąpieniu w spór zbiorowy z zarządem spółki.

Zobacz także: Związkowcy w konflikcie z MZK. Grozi nam paraliż komunikacyjny? Związkowcy w konflikcie z MZK. Grozi nam paraliż komunikacyjny? Kierowcy Miejskiego Zakładu Komunikacji nie są zadowoleni ze swojej sytuacji zarobkowej. Postawili już ultimatum zarządowi spółki i weszli w spór zbiorowy....
27 września i tydzień wcześniej informowaliśmy o konflikcie wewnątrz Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ełku. Kierowcy nie byli zadowoleni ze swojej sytuacji zarobkowej i kwestii organizacyjnych w spółce. Postawili ultimatum zarządowi spółki i weszli w spór zbiorowy. Na ubiegłotygodniowym spotkaniu w urzędzie gminy kierowcy nie wykluczali też strajku.

Jest porozumienieZ oficjalnego komunikatu ełckiego ratusza dowiedzieliśmy się że...

W piątek 5 października zostało podpisane porozumienie pomiędzy zarządem spółki Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz związkami zawodowymi, które zakłada regulację wynagrodzeń pracowników od 1 października. W spotkaniu uczestniczył prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

W drodze prowadzonego dialogu negocjacyjnego prezes spółki Zbigniew Chojnowski przedłożył propozycje regulacji wynagrodzeń, które zostały zaakceptowane przez związki zawodowe. W spotkaniach uczestniczył przedstawiciel prezydenta miasta Ełku.

Zawarte dzisiaj, tj. 5 października porozumienie przewiduje wzrost wynagrodzeń od 1 stycznia 2019 r. w dwóch grupach zawodowych, w zależności od stażu pracy. Regulacja płac w spółce MZK następuje dwa razy w roku, tj. wiosną i jesienią. Dlatego regulacje pierwotnie były planowane, jak co roku w listopadzie. Natomiast w związku z zaistniałą sytuacją w listopadzie i grudniu pracownicy otrzymają premie wyrównujące.

Na końcu komunikatu czytamy natomiast: "Zarząd związku podziękował dzisiaj prezydentowi Ełku Tomaszowi Andrukiewiczowi za dobrą atmosferę podczas prowadzenia dialogu oraz wsparcie pracowników w rozwiązaniu zaistniałego konfliktu. Spotkanie było również okazją do omówienia spraw związanych z komunikacją miejską".

Będą podwyżkiNajważniejszym postulatem związków były podwyżki. Po podpisaniu porozumienia początkujący kierowcy zarobią o 2,20 zł na godzinę więcej, a kierowcy z większym stażem - o 1,80 zł więcej. Pracownicy umysłowi mogą liczyć na podwyżkę 300 złotych miesięcznie brutto.

- Zakończyliśmy negocjacje z powodzeniem. Jesteśmy bardzo zadowoleni z podwyżek, resztę postulatów też omawialiśmy i wszystko jest na dobrej drodze. Chciałbym podziękować zarządowi terenowej "Solidarności" i wójtowi Tomaszowi Osewskiemu za wstawiennictwo - mówi Ryszard Adasiewicz, szef zakładowej "S". - Z kolei prezesowi Chojnowskiemu i prezydentowi Tomaszowi Andrukiewiczowi za otwartość na rozmowy i nasze potrzeby - dodaje.

Od autoraW komunikacie ratusza czytamy też: "Sytuacja w Miejskim Zakładzie Komunikacji została w ostatnim czasie bardzo nagłośniona przez media. Przyczyniło się to niestety do utrzymywania napiętej atmosfery wokół tej sprawy. Takie sytuacje z kolei należy rozwiązywać bez zbędnych napięć, nieporozumień czy niedopowiedzeń.

Skoro urzędnicy w oficjalnym komunikacie pozwolili sobie na komentarz działań mediów lokalnych, to ja czuję się zobligowany odpowiedzieć. Otóż uważam, że właśnie od nagłaśniania takich spraw są media. Do utrzymania "napiętej atmosfery wokół tej sprawy" przyczyniło się raczej w nikłym stopniu to, że my i inne lokalne media zajęliśmy się sprawą. Przyczyniło się do tego to, że sytuacja w MZK nie była zadowalająca dla jego pracowników od dłuższego czasu. Nawet gdybyśmy sprawy nie opisali, pracownicy wciąż byliby niezadowoleni. Z tą jednak różnicą, że do walki o swoje prawa startowaliby z pozycji słabszej, niż mogli to zrobić dzięki opisaniu sprawy na łamach ełckich portali, gazet i rozgłośni radiowych. A gdyby kierowcy nie chcieli naszej pomocy, to nie zaprosiliby nas na spotkanie.

Znamienne są też słowa przewodniczącego związków zawodowych w MZK, który powiedział nam w rozmowie: "Dziękuję Rozmaitościom Ełckim, redakcji Miasto-gazeta.pl, Radiu 5 i portalowi Ełk dla Was za pomoc i wstawiennictwo. Bez pomocy mediów, związków i władz niczego nie udałoby się nam zrobić".

Kamil Mróz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (36) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kierowca #2598420 | 37.47.*.* 10 paź 2018 09:01

  To porozumienie w MZK to podpisał przewodniczący związków zawodowych bez porozumienia z kierowcami, którzy byli temu przeciwni. A odpowiadając na czyjeś pytanie to prezes mzk i starosta to bracia.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #2596659 | 89.228.*.* 7 paź 2018 20:17

  proszęo udział młodziaków w tych wyborach zagłosujecie miejcie swój udział .... odłóżcie smatfonki i udajcie się na głosowanie .... zmiana jest potrzebna ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ad #2596642 | 83.9.*.* 7 paź 2018 20:04

  Czy to prawda że nie wszyscy podpisali ugodę z preziem. W tym miescie tylko kłamstwo i blokowanie prawdy. Pogonić pisiora raz na zawsze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Art #2596639 | 83.9.*.* 7 paź 2018 20:02

  Nowe hasło prezia :pracuję dla kleru i developerów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. MARCIN #2596574 | 188.146.*.* 7 paź 2018 18:59

   Brawo dla umyslowych 300 wiecej a dla innych ludzi z miasta nic won z taka wladza zlodzieje

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (36)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages