Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Obchody 160. urodzin Michała Kajki już w nadchodzącą sobotę

2018-10-11 09:00:00 (ost. akt: 2018-10-11 09:36:22)
Michał Kajka

Michał Kajka

Autor zdjęcia: (źródło: www.michalkajka.pl)

W ramach obchodów 160. rocznicy urodzin Michała Kajki, jednej z najważniejszych postaci w historii Mazur, w sobotę 13 października odbędzie się wycieczka do Ogródka.

Michał Kajka to niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych postaci w historii Mazur. Pochodził z rodziny chłopskiej, był najstarszym synem kilkumorgowego wyrobnika wiejskiego Frycza i Justyny z Zawadzkich.

Od 1883 mieszkał na stałe w Ogródku koło Ełku wraz z żoną Wilhelminą z Karasiów (zm. 1937). Od ok. 17. roku życia pisał wiersze w języku polskim. Pierwsze utwory poetyckie opublikował w „Mazurze” Jana Karola Sembrzyckiego (1884), w 1886 ogłosił korespondencję w „Nowinach Śląskich”. W kolejnych latach jego wiersze ukazywały się w „Mazurze”, „Gazecie Ludowej” (Ełk), „Mazurskim Przyjacielu Ludu”. W roku 1883 osiadł na własnym gospodarstwie we wsi Ogródek pod Ełkiem.

Jednocześnie rozpoczął działalność społeczną i polityczną. Od 1890 zajmował się biblioteką Towarzystwa Czytelni Ludowych w Ogródku, był w gronie założycieli Mazurskiej Partii Ludowej (1896), w 1907 uczestniczył w spotkaniu polskich działaczy z Mazur i Wielkopolski w Szczytnie. Działał także na rzecz sprawy polskiej w okresie plebiscytu, a w kolejnych latach w Zjednoczeniu Mazurskim i Związku Polskich Towarzystw Szkolnych. Na licznych spotkaniach narodowych deklamował swoje wiersze. Już w 1897 określony przez Niemców mianem „zatwardziałego Polaka”. Poeta mazurski w ostatnich latach życia część utworów ogłaszał anonimowo. Był związany z ewangelickim ruchem gromadkarskim.

W ramach obchodów 160. rocznicy urodzin Michała Kajki 13 października odbędzie się wycieczka do Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizatorem obchodów 160. rocznicy urodzin Michała Kajki jest Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz, Muzeum Historyczne w Ełku, Muzeum Michała Kajki w Ogródku oraz Oddział Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu.

Obowiązują zapisy na stronie www.muzeum.elk.pl. Uroczystości rozpoczną się w sobotę o godzinie 10:00 przy pomniku Michała Kajki w Parku Solidarności.

opr. mro, źr. Wikipedia

Kajka to niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych postaci w historii Mazur Fot. Archiwum gazety

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages