środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Wśród najlepszych była ełczanka

2018-10-10 12:00:00 (ost. akt: 2018-10-10 11:59:51)

Autor zdjęcia: MBP Ełk

W sobotę poznaliśmy zwycięzców II Międzynarodowy Konkurs Literacki Siegfrieda Lenza „Oblicza Europy”. W tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 47 prac z całej Polski. Wśród najlepszych autorów znalazła się również ełczanka.

W minioną sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku odbyło się uroczyste podsumowanie II Międzynarodowego Konkursu Literackiego Siegfrieda Lenza „Oblicza Europy”. W tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 47 prac z całej Polski. Jury wyłoniło trzech laureatów oraz wyróżniło trzy najciekawsze prace. Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Ełku oraz Fundacji Siegfrieda Lenza. Łączna pula nagród wyniosła 10 000 zł.

W konkursie biorą udział autorzy utworów literackich, które uwzględniają kwestie „Małej Ojczyzny”. Związane są z dialogiem międzykulturowym o charakterze społeczno-kulturowym, środowiskowym, ekonomicznym oraz tożsamością mieszkańców danego regionu. Ponadto nawiązują do wątków związanych z szerzeniem wzajemnej tolerancji w duchu twórczości Siegfrieda Lenza.

W tym roku zwycięzców wyłoniło jury w składzie Marta Fox – powieściopisarka, poetka, eseistka, Michał Olszewski – dziennikarz, pisarz, publicysta, dr hab. ks. Jerzy Sikora – poeta, krytyk literacki, eseista oraz Iwona Adeszko – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężył Jędrzej Napiecek z Warszawy za „Uchodźcy i ekrany”, W nagrodę otrzymał m.in. 5 tys. zł. Drugie miejsce zajął Krzysztof Eszet Szkurłatowski z Wejherowa za dzieło „W naszym domu” (3 tys. zł).

Trzecie miejsce w konkursie i 2 tys. zł nagrody przypadły ełczance Małgorzacie Pieńkowskiej. To nauczycielka i uczestniczka wielu konkursów literackich, regionalnych i ogólnopolskich.

— Tytuł mojej pracy to „Kocie ścieżki”. Zdecydowałam się wziąć udział w konkursie już po raz drugi. Lubię wyzwania, a zadanie konkursowe wydało mi się jednocześnie trudne i ciekawe. Jestem od zawsze zakochana w Mazurach, naszej regionalności i historii. Pracę pisałam od drugiego tygodnia lipca, poświęcałam jej każdą wolną chwilę. Cieszę się, że została doceniona. Byłam zaskoczona i szczęśliwa, kiedy ogłoszono wyniki — powiedziała Małgorzata Pieńkowska.

Jury zdecydowało również o przyznaniu trzech wyróżnień. Otrzymali je Miłka Malzahn za „Tkacze” (Białystok), Edyta Karolina Bardócz za „Szuflady” (Węgry) oraz Lesław Sadowski za „Baureina” (Maleczewo).

opr. tom

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sroka #2600264 | 5.172.*.* 12 paź 2018 12:29

  Wielkie gratulacje, Małgosiu! Czytałam opowiadanie, świetne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. edek z ełku #2599491 | 37.47.*.* 11 paź 2018 14:01

  Nastojaszczij pisarz tworzy nie czekając na ogłoszenie konkursu, a nasza krajanka, lubiąca wyzwania, przysiadła i od lipca napisała pracę na konkurs zajmując 3 miejsce. Oklaski. Gdzie to można przeczytać?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages