środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Straduny. Szkoły z całego regionu dopisały się do rządowego programu OSE

2018-10-19 12:34:02 (ost. akt: 2018-10-19 13:13:14)
Minister Cyfryzacji Marek Zagórski w Stradunach

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski w Stradunach

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Dyrektorzy około stu szkół z całego województwa podpisali dzisiaj (19.10) umowy na przyłączenie do programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, czyli szybkiego internetu światłowodowego. Z tej okazji do Stradun (gm. Ełk) przyjechał Minister Cyfryzacji Marek Zagórski.

W piątek do Stradun k/ Ełku przyjechał Minister Cyfryzacji Marek Zagórski. Jego wizyta w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach towarzyszyła podpisaniu przez dyrektorów około stu szkół z całego województwa umów na dołączenie do państwowego programu — Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Czym jest OSE? To rządowy projekt polegający na zapewnieniu placówkom szkolnym w całej Polsce szybkiego, światłowodowego Internetu. — "Wdrożenie rządowego projektu OSE stanowić będzie cywilizacyjną zmianę dla polskich szkół. Bezpieczny internet w każdej szkole to szansa na wyrównanie dostępu do wiedzy, rozwój nowych form kształcenia oraz zdobywanie kompetencji, zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Projekt OSE powstał dzięki staraniom Ministerstwa Cyfryzacji, a jego Operatorem jest NASK Państwowy Instytut Badawczy" — czytamy na stronie poświęconej programowi.

Podpisanie umów odbyło się w szkole w Stradunach. Minister Zagórski tłumaczył, że OSE to szansa na rozwój dla tysięcy szkół w Polsce.

— Program rozpoczął się uchwałą Rady Ministrów jeszcze w 2017 roku. Przeszedł ewolucję w ustawie, która zapewniała finansowanie dla tego projektu. Jego podstawą jest sfinansowanie budowy i kosztów utrzymania oraz zakupu dla wszystkich szkół, które chcą w nim uczestniczyć. Z OSE szkoły mogą korzystać dobrowolnie, ale w 2021 roku szkoły już muszą zapewnić szybki Internet, wobec czego OSE to ogromna szansa — mówił minister Zagórski. — Pierwsze szkoły są już podłączone, do końca roku chcemy podłączyć około 2 tysięcy szkół. Dzisiaj w Stradunach umowę podpisze około stu szkół już na przyłączenie do sieci fizycznie. To nie jest zwyczajne dostarczenie Internetu, będzie on filtrowany i bezpieczny dla dzieci, ale za nim idzie też udostępnianie wszelkiego rodzaju narzędzi edukacyjnych szkołom.

Jedną ze szkół podpisujących w piątek umowy była ta, która gościła dyrektorów, samorządowców, parlamentarzystów i reprezentantów rządu.

— Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że szybki dostęp do Internetu jest dzisiaj wymaganiem cywilizacyjnym — powiedział Kazimierz Potapczyk, dyrektor ZSS w Stradunach. To jest niezbędne w każdej szkole. Mamy co prawa tylko jedną pracownię komputerową, ale nasze przyłączenie do OSE pozwoli bardzo szybko łączyć się z Internetem, pracować online w czasie rzeczywistym, być może prowadzić telekonferencje czy nawiązywać kontakty międzynarodowe. Mówiąc krótko, OSE wprowadza nas do następnego etapu rozwoju.

Według danych Ministerstwa Cyfryzacji, koszty wdrożenia OSE szacowane są na 320 mln zł, zaś jej funkcjonowania — ponad 1,3 mld zł w perspektywie 10 lat.

mro

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Darek straduny #2605870 | 83.9.*.* 19 paź 2018 14:25

    Kampanii ciąg dalszy. Osy i tak nie wybierzemy. Sidorowicz I Polkowski. Michałowski to oni są naszymi faworytami.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages