Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

PiS chce koalicji w obu radach

2018-10-25 13:12:53 (ost. akt: 2018-10-25 13:21:44)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

Nikt w radach miasta i powiatu nie ma samodzielnej większości. To zła wiadomość dla Dobra Wspólnego, a lepsza dla KO i PiS, których radni będą mieli kartę przetargową. Już teraz PiS proponuje koalicję zwycięzcom wyborów.

Dobro Wspólne wybory wygrało, bo zdobyło łącznie 45.61 proc. głosów. Ale nie jest to wygrana, o której rządzący od lat w radzie marzyli. Nie daje bowiem samodzielnej większości - aby tak się stało, trzeba mieć 12 głosów w radzie. Warto wspomnieć, że pod koniec poprzedniej kadencji po różnych roszadach i klubowych zmianach, DW miało w radzie 18 na 23 reprezentantów. O sukcesie wyborczym mogą na pewno mówić koalicjanci. Kandydaci z listy KO zdobyli 31.21 proc., co daje im ośmiu radnych. Z PiS sprawa wygląda tak, że komitet zdobył 21.48 proc. głosów, co daje mu cztery mandaty.

Przejdźmy do analizy tych wyników. Prawo dla większości uchwał rady przewiduje konieczność uzyskania zwykłej większości głosów. Oznacza to, że bez względu na ogólną liczbę radnych, głosów "za" musi być o jeden więcej, niż głosów "przeciw". I tu dla DW pojawia się pierwszy problem — bo jeśli zarówno radni KO jak i PiS będą głosować przeciw, to DW będzie miało z przegłosowaniem czegokolwiek duże problemy. Wiele będzie zależeć nawet od do tej pory mało istotnych list obecności czy głosów wstrzymujących się. Są też uchwały — na przykład o wyborze przewodniczącego rady — które wymagają bezwzględnej większości głosów. Oznacza to, że "za" musi zagłosować 12 radnych. Aby więc mieć przewodniczącego, DW będzie musiało dogadać już za chwilę z którymś z komitetów - i na pewno zaoferować coś od siebie.

Prawo i Sprawiedliwość zgodnie z przewidywaniami obserwatorów już poczyniło kroki, by "ugrać" jak najwięcej w radach miasta i powiatu. Przychylność prawej strony była do przewidzenia, jeśli przeanalizujemy oszczędną w krytyce DW kampanię wyborczą radnych PiS i względną bliskość światopoglądową obu ugrupowań. Na czwartkowej (25.10) konferencji prasowej lokali politycy PiS - Krystyna Cegiełka, Ryszard Skawiński i poseł Wojciech Kossakowski zaapelowali do szefów DW o "zjednoczenie prawicy".

— Te wyniki wyborów otwierają nieograniczone możliwości współpracy. Radni Prawa i Sprawiedliwości deklarują chęć współpracy z samorządowcami Dobra Wspólnego. Rysuje się historyczna szansa konsolidacji sił i środowisk prawicowych. Zwracamy się do prezydenta Tomasz Andrukiewicza o objęcie patronatem działań zjednoczeniowych — mówi Ryszard Skawiński powołując się na deklarację przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

A co ma oznaczać "zjednoczenie prawicy"? Mówiąc wprost zawiązanie koalicji w mieście i powiecie.

— Zawracie koalicji będzie gwarantowało dobrą współpracę z rządem — mówi poseł Wojciech Kossakowski. — Czekamy na oficjalne stanowisko Dobra Wspólnego. Przedstawienie takiej propozycji należy do nich.

I jak wyjaśniają przedstawiciele PiS-u do wyciągnięcia ręki namawiali ich sami mieszkańcy Ełku i powiatu ełckiego, wyborcy obu komitetów. Czy Dobro Wspólne podejmie temat? Czy dojdzie do koalicji? Na razie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ale wiele wskazuje, na to, że tak. Tomasz Andrukiewicz startując w wyborach na prezydenta Ełku uzyskał poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Przypominali to też podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele tej partii. Zapytaliśmy też, czy w związku z chęcią zawiązania koalicji, Prawo i Sprawiedliwość liczy na objęcie stanowisk — na przykład wiceprezydenta miasta?

— Tu nie chodzi o stanowiska, tylko żeby nasze miasto jeszcze lepiej się rozwijało — mówi Wojciech Kosakowski.

Nietrudno jednak sobie wyobrazić, aby w zamian za koalicję w radzie miasta, PiS otrzymał stanowisko wiceprezydenta, a w powiecie - wicestarosty. Czy rzeczywiście tak się stanie, okaże się już w najbliższym czasie. Wiele jest w nadchodzących sesjach niepewności, a scenariuszy — całe mnóstwo.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Riko #2631382 | 5.172.*.* 26 lis 2018 10:40

  Tylko i wyłącznie koalicja DW z PiS, czas najwyższy pogonić farbowane lisy i cudaków z PO i N

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jola lojalna #2625049 | 83.9.*.* 16 lis 2018 19:49

  Jeśli PiS chce koalicji to ja chętnie się zapiszę. Będę dobrą koalicjantką. Przepraszam a dieta jaka wysoka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Aga #2624372 | 83.9.*.* 15 lis 2018 19:15

  Przypomnę mądra myśl do prezia i kolesi. Jeśli ty nikogo nie widzisz to nie znaczy że ciebie nikt nie widzi. Jak myślicie dobrzaki o co tu chodzi. Pewnie to będzie niespodzianka ale trochę później.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Wyborca KO #2616873 | 83.24.*.* 5 lis 2018 13:43

  Wreszcie ktoś w tej radzie zacznie dokładnie się przyglądać. . Szczególnie na kontakty z developerami. Różne sygnały internautów były w sieci w kampanii wyborczej. Dobrzaki nigdy nic nie widziały choć było ich 18 na 23.Raz nawet chcieli ukryć sprzedaż wodociągów i PEC. Wyborcy zapatrzeni w kwiatki nie wzięli tego pod uwagę. Szacunek Dzienisiewiczowi który ten przekręt wykrył.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jasia #2614953 | 83.9.*.* 1 lis 2018 20:09

   Zapytać mogę czy w Pisie są geje?

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   Pokaż wszystkie komentarze (48)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages