Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Radny zapłaci ogromną grzywnę?

2018-11-07 10:00:00 (ost. akt: 2018-11-07 10:41:07)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Już 20 listopada poznamy finalny wyrok w sprawie zamieszek po zabójstwie pod kebabem. Sąd we wtorek wyznaczył datę ostatniej rozprawy. Jednym z oskarżonych jest radny Tomasz B. wobec którego prokuratura chce orzeczenia olbrzymiej grzywny.

Po tragedii w nocy z 31 grudnia 2016 roku na 1 stycznia 2017 roku w Ełku doszło do regularnych zamieszek. Tłum rozwścieczony śmiercią 21-letniego Daniela R. dał upust emocjom, wyżywając się najpierw na barze pod którym doszło do zabójstwa, a później na policjantach próbujących przywrócić spokój. W stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie, butelki, kostki brukowe, a nawet koktajle Mołotowa. Policjanci zatrzymali ponad 20 osób w dniu zamieszek i kilkanaście w ciągu następnych dób. Łącznie zatrzymano w tej sprawie prawie 40 osób.

Postępowanie sądowe trwa od wielu miesięcy. Większość oskarżonych rozprawy ma już za sobą — to ci, którzy przyznali się do popełnionych czynów. Proces trwa jednak w odrębnym postępowaniu dla pięciu mężczyzn, którzy wciąż nie uznają swojej winy. Wśród nich szczególną uwagę przykuwa znany ełcki samorządowiec i radny, Tomasz B. Jest oskarżony o to, że w czasie zamieszek wyzywał interweniujących policjantów i obrażał ich razem z tłumem uczestników.

Sędzia Renata Berkane przesłuchała już świadków i policjantów, którzy zeznali, że Tomasz B. miał w ich stronę wykrzykiwać podczas zamieszek słowa: "Gestapo, psy". Po zakończeniu postępowania dowodowego przyszedł czas na mowy końcowe. Jeszcze na ostatniej rozprawie obrona radnego chciała powołać biegłego fonologa, który zinterpretowałby amatorskie nagrania z zamieszek. Sąd oddalił ten wniosek.

Prokurator prowadząca sprawę dla dwóch oskarżonych chce kary roku pozbawienia wolności w zawieszeniu, trzeciemu chce wymierzenia kary 8 miesięcy ograniczenia wolności i 30 godzin prac społecznych. Czwarty oskarżony według żądań prokurator miałby spędzić rok za kratami. Natomiast radny Tomasz B. miałby zapłacić 80 tysięcy złotych grzywny.

Czeka nas zatem za dwa tygodnie bardzo ważna rozprawa, na której zapadnie wyrok. Dla Tomasza B. to dzień bardzo ważny, bo być może ważą się losy jego mandatu radnego. Ustawodawca przewidział bowiem, że radny może stracić mandat w wyniku utraty biernego prawa wyborczego. Dzieje się tak np. w przypadku skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Jeśli miałoby do tego dojść, najpierw sędzia musiałaby wydać wyrok skazujący na więzienie, także w zawieszeniu, który następnie musiałby się uprawomocnić albo po upłynięciu ustawowego terminu, albo po podtrzymaniu wyroku przez sąd drugiej instancji.

Jeśli sędzia zgodzi się na karę grzywny proponowaną przez prokuraturę, radny Tomasz B. nie musi martwić się utratą mandatu. Niewykluczone jest też oczywiście orzeczenie innej kary lub uniewinnienie, o które zabiega obrona radnego.

Tomasz B. nie chciał się wypowiadać do mediów przed ogłoszeniem wyroku. Ten poznamy 20 listopada.

mro
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. klon #2619486 | 5.172.*.* 8 lis 2018 11:34

  Dwóch było radnych Tomaszów B. Który z nich Wojewódzki czy powiatowy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. qwe #2619119 | 89.228.*.* 7 lis 2018 20:57

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. klasyczny obraz zakłamania. Ci z KOD notorycznie ubliżają policji , nawet szarpią i atakuja na swoich manifach i żadnych wyroków nie mają ... śmiech na sali

  2. ... #2618756 | 213.73.*.* 7 lis 2018 13:34

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. KODerastom za obrażanie policjantów, wyzywanie ich od faszystów, nazistów nie grozi nic poza pouczeniem. Radny dostaję za to samo 80 koła do zapłaty. Gdzie tu równość społeczna? Sekta platformerska nazywa wszystkich uczestników Marszu Niepodległości faszystami, włos im z głowy nie spada. Jak to jest?

   1. edek z ełku #2618721 | 37.47.*.* 7 lis 2018 12:54

    Bardzo dobrze. Niech płaci skoro taki wyrywny i wyzywa od gestapo. Od gestapowca dostał by kulkę miedzy oczy i po sprawie. Ktoś zna jego nazwisko na B? Śmiało, sąd nie może ujawnić ale my chcemy wiedzieć.

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. No to niech Kaczyński #2618678 | 145.249.*.* 7 lis 2018 12:12

     z Jakim, Waserma, Ziobrem i Błaszczakiem się już pakują za takie numery. Żenada i rozkład państwa.

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (19)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages