Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Z partnerską wizytą w Ełku

2018-11-14 14:16:40 (ost. akt: 2018-11-14 14:17:24)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

W pierwszych dniach października Szkoła Podstawowa nr 4 w Ełku była gospodarzem międzynarodowego spotkania szkół realizujących projekt „Bullying: I don’t stay. Yes, to friendship” programu Erasmus +.

01 października 2018 r, w poniedziałek, rozpoczęła się wizyta partnerska wynikająca z realizacji projektu „Bullying: I don’t stay. Yes, to friendship” programu Erasmus +. Delegacje z Włoch, Rumunii oraz Portugalii spotkały się w holu Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku. Nasi uczniowie, Maja oraz Kuba, ubrani w polskie szlacheckie stroje, powitali gości zgodnie z tradycją: chlebem i solą. W polskiej kulturze jest to symbol gościnności i dobrobytu. Był to zatem doskonały wstęp do integracji oraz nawiązania przyjaźni. Wspólnie przeszliśmy do biblioteki, gdzie partnerzy zostali powitani przez dyrekcję szkoły, naszych uczniów oraz nauczycieli. Na początku spotkania odbyła się dwudziestominutowa prezentacja szkoły. Goście obejrzeli film o naszej szkole zatytułowany ‘’Śpiąca Królewna’’. Następnie polska liderka programu, Pani Magda Górska, podzieliła dzieci na grupy. Członkami pięcioosobowych grup były dzieci z różnych państw- Polski, Portugalii, Włoch i Rumuni. Uczniowie zostali podzieleni tak, aby każda grupa miała równe szanse poprowadzenia rozmów w języku angielskim i stworzenia urozmaiconych scenariuszy. Tematyką scenek opracowanych przez uczniów był „bullying” co oznacza „znęcanie się”. Scenariusze opracowane przez dzieci nawiązywały w swej konwencji do popularnych filmów i bajek: „Romeo i Julia”, „Kraina Lodu”, „Harry Potter”, „Kot Sylwester” czy też „Star Wars”. Uczniowie zmodyfikowali je i nadali im nowe treści odnoszące się do zapobiegania przemocy. Scenariusze opracowane przez dzieci zostały zatytułowane: „Frozen Bully”, „Appearance doesn’t matter”, „Story about Sylvester”, „A new boy at school” oraz „Bully Wars”. Praca w grupach przebiegała sprawnie i uczniowie wykazali się niesamowitą pomysłowością podczas opracowywania scenariuszy. Uczniowie doskonale współpracowali ze sobą i problemem przestała być bariera językowa. Dzieci bardzo dobrze czuły się w swoim towarzystwie i przez cały czas komunikowały się w języku angielskim. Poczęstunek zorganizowany przez szkołę umilił czas gościom. Po zakończeniu tworzenia scenariuszy wszyscy uczestnicy udali się na krótki spacer na promenadę gdzie po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć przyrodnicze otoczenie miasta i Jezioro Ełckie.

2 października, uczniowie, którzy dzień wcześniej opracowali 5 etiud o tematyce bullyingowej, mieli warsztaty teatralne i próby do spektaklu zaplanowanego na czwartek. W pierwszej części warsztatów na scenie widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury ćwiczyli ruch sceniczny pod okiem Wiktora Malinowskiego- reżysera, aktora i twórcy teatru „Delikates”. Po południu w szkolnej sali teatralnej pracowali nad dykcją, wymową, omawiali grę aktorską pod kątem granych przez siebie postaci, a wskazówek aktorskich i językowych udzielała im Barbara Biziuk-Wilkiewicz – na co dzień nauczycielka języka angielskiego, ale też aktorka występująca w polskich filmach.

Kolejny dzień przeznaczono na zapoznanie partnerów ze środowiskiem lokalnym. W środę, 03 października, miała miejsce wycieczka „Na styku czterech kultur". Pierwszym przystankiem był Białystok, gdzie uczestnicy zwiedzili Pałac Branickich. Naszym gościom szczególnie przypadły do gusty pałacowe ogrody. Następnie odbyli spacer po Rynku Kościuszki ,oglądając po drodze Pomnik Spalonej Synagogi, Park Kawelin, Ratusz oraz Cerkiew Św. Mikołaja. Kolejnym punktem dnia był przejazd do Kruszynian, gdzie goście mieli okazję zwiedzić meczet i mizar. Jak się okazało, była to dla niektórych pierwsza w życiu wizyta w meczecie. Przewodnik bardzo interesująco opowiadał o zwyczajach mieszkających w Kruszynianach Tatarów. Zwieńczeniem wyjazdu była wizyta w Supraślu, gdzie zwiedzano jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Nasi goście byli przede wszystkim zachwyceni ikonami i freskami w Monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa. Był to dzień pełen wrażeń, młodzież spisała się wzorowo umilając wszystkim czas spędzony w autokarze piosenkami w językach angielskim, włoskim i polskim.
04 października, w czwartek, na scenie Ełckiego Centrum Kultury została wystawiona sztuka pt. „Bullying I don’t stay!Yes to friendship. Scenariusz napisany przez uczniów naszej szkoły i uczniów ze szkół partnerskich jest jednym z głównych produktów projektu. Czas na realizację był ograniczony długością wizyty, jednak nasi uczniowie wykazali się mistrzostwem zarówno w fazie przygotowań jak i realizacji. Przedstawienie rozpoczynała i kończyła piosenka, która również powstała podczas projektu, dotycząca przemocy w szkole. Na zakończenie została zaśpiewana we wszystkich językach uczestników projektu. Na widowni zasiadło około 300 uczniów i nauczycieli klas VII i VIII. Ich reakcja i aplauz na zakończenie dowodzą, że prace partnerskie zwieńczone zostały sukcesem.

Po spektaklu zespoły wróciły do szkoły, gdzie dokonano ewaluacji wizyty i omówiono następną - w Portugalii. Nasi goście bardzo wysoko ocenili pobyt, organizację i wykonaną pracę. Bardzo się z tego cieszymy.
Wieczorem spotkaliśmy się na wspólnej kolacji certyfikacyjnej. Swoją obecnością zaszczycił nas Zastępca Prezydenta Ełku - Pan Artur Urbański. Uczniowie i ich opiekunowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa, a po kolacji wszyscy mieli okazję pograć w kręgle. Była to świetna okazja do integracji i spędzenia wspólnie czasu. W spotkaniu uczestniczyli też rodzice goszczący dziewczęta z Portugalii.

W piątek 5 października 2018r. grupa złożona z portugalskich i włoskich nauczycieli oraz ich uczniów przy pomocy uczniów i nauczycieli naszej szkoły rozegrała grę miejską poświęconą historii miasta oraz regionu. Wystartowano spod szkoły w kierunku Wieży Ciśnień, by nasi partnerzy dowiedzieli się , jakie narodowości zamieszkiwały region Mazur. Następnie po spacerze promenadą na moście na jeziorze, należało chronologicznie ułożyć herby naszego miasta. Stamtąd wyruszono pod Kościół Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie uczestnicy gry mieli za zadanie ułożyć ilustracje zmieniającego się na przestrzeni lat Ełku. Przedostatnie zadanie dostarczyło najwięcej zabawy, gdyż dziewczęta z Portugalii musiały przeczytać fragment wiersza M. Kajki pod jego pomnikiem. To naprawdę trudne zadanie dla kogoś, kto nie mówi po polsku! Ostatnie zadanie zaprowadziło nas pod Ratusz Miejski. Zadanie, jakie musieli wykonać nasi koledzy to ułożenie puzzli z panoramą Ełku.
To był wspaniały, pełen wrażeń i pozytywnych doświadczeń dzień. Nasi koledzy i koleżanki oraz ich opiekunowie mieli okazję do zapoznania się trochę z topografią miasta. Bardzo im się podobało. Ta wizyta z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages