Lekarze nie chcą e-zwolnień?

2018-11-21 12:09:50(ost. akt: 2018-11-21 13:27:46)

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Od 1 grudnia mają zacząć obowiązywać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Jednak nie wszyscy są tym pomysłem zachwyceni. Porozumienie Organizacji Lekarskich jest przeciwne obligatoryjnemu obowiązkowi wystawiania takich e-druków.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać już od 1 stycznia 2016 r. W województwie warmińsko-mazurskim tylko we wrześniu tego roku wystawiono ich ponad 24 tys. Elektroniczne zwolnienia stanowią już prawie 50 proc. wszystkich zaświadczeń lekarskich w naszym województwie. Z każdym miesiącem ta forma wystawiania zwolnień jest bardziej popularna. We wrześniu wzrost e-ZLA w stosunku do sierpnia jest większy o ponad 5 proc.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych lekarze coraz chętniej korzystają z tej prostej, wygodnej, ale i szybkiej formy wystawiania zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Aby w pełni korzystać z ułatwień jakie niesie wystawienie elektronicznych zaświadczeń lekarskich, należy jedynie posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto aby je założył. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa lub prosić znajomych o dostarczenie dokumentu. Jeśli pracodawca nie ma założonego profilu na PUE ZUS, lekarz widzi to w swoim systemie i drukuje zwolnienie dla pracodawcy.

E-ZLA jest dużym ułatwieniem dla pacjenta. Po wyjściu z gabinetu nie musi pędzić do pracodawcy, by dostarczyć zwolnienie lekarskie. Takie elektroniczne zaświadczenie od razu, po wystawieniu zostaje przekazane do zakładu pracy i ZUS. Dla pacjenta, to ogromne ułatwienie, gdyż chory czy obolały nie musi zastanawiać się w jaki sposób ma je dostarczyć do pracodawcy w ciągu 7 dni.

— Jeśli będzie trzeba wystawić zwolnienie w czasie wizyty domowej, lekarze są na to przygotowani. Mogą wręczyć pacjentowi wydrukowany dokument i później uzupełnić w systemie lub wypisać je przy pacjencie, jeśli mają ze sobą laptopa i dostęp do Internetu — informuje Anna Ilukiewicz, rzecznik ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Lekarze będą mogli natomiast skorzystać z pomocy asystenta medycznego przy wystawianiu elektronicznych zwolnień lekarskich. Wystarczy, że upoważni inną osobę do wystawiania e-ZLA w swoim imieniu.

— Lekarz będzie zawsze decydował o zwolnieniu lekarskim i jego szczegółach. Natomiast asystent może odciążyć go w czynnościach technicznych, czyli wprowadzaniu danych e-zwolnienia do systemu — dodaje Anna Ilukiewicz.

Jednak nie wszyscy lekarze są tak optymistycznie nastawieni do proponowanych rozwiązań. Podczas niedawnego spotkania organizacji skupionych w Porozumienia Organizacji Lekarskich przyjęto stanowisko wzywające do zmian we wprowadzanym systemie. Jak czytamy w przyjętym stanowisku, należy "wezwać Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do podjęcia pilnej inicjatywy legislacyjnej w celu zmiany ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz wycofania się z obligatoryjnego wprowadzenia e-zwolnień".

— Wypisywanie e-zwolnień może być wprowadzone wyłącznie fakultatywnie i rozwijane w miarę uzyskiwania pełnej sprawności personelu, zabezpieczenia sprzętu i organizacji systemu informatycznego służącego temu celowi — czytamy dalej w przyjętym stanowisku. — POL stoi na stanowisku, że Państwo powinno zapewnić odpowiednie warunki dla realizacji obligatoryjnych świadczeń. Członkowie naszych organizacji wyrażają wolę ewolucyjnej informatyzacji systemu ochrony zdrowia i aktywnego uczestniczenia w tym procesie.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. GvS #2630864 | 46.151.*.* 25 lis 2018 03:34

    Głęboka informatyzacja i szybki przepływ informacji czeka wszystkich lekarzy. Albo się dostosują tu i teraz, albo nowe pokolenie przyjdzie szybciej niż im się wydaje.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. mrCee #2629058 | 176.221.*.* 22 lis 2018 13:20

    Niech się cieszą że ich nie wyrzucili za pisanie lewych zwolnień zdrowym strajkującym policjantom bo powinni i jednych i drugich wyrzucić bez gadania

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. kryminał #2628431 | 2.163.*.* 21 lis 2018 15:19

    "...I tu dochodzimy do kwestii następnego kryminału. Pewna – ..- s... wymyśliła sobie sprytny sposób ukrywania takich poszczepiennych powikłań. Paniusia - prof. Ewa Bernatowska - biorąca łapówki (tj, pardon - chciałem napisać "granty na badania naukowe") od koncernów szczepionkowych, korzystając ze swojej funkcji „eksperta od spraw szczepień ochronnych przy ministrze zdrowia” , wydała taką oto dyrektywę dla lekarzy – konowałów: „W przypadku wystąpienia tego typu rozsianej gruźlicy u dziecka – „NIE NALEŻY WYKONYWAĆ POSIEWU W KIERUNKU PRĄTKA SZCZEPIONKOWEGO BCG”. Ta … s... pisze to oficjalnie, na swojej stronie.............. Innymi słowy - kiedy po zaszczepieniu dziecka tym syfem, wyskoczy mu takie coś (foto w załączniku) - to zaleca się konowałom, by nie wykonywali posiewu z rany, albowiem pozwoliłoby to określić, czy przyczyną tego ropnia jest jakieś dzikie choróbsko, które dziecko dopadło znienacka, czy właśnie wszczepiona bakteria gruźlicy. Badania laboratoryjne potrafią bez problemu zidentyfikować pochodzenie bakterii - zwłaszcza poprzez analizę porównawczą genotypu - czy nie pochodzi czasem ze szczepionki. No, ale pani „v-ce Przewodnicząca. Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych” - NA SWOJEJ OFICJALNEJ STRONIE, wydaje lekarzom zalecenie nie wykonywania takich badań.  Po co rodzic ma wiedzieć, że to konował uszkodził mu dziecko? Przecież to jest jawne podjudzanie – lub nawet, biorąc pod uwagę jej pozycję - polecenie do popełniania przez lekarzy przestępstwa fałszowania dokumentacji i mataczenia - ukrywania dowodów w sprawie być może nawet śmiertelnego okaleczenia ZDROWEGO dziecka..." c.d.:.... ht tp://dakowski.pl/index.php?option=com_co ntent&task=view&id=24278&Itemid=53

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5