Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Bezdomność niejedno ma imię

2018-11-28 11:01:02 (ost. akt: 2018-11-28 11:01:21)

Autor zdjęcia: Radek Nowacki/Czarny Bocian – Event&Design

Wystawa ma przybliżyć proces bezdomności i wychodzenia z niej, ale przede wszystkim pokazać osoby zmagające się z bezdomną codziennością.

We wtorek w Ełckim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy “Bezdomność niejedno ma imię” autorstwa fotografika Radka Nowackiego. Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkanaście portretów wykonanych w technice podwójnej ekspozycji, których bohaterami są mieszkańcy ełckiego Monaru. Wystawa ta ma przybliżyć proces bezdomności i wychodzenia z niej, ale przede wszystkim pokazać zmagających się z bezdomną codziennością mieszkańców ełckiego MONARU.

Mężczyźni biorący udział w tym projekcie, to osoby, którzy w przeszłości całkiem sprawnie funkcjonowały w społeczeństwie i wypadkowa okoliczności egzystencjalno-losowych taki jak uzależnienie, konflikt w rodzinie, pobyt w zakładzie karnym czy zaburzenia psychiczne wypchnęły ich poza nawias szeroko rozumianego “normalnego” życia. Każdy z bohaterów tych zdjęć ma swoją “opowieść”, przeszłość, historię, które może pozwolą na przybliżenie widzowi stanu bezdomności, dotykającego tak wielu i którego zaznać może tak naprawdę każdy z nas.

— To już znak firmowy Radka Nowackiego, portret pogłębiony o kontekst miejsca, koloru, kształtu, nastroju. Pozornie widz zostaje nakierowany na konkretną interpretację, ale to tylko pozór łatwości zrozumienia, bo gdy zagłębimy się w obraz, pojawiają się zupełnie nowe doznania, emocje, przebłyski mrocznych i niepokojących wspomnień… zrozumie to każdy, kto doznał samotności… — czytamy w słowie Pawła Władysława Płócienniczaka, człowieka kultury i artysty wszechstronnego.

Ekspozycję będzie można oglądać do 23 grudnia w holu ECK.

Radek Nowacki
Członek International Federation of Journalists i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim i Fotografii na University of the West of Scotland. Specjalizujący się w fotografii portretowej i dokumentalnej. Jego prace publikowane były zarówno w polskiej jak i brytyjskiej prasie i portalach internetowych: Metal Hammer, The Skug, Nowa Ełcka, Boneshaker, Sunday Post, Sunday Mail, The Best Scottish Wedding Magazine, gazeta.E.com, emito.net, Glasgow 24, Praca i Nauka za Granicą. Autor i kurator wielu wystaw fotograficznych. Jego prace zostały włączone do Royal Collection w Dumfries.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages