Niedziela, 18 sierpnia 2019. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Włodzimierz Szelążek z KO przewodniczącym rady. Wygrał dzięki głosom PiS?

2018-12-03 11:24:25 (ost. akt: 2018-12-03 15:00:29)

Autor zdjęcia: red

12 do 11 — tak wyglądał układ głosów, w wyniku którego Włodzimierz Szelążek (KO) został dzisiaj (03.12) przewodniczącym nowej rady miasta. Chociaż głosowanie było tajne, wiele wskazuje na to, że nowy przewodniczący wygrał dzięki głosom radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także: Impas w nowej radzie miasta. Nie wybrano przewodniczącego Impas w nowej radzie miasta. Nie wybrano przewodniczącego Na pierwszej sesji rady miasta nie wybrano przewodniczącego. Żaden z komitetów nie chciał ustąpić. Ogłoszono przerwę do 3 grudnia.
W poniedziałek nowi radni kontynuowali obrady, które rozpoczęli 23 listopada. Poza złożeniem przysięgi przez radnych i prezydenta miasta, rajcy mieli wybrać wtedy przewodniczącego rady miasta. Ze względu na układ sił i brak zgody między ugrupowaniami, wtedy się to nie udało. Radni kontynuowali głosowanie 3 grudnia.

Na początku obrad sytuacja się powtórzyła, ugrupowania wytypowały tych samych kandydatów na przewodniczącego rady miasta — z Dobra Wspólnego był to Andrzej Surynt, Koalicja Obywatelska "wystawiła" Włodzimierza Szelążka, natomiast kandydatem Prawa i Sprawiedliwości był Rafał Karaś. W pierwszym głosowaniu Andrzej Surynt zdobył 11 głosów, Włodzimierz Szelążek 8, natomiast Rafał Karaś — 4. W drugiej turze głosowania zgodnie ze statutem radni mogli głosować więc na dwóch kandydatów — Surynta i Szelążka.

W drugim głosowaniu kandydat Dobra Wspólnego zdobył 11 głosów, a Koalicji Obywatelskiej - 12. To oznacza, że nowym przewodniczącym rady miasta został Włodzimierz Szelążek. Chociaż radni Prawa i Sprawiedliwości otwarcie tego nie przyznają, wiele wskazuje na to, że to ich głosy zdecydowały o zwycięstwie kandydata KO, a więc ugrupowania bardzo odległego światopoglądowo.

Włodzimierz Szelążek, przewodniczący rady miasta: — To nie jest nietypowy wynik, przepis mówi że trzeba było mieć 12 głosów, tak też się stało. Nie ma żadnego układu politycznego, dlatego że jak wiemy, przewodniczącego wybraliśmy dopiero za piątym razem. Nie ma koalicji KO i Prawa i Sprawiedliwości. Nie było jej wcześniej, nie ma jej teraz. Głosowanie było tajne, kto jak głosował - nie wiemy. Nie ma żadnej koalicji przeciwko Dobru Wspólnemu, rada będzie pracowała normalne. Może to i dobrze, że jest przewodniczący spoza Dobra Wspólnego, bo będzie mógł reprezentować szersze grono wyborców. Koalicja Obywatelska nie występuje przeciw nikomu.


Innego zdania jest Robert Klimowicz z Dobra Wspólnego. Klimowicz przyznaje, że koalicja KO i PiS jest ewidentna.

— Mamy wybranego przewodniczącego, nie jest to nasz kandydat, ale z pewnością będzie dobrym przewodniczącym. Ewidentnie radni KO i PiS porozumieli się, teraz będą działać w nowej radzie. Właściwie to Dobro Wspólne staje się opozycją. Ale w sprawach mieszkańców trudno jest dzielić się na opozycję o koalicję, będziemy głosować w sprawach miasta, nie na tematy polityczne — komentuje Robert Klimowicz z DW.

Radny PiS Łukasz Cegiełka nie potwierdza, że PiS głosowało na kandydata Koalicji. Idzie nawet dalej, twierdząc, że to Dobro Wspólne dogaduje się z KO.

— Nie ma żadnej formalnej ani "cichej" koalicji z KO. Jest nam ideologicznie nie po drodze. Głosowanie było tajne i niech tak zostanie. Nie było dyscypliny partyjnej w sprawie wyboru przewodniczącego, każdy głosował zgodnie z własnym sumieniem. Wychodzimy z założenia. że koalicję zawiązało DW i KO, a PiS będzie w tej kadencji w opozycji. W związku z tym, że głosowanie było tajne, nie da się stwierdzić, które ugrupowanie głosowało na kogo. W ostatnich tygodniach toczyły się rozmowy z Dobrem Wspólnym, ale naszych propozycji DW nie przyjęło. Logiczną konsekwencją jest więc to, że DW jest w koalicji z KO.

Wybór przewodniczącego spoza Dobra Wspólnego skomentował też podczas przerwy prezydent Tomasz Andrukiewicz.

Prezydent Tomasz Andrukiewicz: Rada miasta będzie w końcu pracowała. Niezależnie od tego, kto jest przewodniczącym, zapowiadałem już, że chcę współpracować ze wszystkimi, którzy dostali się do rady miasta. Póki co ten wybór trzeba uszanować. Czas pokaże, czy to będzie wybór na stałe, czy sytuacja zmieni się w trakcie kadencji. Szanujemy zasady demokracji, gratuluję panu Szelążkowi, miałem tą przyjemność, że przez cztery lata był moim zastępcą i wierzę że ze współpracy ze mną wiele się nauczył. Dla mnie jest oczywiste, że zawiązała się wyjątkowa w skali kraju koalicja Platformy Obywatelskiej i SLD, czyli Koalicji Obywatelskiej, z Prawem i Sprawiedliwością. Nie chcę tego komentować, bo każdy ma prawo współpracować z kim chce.


Prezydent dodał, że wierzy, że radni wszystkich ugrupowań będą ze sobą pracować.

— Po układzie głosów widać, że 11 radnych Dobra Wspólnego zagłosowało na Andrzeja Surynta, a radni KO i PiS domówili się ze sobą. Widać takie mieli ustalenia i dogadali się ze sobą, do czego mieli prawo. Jeżeli ktoś chciałby uprawiać politykę i zachęcać mnie do dyskusji politycznych, to obawiam się, że nie jestem dobrym partnerem do takiej rozmowy. Uważam, że wszystkim radnym zależy na tym, żeby miasto się rozwijało, jestem przekonany, że uchwały dotyczące rozwoju miasta, a tylko takimi się rada zajmuje, będą głosowane zgodnie. Jestem optymistą, mam trochę doświadczenia i wierzę, że wszystko dobrze się ułoży — powiedział prezydent.

O godzinie 12:00 radni kontynuowali obrady. Wybrali wiceprzewodniczących rady, ustalili składy stałych komisji oraz głosowali nad wysokością wynagrodzenia prezydenta. Wiceprzewodniczącymi zostali: Bogusław Wisowaty (Dobro Wspólne), Rafał Karaś (Prawo i Sprawiedliwość), Adam Dobkowski (Koalicja Obywatelska).


KOMISJE RADY MIASTA:

— Komisja Rewizyjna (Przewodniczący Ireneusz Dzienisiewicz, Wiceprzewodniczący Marcin Przygodziński)

— Komisja Skarg, Wniosków i Petycji (Przewodniczący Hubert Górski, Wiceprzewodniczący Robert Wesołowski)

— Komisja Budżetu (Przewodniczący Robert Klimowicz, Wiceprzewodniczący Krzysztof Wiloch)

— Komisja Infrastruktury i Rozwoju Gospodarstwa (Przewodniczący Anna Wojciechowska, Wiceprzewodniczący Łukasz Cegiełka)

— Komisja Edukacji i Kultury (Przewodniczący Ewa Awramik, Wiceprzewodniczący Piotr Karpienia)

— Komisja Rodziny, Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego (Przewodniczący Nikodem Kemicer, Wiceprzewodniczący Dariusz Dracewicz)

— Komisja Sportu i Turystyki (Przewodniczący Michał Tyszkiewicz, Wiceprzewodniczący Adam Bartoszewicz)mro
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hubert #2648992 | 83.9.*.* 23 gru 2018 17:00

  Pani Anno największy szacunek za wspaniałą odważną decyzję. Nie zgodziła się pani zostać elckim Kałużą. Zawsze była Pani osoba z klasą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ivet #2637176 | 37.47.*.* 4 gru 2018 20:04

  Ja osobiscie nie mogę przeboleć że głosowałam na Urbańskiego , a on zaraz zrzekł się mandatu i dlatego myślę że mści teraz się na Dobrze Wspólnym ich cwaniactwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Maryjan #2636966 | 5.172.*.* 4 gru 2018 14:34

  Brawo. PO razem z PIS tylko u nas. Grunt że dobrzaki przepadli, teraz powtórka w powiecie i pozamiatane będzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Rozczarowujące... #2636765 | 5.173.*.* 4 gru 2018 10:12

  Koalicja dała POPiS :(((( żenujące....

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Hańba #2636699 | 89.228.*.* 4 gru 2018 06:11

  PO z Pisem???? Nigdy już na was zagłosuję Koalicjo!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (30)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages